هشت صبح: رئیس مجلس، گفت: بخش قابل توجهی از معلمان که چندین سال در آموزش و پرورش مشغول هستند مشکلی در بحث مربوط به تطبیق آیین‌نامه دارند که در حال پیگیری است. به گزارش هشت صبح به نقل از تسنیم، نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح بانکداری اسلامی […]

هشت صبح: رئیس مجلس، گفت: بخش قابل توجهی از معلمان که چندین سال در آموزش و پرورش مشغول هستند مشکلی در بحث مربوط به تطبیق آیین‌نامه دارند که در حال پیگیری است.
به گزارش هشت صبح به نقل از تسنیم، نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح بانکداری اسلامی تذکراتی شفاهی داشتند که به موضوعاتی همچون تعیین تکلیف وضعیت معلمان مهرآفرین در قانون رتبه‌بندی معلمان، موضوع ارز ترجیحی و همچنین طرح اجاره مسکن پرداختند که در ادامه این تذکرات را می‌خوانید.

قالیباف

ضرورت تعیین تکلیف وضعیت معلمان طرح مهرآفرین

سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز قوه‌مقننه در تذکری درباره وضعیت معلمان طرح مهرآفرین گفت: این معلمان حدود ۱۵ الی ۱۶ سال است که در آموزش و پرورش مشغول به کار هستند اما در طرح رتبه‌بندی معلمان که همه گروه‌ها تعیین تکلیف شدند، وضعیت این گروه مشخص نشده است.

وی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه از نظر مثبت و پیگیری‌های جنابعالی در خصوص تعیین تکلیف معلمان طرح مهرآفرین مطلع هستم، این موضوع را در اینجا مطرح کردم تا در خصوص تعیین تکلیف وضعیت این معلمان توضیحاتی ارائه کنید.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده صومعه‌سرا بیان کرد:خواهشم این بود که در دستور صحبت کنید، صبح امروز هم خدمت شما توضیح دادم که موضوع معلمان طرح مهرآفرین به ما منعکس شده که بحث جدی است و بخش قابل توجهی از معلمان که چندین سال در آموزش و پرورش مشغول هستند مشکلی در بحث مربوط به تطبیق در آیین‌نامه دارند که ان‌شاء الله پیگیری می‌کنیم تا به حل و فصل این مشکل کمک کنیم اما باید بررسی‌ها انجام شود که در حال پیگیری نیز هستیم.

مجلس با بصیرت و دولت با شهامت سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را اصلاح کرد

بر اساس این گزارش، سیدشمس الدین حسینی نماینده تنکابن در جلسه علنی در تذکری با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: عنوان شد مجلس در حالت خواب آلودگی ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرده در حالی که باید پاسخ داد؛ خیر، مجلس با تدبیر و آگاهی ارز ۴۲۰۰ تومانی را نه تنها حذف نکرد بلکه نظام ارزی را اصلاح و پیش‌بینی‌ها و تمهیدات لازم برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در نظر گرفت.

وی افزود:به عنوان نماینده منتخب مجلس شورای اسلامی در شورای پول و اعتبار به استحضار ملت ایران می‌رسانم سال گذشته برای اجرای ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط ۹۵ همت به پایه پولی اضافه شد که اگر ضریب فزاینده را در نظر بگیریم ۷۳۰ همت به نقدینگی اضافه شده است.

نماینده تنکابن در مجلس ادامه داد: ۵۰ واحد درصد از رشد نقدینگی به سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی باز می‌گردد که اگر رابطه نقدینگی و تورم را یک به یک در نظر بگیریم حدود ۲۰ واحد درصد از تورم سال گذشته به ارز ۴۲۰۰ تومانی برمی‌گردد لذا دولت سیزدهم با آوردن این سیاست شهامت کرد و مجلس شورای اسلامی نیز بصیرت به خرج داد و با دقت مسئولیت پذیرفت.

حسینی تصریح کرد: آنجایی که سبب شد تورم ایجاد شود باید در جای دیگری بررسی شود؛ وقتی که نظام حقوق و دستمزد را ناگهان بدون در نظر گرفتن ملاحظات با مصوبه‌ای به هم می‌ریزند، باید آنجا این موضوع بررسی شود لذا پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا اصلاح سیاست ارزی که از طریق دولت آمد و مجلس با تدبیر نظر کار خودش را انجام داد و مسئولانه در جهت جلوگیری از تورم اقدام کرد. مهم‌ترین عامل تورم طی سالیان گذشته که شاهد رشد نقدینگی بودیم به ارز ۴۲۰۰ تومانی باز می‌گردد.

تاخیر در رسیدگی به طرح دو فوریتی اجاره مسکن خلاف قانون آئین نامه داخلی مجلس است

همچنین محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز در تذکری آئین نامه‌ای با استناد به ماده ۱۶۱درباره طرح های دوفوریتی، گفت: طبق این بند این اجازه داده نشده که اگر ۳ روز کاری گزارشی درباره طرح های دو فوریتی از سوی کمیسیون ها ارائه نشود، آن طرح قابل رسیدگی نباشد.

وی در ادامه با اشاره به طرحی درباره اجاره مسکن در مجلس که دوفوریت آن به تصویب رسید، عنوان کرد: بعد از تصویب دو فوریت آن طرح مذکور به کمیسیون رفت که معمولا شما درباره بررسی آن زمان تعیین می کردید که ظرف چند روز یا یک هفته کار تمام شود.

وی ادامه داد: اما براساس اطلاعات رسیده ۳ ماه از طرح این موضوع گذشته و کمیسیون نیز به صورت فعال به آن رسیدگی نکرده که خلاف قانون آئین نامه داخلی مجلس است لذا با توجه به اهمیت موضوع و ورود سران قوا به آن لازم است جزئیات هرچه سریع تر بررسی شود.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده تبریز گفت: این طرح بعد از بررسی در کمیسیون یک بار به صحن آمد اما در رسیدگی به آن در نوبت دوم تاخیر شده است که باید تسریع شود.