قاضی‌زاده هاشمی در جمع خبرنگاران: ۵ درصد پروژه طرح جهش مسکن مربوط به ایثارگران است رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: طبق قانون و مصوبه دولت هرجا پروژه‌ای مربوط به طرح جهش تولید مسکن اجرا شود باید ۵ درصد پروژه را به ایثارگرانی تعلق بدهد که بنیاد شهید معرفی می‌کند. به گزارش خبرنگار مهر، […]

قاضی‌زاده هاشمی در جمع خبرنگاران:

۵ درصد پروژه طرح جهش مسکن مربوط به ایثارگران است

۵ درصد پروژه طرح جهش مسکن مربوط به ایثارگران است

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: طبق قانون و مصوبه دولت هرجا پروژه‌ای مربوط به طرح جهش تولید مسکن اجرا شود باید ۵ درصد پروژه را به ایثارگرانی تعلق بدهد که بنیاد شهید معرفی می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ظهر امروز (چهارشنبه ۹ آذر ماه) در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، گفت: در سیاه کلان کرج ۱۱۵۶ واحد کلنگ‌زنی شد و پیمانکاری ۳۰ درصد اولیه کار را انجام می‌دهد و در مرحله بعد منابع بانکی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مدل جدید مالی تعریف کردیم که پیشرفته‌تر است و سریع‌تر به نتیجه می‌رسد، اظهار کرد: وقتی نازک کاری تمام شد، ثبت نام ایثارگران آغاز می‌شود، آورده اولیه خود را می‌دهند، منزل را تحویل می‌گیرند و پرداخت اقساط را آغاز می‌کنند. بنابراین فاصله بین پرداخت منابع مالی و دریافت مسکن ممکن است دو سه ماه باشد.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: آورده اولیه را پیمانکار می‌آورد. در حال حاضر طبق قانون، آورده ایثارگران زمین رایگان، انشعابات و پروانه‌های رایگان است که دولت آن را تأمین می‌کند. آماده‌سازی بر عهده دولت است و پیمانکار کار را بر عهده می‌گیرد اما برای اینکه بتوان برای این پروژه‌ها وام گرفت باید ۳۰ درصد از پروژه پیشرفت داشته باشد. مبلغ مورد نیاز برای پیشبرد پروژه تا ۳۰ درصد را پیمانکار می‌آورد.

وی تصریح کرد: بعد از آنکه منابع بانکی دریافت شد و پروژه آماده واگذاری شد، از ایثارگران مشمول ثبت‌نام می‌شود، آورده آنها به نرخ روز و با توجه به منطقه، با این قید که زمین رایگان است محاسبه می‌شود. بعد از دریافت آورده ایثارگران، کلیدها تحویل داده می‌شود و کلید خانه را دریافت می‌کنند و پرداخت تسهیلات ۱۰ ساله آغاز می‌شود.

رئیس بنیاد شهید بیان کرد: در مدل فعلی فرد باید ۳ تا ۴ قسط پرداخت کند، این پروسه زمانی تحت تأثیر تورم قرار می‌گیرد، بعد به متقاضی می‌گویند پول پرداخت شده کم است؛ در چنین شرایطی برخی افراد نمی‌توانند باقیمانده منابع را تأمین کنند و پروژه‌ها متوقف می‌شود. این همان چالشی است که مسکن مهر و قانون جهش تولید مسکن با آن مواجه شده‌اند. در مدلی که ما طراحی کرده‌ایم از آنجا که آورده اولیه را پیمانکار می‌آورد این چالش ایجاد نمی‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی در پایان درباره تفاهم‌نامه پنج درصدی، گفت: طبق قانون و مصوبه دولت هرجا پروژه‌ای مربوط به طرح جهش تولید مسکن اجرا شود باید ۵ درصد پروژه را به ایثارگرانی تعلق بدهد که بنیاد شهید معرفی می‌کند. البته با توجه به اینکه ساخت این مسکن‌ها به مرحله واگذاری نرسیده، هنوز ثبت نامی در این زمینه آغاز نشده است.