ورزشی

کوبا مدعی صعود به المپیک شد/ ایران و صربستان جا ماندند+ جدول

به گزارش هشت صبح و به نقل از ایسنا؛

با گذشت سه روز از لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴، کوبا خود را به عنوان یکی از مدعیان اصلی صعود به المپیک پاریس معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، مرحله مقدماتی لیگ ملت‌های سال ۲۰۲۴ در گروه مردان از ۱۶ خرداد آغاز شده و در پایان لیگ ملتها چهار تیم برتر از طریق رنکینگ سهمیه المپیک را به دست می‌آورند. به این ترتیب لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ آخرین راه صعود والیبال ایران به المپیک است.

در حال حاضر تیم‌های فرانسه به عنوان میزبان المپیک، لهستان، آمریکا، ژاپن، برزیل، آلمان و کانادا سهمیه مستقیم بازی‌های پاریس را به دست آورده‌اند که تنها پنج سهمیه باقی می‌ماند. از این تعداد هم یک سهمیه به قاره آفریقا تعلق می‌گیرد چرا که تمامی قاره‌ها باید در المپیک نماینده داشته باشند. در حال حاضر مصر به دلیل امتیاز بالاتر در رنکینگ جهانی بین سایر تیم‌های آفریقایی این سهمیه را دارد. به این ترتیب چهار سهمیه باقی می‌ماند.

برای چهار سهمیه باقی مانده چند تیم شرایط بهتر و شانس بیشتری دارند و می‌توانند در لیگ ملت‌ها کار را تمام کنند و المپیکی شوند. ایتالیا، آرژانتین و اسلوونی فاصله امتیازی بهتری دارند و تا پیش از شروع لیگ ملت‌ها، صربستان هم چهارمین تیمی بود که با توجه به رنکینگ و امتیازش شانس بالاتری برای المپیکی شدن داشت اما با شروع رقابت‌ها تیم کوبا متفاوت ظاهر شده و خود را به عنوان یک مدعی اصلی صعود به المپیک نشان داده و اکنون جای صربستان را در رتبه نهم رنکینگ جهانی گرفته است.

کوبا از سه مسابقه‌ای که انجام داده، برزیل و آلمان را شکست داده و پابه‌پای ژاپن رقابت کرد و در ست پنجم در امتیاز ۲۲ بر ۲۰ نتیجه را به این تیم واگذا کرد اما صربستان تنها مقابل ایران به پیروزی رسید و برابر تیم‌های ژاپن و برزیل نتیجه را واگذار کرد.

به این ترتیب کوبا اکنون نهم و صربستان در رتبه دهم رنکنیگ جهانی قرار دارند و در صورتی که مسابقات به همین شکل ادامه پیدا کند، این کوباست که سهمیه المپیک را از آن خود خواهد کرد. البته نکته مهم این است که رنکینگ فدراسیون جهانی بعد از هر مسابقه تغییر می‌کند و هنوز ۹ مسابقه دیگر تا پایان مرحله مقدماتی وجود دارد. پس جابه‌جایی تیم‌ها در رنکینگ بسیار محتمل است.

وضعیت ایران اما چنگی به دل نمی‌زند. تیم ملی کشورمان در دو مسابقه‌ای که انجام داده نتیجه را واگذار کرده و هر چند اکنون در رتبه چهاردهم جدول رده‌بندی قرار دارد اما در صورت ادامه این روند شانس خود برای کسب سهمیه المپیک را از دست خواهد داد.

کوبا مدعی صعود به المپیک شد/ ایران و صربستان جا ماندند+ جدول
رنکینگ جهانی و وضعیت صعود تیمها

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا