دولت مالی اعلام کرد، ۲۲ مهاجر از جمله سه کودک که شهروندان این کشور بوده‌اند در سواحل لیبی جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش ایرنا از رویترز، وزارت امور شهروندان مالی در خارج از کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۲۲ نفری که جان خود را از دست دادند بخشی از یک گروه ۸۳ […]

دولت مالی اعلام کرد، ۲۲ مهاجر از جمله سه کودک که شهروندان این کشور بوده‌اند در سواحل لیبی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش ایرنا از رویترز، وزارت امور شهروندان مالی در خارج از کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۲۲ نفری که جان خود را از دست دادند بخشی از یک گروه ۸۳ نفره از مهاجران بودند که از ۲۲ ژوئن در یک قایق آسیب دیده گرفتار شده بودند.

در ادامه این بیانیه آمده است: از این تعداد، ۶۱ تن از جمله تعدادی از اتباع مالی با کمک سازمان بین‌المللی مهاجرت سازمان ملل نجات یافتند.

یک سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت سازمان ملل گفت که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال‌های گذشته، حرکت مهاجران از طریق نیجر و مالی به سمت شمال آفریقا “افزایش قابل توجهی” داشته است.

تحلیلگران تاثیر همه گیری کرونا و پیامدهای اقتصادی جنگ در اوکراین را به عنوان عوامل این افزایش مهاجرت ذکر کرده‌اند.

هفته گذشته بر اثر درگیری حدود ۲ هزار مهاجر غیر قانونی با پلیس و نیروهای مرزی مراکش، دستکم ۲۳ مهاجر کشته شدند.

به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که سال گذشته بیش از سه هزار پناهجو جان خود را در دریا از دست داده‌اند.

استفان دوجاریک افزود: بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در سال گذشته، سه هزار و ۲۳۱ نفر از پناهجویان و مهاجران در دریای مدیترانه و شمال غربی اقیانوس اطلس در دریا جان خود را از دست داده یا مفقود شده‌اند.

وی تصریح کرد: این تعداد در سال ۲۰۲۰ یک هزار و ۸۸۱ تن، در سال ۲۰۱۹ یک هزار و ۵۱۰ تن، در سال ۲۰۱۸ بیش از دو هزار و ۲۷۷تن بوده‌اند.

سخنگوی سازمان ملل اضافه کرد: کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به طور مداوم در مورد خطرات وحشتناک پیش روی پناهندگان و مهاجران در این مسیرها هشدار داده است.

وی ادامه داد: کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنان نگران موارد مرگ و میر و سوء استفاده‌ در مسیرهای زمینی مهاجران در کشورهای مبدأ و ترانزیت، از جمله اریتره، سومالی، جیبوتی، اتیوپی، سودان و لیبی است.