رییس سازمان انرژی اتمی: آماده همکاری با کشور ترکیه در آموزش نیروی متخصص هسته‌ای هستیم

Print Friendly, PDF & Email

هشت صبح:  رییس سازمان انرژی اتمی در دیدار با سفیر ترکیه در ایران گفت: با توجه به تجارب ما در زمینه ساخت و نگهداری از نیروگاه اتمی، آماده همکاری با ترکیه در زمینه آموزش نیروی متخصص هسته‌ای هستیم.

حجابی کرلانگیچ، سفیر جمهوری ترکیه در ایران، امروز دوشنبه ۲ مرداد با محمد اسلامی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در جریان این دیدار رییس سازمان انرژی اتمی ضمن خوشامدگویی به سفیر جمهوری ترکیه در ایران اظهار کرد: ایران و ترکیه دارای پیوندهای دیرینه‌ای هستند و در طول تاریخ روابط نزدیکی داشته‌اند و موقعیت ژئوپولتیک ایران و ترکیه سبب شده تا سطح روابط دو کشور همواره بر پایه تفاهم و دوستی باشد.

اسلامی با بیان اینکه دو کشور دارای اشتراکات فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، تجاری و … هستند تصریح کرد: دشمنان به دنبال آسیب زدن به روابط ما هستند؛ هرچند با هوشیاری و همکاری‌های متقابل توانسته‌ایم روابط صمیمانه‌ای داشته باشیم و باید با توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های گوناگون، سطح روابط را گسترش داده و در بخش‌های مختلف تعمیق بخشیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران خطاب به سفیر جمهوری ترکیه در ایران که به تازگی کار خود را به عنوان سفیر این کشور آغاز کرده است، اظهار کرد: انشاالله در دوره مسوولیت جنابعالی شاهد ارتباط خوب و همکاری‌های متقابل میان دو کشور باشیم. اعتقاد داریم که سطح روابط میان ایران و ترکیه می‌تواند منجر به همکاری‌های مشترک در سرفصل‌های مختلف شود.

وی افزود: با توجه به تجارب پیشین دو کشور انتظار می‌رود شاهد همکاری‌های مجدد در زمینه صادرات رادیوداروهای ایرانی به ترکیه باشیم.

معاون رییس جمهور با ابزار خوشحالی از پیوستن ترکیه به کشورهای دارنده نیروگاه اتمی، خاطرنشان کرد: با توجه به تجارب ما در زمینه ساخت و نگهداری از نیروگاه اتمی، اکنون آماده همکاری با کشور ترکیه در آموزش نیروی متخصص هسته‌ای هستیم و می‌توانیم تجارب شرکت‌های زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه بهره‌برداری، نگهداری و تعمیرات این نیروگاه‌ها را در اختیار ترکیه قرار دهیم.

اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به روایتگری‌ها و سیاه‌نمایی‌هایی دشمنان نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: در سال‌های گذشته به معنای واقعی کلمه برای صنعت هسته‌ای و ملت ایران مزاحمت ایجاد کرده‌اند که تحریم‌ها نمونه بارز این مساله است. این در حالی‌است که بر اساس ضوابط و مقررات بین‌المللی همه کشورها حق برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را دارند و ما نیز در چارچوب موازین بین‌المللی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال می کنیم.

معاون رییس جمهور ابراز امیدواری کرد که به نحو شایسته در همه سرفصل‌های روابط میان دو کشور شاهد تحرکات اساسی باشیم.

حجابی کرلانگیچ، سفیر جمهوری ترکیه در ایران با اشاره به اشتراکات و مناسبات تاریخی و فرهنگی میان دو کشور عنوان کرد: موضع‌گیری ترکیه در زمینه استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای مشخص است و جمهوری ترکیه از حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای توسط کشورهای مختلف از جمله ایران حمایت می‌کند.

سفیر ترکیه در ایران در خصوص تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و برخی کشورها گفت: تحریم‌های یک جانبه به ضرر جامعه بین‌المللی و مردم منطقه است.

وی با اشاره بر لزوم توسعه روابط و همکاری‌های میان ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: باید همکاری‌های میان دو کشور گسترش یابد.

حجابی کرلانگیچ اظهار امیدواری کرد: در تمامی حوزه ها شاهد همکاری‌های بیشتر باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا