هشت صبح: نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از گفت‌وگو با همتای ایرانی درباره موضوعات مربوط به مرحله نهایی مذاکرات وین خبر داد و ابراز امیدواری کرد بررسی پیشنهادات ایران در واشنگتن زمان زیادی نبرد. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از گفت‌وگو با همتای ایرانی خود درباره مذاکرات وین خبر داد. […]

هشت صبح: نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از گفت‌وگو با همتای ایرانی درباره موضوعات مربوط به مرحله نهایی مذاکرات وین خبر داد و ابراز امیدواری کرد بررسی پیشنهادات ایران در واشنگتن زمان زیادی نبرد.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از گفت‌وگو با همتای ایرانی خود درباره مذاکرات وین خبر داد.

وی در این خصوص نوشت: امروز با محسن نذیری اصل نماینده دائم جدید ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین دیدار کردم. ما تعدادی از موضوعات مورد بحث مربوط به مرحله نهایی مذاکرات وین در مورد برجام را مورد گفت‌وگو قرار دادیم.

این دیپلمات ارشد روس در توییتی دیگر نوشت: یک هفته پیش در چنین روزی، ایران به سایر شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین پیش‌نویس پیشنهادات نهایی و از نظر ما کاملا معقول خود در خصوص پیش‌نویس تصمیم احیای برجام را ارائه کرد. امیدواریم بررسی این پیشنهادها در واشنگتن زمان زیادی نبرد.

کنعانی: همچنان در مسیر مذاکره هستیم

در همین حال ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۳۱ مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به سؤالی درباره روایت‌های غیررسمی منتشر شده از متن مذاکرات وین در فضای مجازی و این‌که گفته می‌شود ایران برخی تعهدات هسته‌ای برجامی را از سر می‌گیرد، اظهار داشت: در بحث مذاکرات همچنان در مسیر مذاکره هستیم و اجازه می‌خواهم هنوز به استقبال جزییات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده، نرویم. مطلع هستید در آخرین دور مذاکرات در وین، پیشنهاداتی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف‌های مذاکره از جمله ایران ارائه شد و طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسؤولانه خودش پاسخ خودش را نسبت به پیشنهاد طرف اروپایی در زمان مقرر داد.

کنعانی یادآور شد: تا اینجای کار هنوز از سوی طرف مقابل مشخصا دولت آمریکا پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی دریافت نکردیم. زمانی می‌توانیم از نتیجه بخش بودن این مرحله از مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است. تا این زمان چنین اتفاقی رخ نداده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اجازه دهید به روایت‌های غیرسمی اهتمام نکنیم. مذاکرات حساس است و باید در فضای مذاکره مبتنی بر داد و ستد دیدگاه‌های رسمی کشورها راجع به روند و نتیجه مذاکره اظهارنظر و قضاوت کنیم. تا اینجای کار پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشتیم، ولی مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکره توافق شود و تا زمانی که چنین نشود، نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیدیم و نسبت به مرحله بعدی پیشدواری کرده و یا به استقبال مرحله جلوتری برویم.

وی عنوان کرد: چرا که موضوعات باقیمانده هر چند ممکن است به لحاظ نسبت و درصد موضوعات مذاکرات اندک باشد، ولی به صورت قطع موضوعات مهمی است و باید راجع به آن تصمیم گیری شده و توافق شکل بگیرد. ایران هم در مذاکرات در ادوار گذشته و هم دور اخیر جدی، سازنده و مسؤولانه حضور یافت. ایران به پیشنهادات طرف اروپایی به موقع پاسخ داد، هم مبتکرانه عمل کرد و هم انعطاف لازم را در جای خودش برای دستیابی به توافق نشان داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اما آنچه مهم است تا الان تعلل طرف آمریکایی در ارائه پاسخ است وگرنه ما در این زمینه به موقع عمل کرده و نشان دادیم مسؤولانه عمل کردیم. دولت آمریکا مسؤول شرایط کنونی برجام و عدم اجرای توافق تا الان است و در روند جاری هم دولت آمریکا مسؤول وضعیت کنونی است و اگر اراده سیاسی را به صورت جدی در عمل نشان دهد و همگام با قول و اظهارنظر در عمل هم مسؤولانه عمل کند می‌توانیم به سمت مرحله بعدی حرکت کنیم.

کنعانی خاطرنشان کرد: ایران اعلام کرد ما به دنبال توافق هستیم و تیم مذاکره کننده ایران با هدف تامین منافع ملت و با هدف تحقق منافع قانونی دولت و ملت ایران در میز مذاکرات حضور یافت و در مسیر مذاکره به صورت جدی و حرفه‌ای عمل کرد و همچنان در این مسیر پای کار ایستاده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران معطل طرف مقابل باقی نخواهد ماند. بارها و بارها از سوی مقامات عالی ایران اعلام شده که ما روند معیشت مردم و اقتصاد کشور را به روند مذاکرات گره نخواهیم زد و موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها را صرفا یکی از موضوعات در ارتباط با حوزه سیاست خارجی تلقی می‌کنیم. تأکید می‌کنیم تعلل آمریکا در ارائه پاسخ، بی عملی طرف اروپایی، مسائل داخلی دولت آمریکا، فشار تندروها در داخل آمریکا یا فشار لابی رژیم صهیونیستی بر دولت آمریکا و یا فرسایشی کردن مذاکرات که شواهد و آثار آن را می‌بینیم، ایران را از پیگیری اولویت‌هایش باز نخواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران معطل هیچ یک از این موارد نخواهد شد.

وی تأکید کرد: اگر ایران نیازمند توافق است حتما آمریکا و طرف‌های اروپایی بیش از ایران نیازمند توافق هستند. بر حقوق خود قطعا می‌ایستیم و تیم مذاکره کننده ایران در این زمینه جدیت کامل نشان داد و در عین ابراز تمایل و در عین اثبات عملی مبنی بر اینکه ما به دنبال توافق هستیم، ولی بر منافع مشروع دولت و ملت خواهد ایستاد و از خطوط قرمز عدول نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: بارها تأکید کردیم که به دنبال توافق خوب، قوی و پایدار هستیم. توافق خوب از نظر ما به این معناست که منافع ملی ایران تامین شود و پایدار باشد و در روند اجرا بازه زمانی وجود داشته باشد که برای ایران اثبات شود که طرف مقابل بر تعهداتش ایستاده و در حوزه عملی به توافقات پایبند خواهد بود. ما برای بار دوم از یک سوراخ گزیده نخواهیم شد. بر این مبنا تلاش خواهیم کرد به توافق برسیم که هم خوب، قوی و پایدار باشد و منافع مشروع دولت و ملت ایران را تامین کند.

وی گفت:‌در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها به صورت طبیعی منتظر پاسخ طرف مقابل خواهیم بود، ولی در حوزه روابط خارجی و توسعه مناسبات با همسایگان و در حوزه گسترش روابط اقتصادی خارجی و گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف اعم از همسایه و غیر همسایه، منتظر پاسخ طرف مقابل و روند مذاکرات نخواهیم بود.


اولیانوف: پیشنهادات ایران کاملاً معقول است/ کنعانی: همچنان در مسیر مذاکره هستیم