هشت صبح: بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان مالیاتی کشور، ۱۴ هزار دندان‌پزشک بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ مالیات پرداخت کرده اند که به طور متوسط هر دندان پزشک حدود ۱۶ میلیون تومان مالیات داده است. به گزارش  تسنیم، در منابع مختلف مالیاتی از جمله مالیات بر درآمد عملکرد، مؤدی […]

هشت صبح: بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان مالیاتی کشور، ۱۴ هزار دندان‌پزشک بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ مالیات پرداخت کرده اند که به طور متوسط هر دندان پزشک حدود ۱۶ میلیون تومان مالیات داده است.

به گزارش  تسنیم، در منابع مختلف مالیاتی از جمله مالیات بر درآمد عملکرد، مؤدی دارای تکالیف متعددی است که تسلیم اظهارنامه و ارائه اسناد درآمدی و هزینه‌ای از مهم‌ترین آنها است. حسابرسی مالیاتی و تعیین مالیات توسط ادارات مالیاتی براساس اظهارنامه، فرآیندی زمان‌بر با احتمال بروز اختلاف بین مؤدی و اداره مالیاتی است.

تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم به گونه‌ای مقرر شده که بسیاری از تشریفات زمان‌بر و اختلاف‌برانگیز بین مؤدی و اداره مالیاتی را مرتفع و وصول مالیات توسط اداره مالیاتی را با جلب رضایت مؤدی تسهیل می‌کند.

همانطور که در جدول زیر مشخص است، طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، دندان پزشکان بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان (برای عملکرد سال ۱۴۰۰) مالیات توافقی پرداخت کرده اند.

گفتنی است که بعد از اجرایی شدن قانون پایانه های فروشگاهی، مودیان جدید شناسایی شدند که بر این اساس حدوپد ۴ هزار دندان پرشک جدید اقدام به اظهار عملکرد درآمدی خود شدند. بنابراین تعداد دندان پزشکانی که در سال ۱۴۰۰ مالیات توافقی پرداخت کرده اند نسبت به سال قبل در سراسر کشور، ۴۲۸۱ نفربیشتر شده است و از ۹۵۵۱ نفر در سال ۹۹ به ۱۳۸۳۲ دندان پزشک در سال ۱۴۰۰ رسیده است، از همین رو میزان مالیات توافقی پرداخت شده در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۳۰ میلیارد تومان نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است. بنابراین می توان گفت که مالیات توافقی پرداخت شده در سال ۱۴۰۰ تقریبا نسبت به سال گذشته ۲.۵ برابر شده است.

وضعیت مالیاتی دندانپزشکان

لازم به ذکر است که به طور متوسط هر دندان پزشک در سال ۹۹، حدود ۹.۵ میلیون تومان مالیات توافقی پرداخت کرده است که در سال ۱۴۰۰، به حدود ۱۶.۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

همچنین دندان پزشکان استان تهران با مالیاتی بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان (مناطق شمالی شهر تهران با پرداخت عددی حدود ۲۳ میلیارد تومان) بیشترین سهم و استان خراسان جنوبی با ۶۵۰ میلیون تومان کمترین سهم از مالیات توافقی پرداخت شده را به خود اختصاص داده اند.

طلافروش ها چقدر مالیات دادند؟

گفتنی است، آمارهای سازمان امور مالیاتی از مالیات ابرازی فعالان صنف طلا و جواهر نشان می‌دهد مالیات ابراز شده هر واحد طلافروشی در سال گذشته تنها حدود ۶ میلیون تومان بوده است!