مهر گزارش می دهد؛ کوتاهی دیپلماسی در دفاع از «خلیج فارس»/ تحریف تاریخ به سبک اعراب قدمت نام خلیج فارس آن چنان دیرینه است که جای هیچ گونه شک و تردیدی را باقی نمی‌گذارد. این پهنه آبی در تمام متون عربی، بحر فارس یا خلیج فارس نامیده شده است. به گزارش خبرنگار مهر، «خلیج فارس» […]

مهر گزارش می دهد؛

کوتاهی دیپلماسی در دفاع از «خلیج فارس»/ تحریف تاریخ به سبک اعراب

کوتاهی دیپلماسی در دفاع از «خلیج فارس»/ تحریف تاریخ به سبک اعراب

قدمت نام خلیج فارس آن چنان دیرینه است که جای هیچ گونه شک و تردیدی را باقی نمی‌گذارد. این پهنه آبی در تمام متون عربی، بحر فارس یا خلیج فارس نامیده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، «خلیج فارس» عبارت با مسمای منقوش بر پهنه نیلگون جغرافیای ایران است که حقانیت آن به اثبات رسیده است اما چند سالی است که بد خواهان، جاعلان و کج اندیشان در کشورهای دیگر در صدد هستند با صرف هزینه‌های زیاد و تحریف تاریخ و تغییر نقشه‌های چند صد ساله نام مبارک آن را به زعم خود جعل کرده یا با تلفظ و تقریر ناقص آن را به نفع خویش مصادره کنند.

قدمت نام خلیج فارس آن چنان دیرینه است که جای هیچ گونه شک و تردیدی را باقی نمی‌گذارد. این پهنه آبی در تمام متون عربی، بحر فارس یا خلیج فارس نامیده شده است.

با این حال این نام گذاری در دهه‌های اخیر از سوی استعمار انگلیس و با پول هنگفت ملی گرایان عرب به دلایل مختلف در حال تحریف است. لذا هر از چند گاهی شاهد برخی از ادعاهای کشورهای عربی و بیگانه در جهت جعل نام خلیج فارس با عنوان خلیج عرب هستیم که در آنها تلاش می‌شود با دادن نام و هویتی بیگانه و جعلی، نام این دریای پارسی را عوض کرده و آن را با نام مجعولی مورد استفاده قرار دهند. این در حالی است که مستندات تاریخی و حقوقی بسیاری وجود دارند که گواه نام آن تحت عنوان خلیج فارس هستند.

یکی از مهم‌ترین مستندات حقوقی که در آنها بر نام خلیج فارس به طور مکرر تاکید شده است، سندهای سازمان ملل متحد هستند. این سازمان با انتشار قطعنامه‌ها، بیانیه‌ها و سندهای مختلف بر نام خلیج فارس تاکید کرده است.

دستور وزیر ورزش برای پیگیری تحریف نام «خلیج فارس» در مسابقات کشورهای عربی

اما با وجود این اسناد همچنان شاهد این تحریف تاریخی هستیم که نمونه اخیر آن بازی‌های فوتبال جام خلیج فارس است. در پی تحریف نام تاریخی خلیج فارس در جریان مسابقات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و استفاده از این نام مجعول در صفحه مجازی منتسب به رئیس فیفا، وزیر ورزش و جوانان با محکوم کردن این تحریف، از فدراسیون فوتبال خواست اقدامات مقتضی از جمله اعتراض رسمی و پیگیری‌های قانونی را به سرعت در دستور کار قرار دهد.

وزیر ورزش و جوانان همچنین دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان را مأمور ویژه رسیدگی و پیگیری این موضوع با محوریت فدراسیون فوتبال کرد.

هفته فوتبالی مزین به نام خلیج فارس

رئیس فدراسیون فوتبال نیز در واکنش به از برگزاری مرحله یک شانزدهم رقابت‌های جام حذفی باشگاه‌های کشور مزین به نام «جام خلیج فارس» خبر داد.

منتظر پاسخ مسئولان ورزش عراق هستیم / ورود دیپلماتیک و فَرا ملی در محکومیت عنوان جعلی

همچنین تقی زاده سرپرست دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان با محکوم کردن استفاده از نام جعلی در مسابقات کشورهای عربی گفت: فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش از طریق نهادهای بین‌المللی پیگیر ماجرا هستند.

