به گزارش تابناک، معاون اجرایی رئیس جمهور  در نشست دانشجویی در دانشگاه علم و صنعت به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو، در پاسخ به سوال دانشجویی در خصوص پرونده فساد چای دبش تصریح کرد: روح حاکم بر دولت سیزدهم به ویژه در مسائل مدیریتی مبارزه با فساد است؛ رئیس جمهور به محض مشاهده فساد در هر […]

دولت با مدیران پرونده چای دبش برخورد کرد/ اسامی متخلفان این پرونده به قوه قضاییه اعلام می‌شود

به گزارش تابناک، معاون اجرایی رئیس جمهور  در نشست دانشجویی در دانشگاه علم و صنعت به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو، در پاسخ به سوال دانشجویی در خصوص پرونده فساد چای دبش تصریح کرد: روح حاکم بر دولت سیزدهم به ویژه در مسائل مدیریتی مبارزه با فساد است؛ رئیس جمهور به محض مشاهده فساد در هر جایی، محکم برخورد کردند؛ مسئله مبارزه با فساد در دولت سیزدهم فرمایشی نیست بلکه هر جا فسادی مشاهده شده با جدیت برخورد شده است.

وی با اشاره به تعبیه ابزارهای مختلف و ستادهای نظارتی مختلف برای رصد مفاسد در دولت سیزدهم، در خصوص پرونده چای دبش گفت: حتماً تخلف و فساد اتفاق افتاده است؛ مسیری که در خصوص چای دبش طی شده حتماً غلط است.

نامه فرزین درباره پرونده چای دبش

وی افزود: این مسیر از سال ۹۸ شروع و تا سال ۱۴۰۱ ادامه داشته است اما آقای فرزین ۱۰ روز پس از انتصاب به عنوان رئیس کل بانک مرکزی نامه زده و میزان ارز اختصاص یافته به چای دبش را نامتعارف دانسته و همان زمان جلوی این پرونده را می‌گیرد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری افزود: پس از رسیدن خبر به معاون اول رئیس جمهور و همچنین بازرس ویژه ریاست جمهوری، موضوع به وزارت اطلاعات ارجاع داده می‌شود، در عین حال دو وزیر وقت صمت و جهاد کشاورزی نیز با نهایت جدیت با موضوع برخورد می‌کنند.

وی تاکید کرد: قوه قضاییه و دولت مثل دو لبه قیچی به محض اطلاع از فساد آن را قطع کردند. منصوری خاطر نشان کرد: نباید فساد در دولت رخ می‌داد اما در تمامی لایه‌ها و رده‌ها با متخلفان برخورد شده است، قوه قضاییه نیز احکام خود را در این باره صادر خواهد کرد.

وی ادامه داد: دولت به محض اطلاع از فساد با همه مدیران و متخلفان در تمامی رده‌ها برخورد جدی کرده و این اقدام را وظیفه و البته مزیت و نقطه قوت خود می‌داند.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: رسیدگی به پرونده چای دبش نمونه موفق همکاری دولت و قوه قضاییه در زمینه مبارزه با فساد است؛ در بخش دولت رسیدگی در حوزه تخلفات اداری صورت گرفته و بعد پرونده به دستگاه قضایی ارجاع شده است.

منصوری تاکید کرد: دولت حتماً اسامی متخلفان پرونده چای دبش را به قوه قضاییه اعلام خواهد کرد.

پای وعده ساخت سالانه یک میلیون مسکن هستیم

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در ادامه این نشست در پاسخ به سوال دانشجویی در خصوص عدم تحقق وعده ساخت سالانه یک میلیون مسکن، گفت: گلایه کردند که از وعده یک میلیون مسکن شما خبری نیست؛ این وعده دولت سیزدهم قرائت نص صریح قانون مصوبه مجلس است.

محسن منصوری افزود: ما طبق قانون جهش تولید مسکن باید سالی یک میلیون واحد مسکونی بسازیم، نیاز کشور نیز همین است؛ ما پای وعده‌ خود هستیم و اگر روزی احساس کنیم نمی‌توانیم این قول را محقق کنیم، حتما صراحتا اعلام می‌کنیم.

وی افزود: ساخت مسکن و تدارک زمین و مسائل مربوط به تامین مالی مصالح نیز آغاز شده است اگرچه اجرا این مسیر در حوزه‌های دولتی زمان‌بر است اما با وجود همه این موانع، امروز ساخت بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد شروع شده است.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: باید بخاطر داشته باشید که این که می‌گوییم ساخت ۱میلیون ۹۰۰ هزار واحد آغاز شده است به این معنا نیست که فردا یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد تحویل می‌دهیم، ساخت ‌و تحویل مسکن زمان می‌برد اما این عدد به‌سرعت  در حال افزایش است.

منصوری تاکید کرد: وقتی می‌گوییم سالی یک میلیون مسکن می‌سازیم به این معنا نیست که سال اول یک میلیون می سازیم، سال دوم یک میلیون دیگر و سال سوم و  چهارم نیز یک میلیون؛ ساخت مسکن در پروژه‌های مختلف بعضا همزمان شروع می‌شود و در فازهای مختلف تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: ممکن است ساخت چند میلیون مسکن باهم شروع شود، اکنون ساخت یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق مختلف  شروع شده و تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی یادآور شد: نزدیک به ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر از دولت آقای احمدی نژاد باقی مانده بود که روند ساخت آن به صورت نیمه کاره، نیمه تمام و حتی بعضی شروع هم نشده بود.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: تاکنون بیش از ۱۰۷ هزار واحد مسکن مهر  که از قبل مانده بود را ساخته و تحویل دادیم و پروژه‌های نیمه کاره باقی مانده این حوزه را هم در یکی دو سال آینده تمام می‌کنیم.

مشکلات حوزه مسکن به‌خاطر نیاز انباشته از دولت‌های قبل است

وی تصریح کرد: دلیل ایجاد این مشکلات در حوزه مسکن،وجود نیاز انباشته است که در دولت قبل بی پاسخ مانده است؛ در حالی که به ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم ولی آقایان با اعمال سیاست‌های لیبرال، می‌گفتند که کاری به مسکن سازی نداریم چه اتفاقی می افتد؟!

وی ادامه داد: از یک سمت با تقاضای بسیار بالا و از یک سو با کاهش عرضه مواجه می شویم؛ این تقاضا و عرضه نامتعادل منجر به انباشت نیاز می‌شود.

وی دلیل اصلی مشکلات در حوزه مسکن را عدم ساخت مسکن کافی در ادوار گذشته خواند و گفت: طی چندین‌ سال، چندین هزار واحد مسکونی در کشور کم‌تر از نیاز ساخته شده است که نتیجه آن گرانی مسکن و اجاره‌نشینی در زمان کنونی است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: اگر در دولت سیزدهم ساخت سالانه یک میلیون مسکن را محقق کنیم، کمر قیمت های بازار مسکن شکسته می‌شود.

منصوری تاکید کرد: در حوزه مسکن برنامه داریم و با جدیت این مسیر را دنبال می‌کنیم؛ ما از برنامه‌ی ساخت مسکن یک مقدار عقب‌تر هستیم زیرا تامین مسائل مالی، مشخص کردن زمین مناسب خصوصا در کلانشهرها مانند: تهران، اصفهان و مشهد برای ساخت مسکن مقداری زمان بر است.

هیچ کشوری، فضای مجازی بی قید و شرط ندارد

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در مورد فیلترینگ در دانشگاه علم و صنعت گفت: اخیرا رئیس‌جمهور به وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی دستور دادند تا در موضوع  فیلترینگ بررسی مجدد انجام گیرد؛ کارگروهی هم برای حل و فصل این موضوع در این شورا مستقر شده‌اند و این موضوع در حال انجام است.

معاون اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد هرکس به هر شکلی که دلش بخواهد، در فضای مجازی بی قید و شرط فعالیت کند.

وی افزود: در کشورهایی چون آمریکا و چین و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز بسیاری از نرم‌افزارها فیلتر است و این به این علت است که ابزار حکمرانی در حوزه فضای مجازی متفاوت است.

سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری افزود: حرف ما در حوزه سکوهای مختلف کاملاً روشن است؛ اگر سکویی ( پلتفرم ) می‌خواهد در کشور ما فعالیت کند، باید قواعد ما را بپذیرد.

وی افزود: نمی‌شود کشور ما به پیام رسانی سرویس دهد اما آن پیام رسان در بزنگاه‌های کشور بر علیه ما فعالیت کند که نمونه آن را در اغتشاشات در زمینه آموزش‌های ضد امنیتی مثل آموزش ساخت مواد منفجره دیدیم؛ کجای دنیا به چنین پیام رسانی مجوز فعالیت می دهند؟!

برخی سکوهای خارجی، ضوابط جمهوری اسلامی را پذیرفتند

وی گفت: ما می‌گوییم هر کسی می‌خواهد در کشور ما فعالیت داشته و کسب درآمد کند، باید قواعد جمهوری اسلامی را بپذیرد البته برخی از این سکوها در مذاکرات ضوابط جمهوری اسلامی را پذیرفتند.

منصوری تاکید کرد: ما همچنین باید پیام رسان مشابه و کارآمد داخلی تولید کنیم؛ برخی از سکوهای تولید داخل چیزی از نمونه خارجی کم ندارند.

زانو زدن در قاموس دیپلماسی دولت سیزدهم نمی‌گنجد

 معاون اجرایی رئیس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه سیاست خارجی دولت سیزدهم، دیپلماسی عزت است یا ذلت، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اصول دیپلماسی را عزت، حکمت و مصلحت عنوان کردند؛ پایه دیپلماسی دولت سیزدهم نیز عزت، حکمت و مصلحت است؛ قدم زدن‌های آنچنانی با وزرای خارجه برخی کشورها، زانو زدن در کنار فلان میز و یا پیغام فرستادن برای مذاکرات در قاموس دیپلماسی دولت سیزدهم نمی‌گنجد.

وی تاکید کرد: کسی نمی‌تواند دولت ما را به دیپلماسی ذلیلانه متهم کند؛ مسائل و مصالح کلان کشور کاملاً مشخص است.

منصوری افزود: در موضوع عربستان حتماً موضوع مصلحت کلان در نظر گرفته شده است، در موضوع چین و نوع مراوده ما با ابرقدرت‌ها و همچنین سفر اخیر رئیس‌جمهور به روسیه و استقبال و بدرقه‌ رئیس‌جمهور روسیه،  را می‌بینید، ما در کدام کشور رفتیم و عزت کشور را زیر پا گذاشتیم؟! حتی یک مصداق هم پیدا نمی‌کنید.

وی افزود: زمانی قدم زدن‌های آنچنانی با وزرای خارجه برخی کشورها را رقم می زدند که بتوانند یک منفذی را باز کنند تا بتوانند کاری انجام دهند.

وی ادامه داد: شما در دولت سیزدهم زانو زدن در کنار فلان میز و یا پیغام فرستادن برای مذاکرات را نمی‌بینید، اصلاً چنین کارهایی در قاموس دیپلماسی ما نمی‌گنجد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: زمانی به ما می‌گفتند که شما زبان دنیا را بلد نیستید حالا که ما متواتر، متوالی و موثر در حال گفتگو هستیم برخی آن را به عنوان دیپلماسی ذلیلانه تعبیر می‌کنند!

منصوری گفت: تمام آداب کار دیپلماسی در دولت سیزدهم مبتنی بر مصالح ملی رعایت می‌شود، ما در ارتباط با کشورهای مختلف بر اساس شاخص‌ها و اصول دیپلماسی باید منافع کشورمان را در نظر بگیریم.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به لغو مسابقه سپاهان و الاتحاد، تصریح کرد: در مسابقه دو تیم فوتبال تیم مقابل خواستار برداشتن تندیس شهید سلیمانی شد اما خوشبختانه اهالی فدراسیون فوتبال این کار را انجام ندادند و بنده همان شب با آقای تاج تماس گرفتم و از ایشان برای این کار درست تشکر کردم.