مسئولان واکنش نشان دهند

نعمت احمدی در اینباره به خبرنگار مهر می‌گوید: متأسفانه عده‌ای اینگونه تحریف‌ها را جدی نمی‌گیرند چرا که نام خلیج فارس نامی نیست که به خودی خود به این آبراهه بزرگ داده شده باشد بلکه در بسیاری از متون و اسناد تاریخی به این نام اشاره شده است.

وی ادامه می‌دهد: در تمامی اسناد از دوره یونان و هخامنشی تا ادوار تاریخی مختلف و حتی در مکاتباتی که در میان نسل جدید فرمانروایان عرب موجود است به نام خلیج فارس بوده است.

این حقوقدان بین الملل خاطرنشان می‌کند: کوتاهی ما باعث می‌شود که برخی از این افراد بیگانه به خود اجازه می‌دهند نام خلیج فارس را تحریف کنند.

احمدی با اشاره به تحریف نام خلیج فارس در آستانه برگزاری جام خلیج فارس می‌گوید: باید به این تحریف‌ها واکنش نشان داده شود. متأسفانه در مورد کم ارزش ترین موضوع در ورزش صحبت می‌شود اما در مورد این موضوع واکنشی نشان داده نمی‌شود.

وی عنوان می‌کند: در هر متن تاریخی از کتیبه داریوش تا اسناد و متون جغرافیایی در مورد خلیج فارس بودن این پهنه آبی اشاره دارد و حتی جغرافیدانان عرب نیز به این موضوع اذعان داشتند.

این حقوقدان بین الملل می‌گوید: در مکاتبات نسل جدید کشورهای عربی بویژه عربستان سعودی همواره به این نکته تاکید شده است که خلیج فارس همیشه خلیج فارس است.

دستگاه دیپلماسی از جعل نام خلیج فارس توسط کشورهای دیگر جلوگیری کند

حسن هانی زاده در مورد تحریف نام «خلیج فارس» و ضرورت واکنش قاطع در باره این موضوع به خبرنگار مهر می‌گوید: برگزاری مسابقات فوتبال زمانی در بصره برگزار شد که همزمان با برگزاری سالگرد شهید سلیمانی بود.

وی ادامه می‌دهد: مکان و زمان برگزاری این مسابقات بسیار دقیق و هوشمندانه بوده است و هدف آن بود که مردم جنوب عراق را در زمان سالگرد شهدای مقاومت درگیر مسابقات فوتبالی کنند.

این کارشناس بین الملل می‌افزاید: بنابراین انتخاب شهر بصره بعنوان مرکز تشیع جنوب عراق با هدف خاصی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه متأسفانه مقامات عراقی از جمله محمد الشیاع سودانی در دام توطئه‌های برخی کشورهای عضو شورای خلیج فارس قرار گرفته است، عنوان می‌کند: هدف از برگزاری این مسابقات جدا کردن ملت عراق از ایران است.

هانی زاده می‌گوید: تحریف نام خلیج فارس یک اقدام تحریک آمیز و نقض حاکمیت ایران بر آبراه خلیج فارس است که برخی کشورهای منطقه به آن دامن می‌زنند.

وی با بیان اینکه حتی در دبیرخانه سازمان ملل هم نام خلیج فارس ثبت شده است، تاکید می‌کند: دستگاه دیپلماسی باید با برگزاری کنفرانس‌های بین المللی حقایق را روشن کند و از جعل نام خلیج فارس توسط کشورهای دیگر، جلوگیری کند.

وی عنوان می‌کند: مسئولیت این موضوع متوجه دستگاه دیپلماسی است لذا باید نسبت به این موضوع واکنش جدی و قاطع نشان دهد.

به گزارش مهر، به نظرمی رسد وزارت امورخارجه و دیگر نهادهای مرتبط باید بدون اغماض و سهل انگاری در این زمینه، اقدام قاطعی انجام دهند تا یک بار برای همیشه پرونده «پرونده سازی های کشورهای مرتجع منطقه» بسته شود. نباید اجازه داده شود با فرسایشی کردن موضوع و تکرار زیاد آن، در اصل حقانیت مطلب شبهه ایجاد شود و باید از ظرفیت دیپلماسی عمومی برای این مهم استفاده شود.


کوتاهی دیپلماسی در دفاع از «خلیج فارس»/ تحریف تاریخ به سبک اعراب