پایگاه خبری هشت صبح : فاکس نیوز نوشت: کمیته با نفوذ “آموزش و نیروی کار” مجلس نماینده گان آمریکا تحقیقات درمورد نقش سید حسین موسویان مقام سابق ایران دردانشگاه پرینستون را آغاز کرده است. این گمان وجود دارد که او منافع ایران را به پیش میبرد. به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده […]

پایگاه خبری هشت صبح :

فاکس نیوز نوشت: کمیته با نفوذ “آموزش و نیروی کار” مجلس نماینده گان آمریکا تحقیقات درمورد نقش سید حسین موسویان مقام سابق ایران دردانشگاه پرینستون را آغاز کرده است. این گمان وجود دارد که او منافع ایران را به پیش میبرد.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: سه روز قبل ۱۲ عضو کنگره آمریکا طی نامه ای به آقای کریستوفر آیسگروبر رئیس دانشگاه پرینستون سئوالات زیادی با جزئیات درمورد نفوذ جمهوری اسلامی ایران ازطریق حضور سید حسین موسویان دردانشگاه برتر آمریکا را مطرح و از او توضیح خواسته اند. 

سه تن از نمایندگان جمهور خواه کنگره:  مکلین، میش و بانکز که این نامه را منتشرکردند، به فاکس نیوز گفتند “آموزش عالی آمریکا در حد گسترده ای دراختیار تندروهای چپگرا و دشمنان آمریکا قرار گرفته وجایگاه یک مقام سابق ایران در دانشگاه پرینستون به تنهایی اثبات کننده این حقیقت است”.

مکاین نماینده کنگره گفت: ” بگذارید صریح باشم. ایران دوست ما نیست. آنها دشمن بزرگ و حامی تروریسم و عامل بی ثباتی خاورمیانه هستند. ما اجازه نخواهیم داد که یک ایرانی رادیکال، مغزجوانان آمریکایی را با مهارت اداره کند. زمان زیادی از این موضوع گذشته که ما کاری نکرده ایم”.

هشدار درمورد نقش موسویان توسط گروه ” اتحاد علیه ایران هسته ای” مدیریت شده است. تلاشهای این گروه از زمانی که موسویان درمراسم تشییع پیکر قاسم سلیمانی در ایران شرکت کرد، آغاز شد چون آمریکا و اروپا [سردار] سلیمانی را در لیست تروریستی خود قرارداده اند.

موسویان درمصاحبه با تلویزیون ایران گفت: “همسربرایان هوک از وحشت اینکه شوهرش توسط ایران ترور شود، شبها خواب ندارد”. برایان هوک مقام رسمی آمریکا بود که در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی دست داشت.

موسویان درپاسخ به فاکس نیور گفت ” تلویزیون ایران هیچگاه متن کامل مصاحبه من را پخش نکرد. تنها ۷ تا ۱۰ ثانیه از اظهارات من را بطور بریده منتشرکرد. من همیشه با قتل و یا تهدید به قتل اعم از اینکه اتباع ایرانی باشند یا آمریکایی، مخالف بوده ام”.

موسویان گفت: ” وقتی ترامپ سردار سلیمانی را به قتل رساند، من در ایران بودم برای دیدم مادرم که بیمار بود. بعنوان یک محقق درمراسم تشییع پیکر او شرکت کردم. هفت میلیون نفر در تهران و ۲۰ میلیون نفر درمجموع شهرهای ایران درمراسم تشییع سردار سلیمانی شرکت کردند که این حاکی از محبوبیت سردار نزد ایرانیان بود”.

فاکس نیوز از موسویان پرسید که آیا با دولت آمریکا موافق است که سپاه قدس یک سازمان تروریستی است؟ موسویان درپاسخ گفت: نیروی سنتکام آمریکا و نیروی قدس ایران یکدیگر را بعنوان سازمان تروریستی تعیین کرده اند. من معتقدم بجای این سرزنشهای بی پایان، بهتر است دو طرف با هم بنشینند و گفتگو کنند و اختلافاتشان را از راههای مسالمت آمیز حل کنند”.  

فاکس نیور اخیرا گزارش داد که نیروی قدس در حمایت از حماس دست داشته درحالیکه حماس درحمله اخیر ۱۲۰۰ اسرائیلی را به قتل رساند.

ویرجینا فاکس رئیس کمیته “آموزش و نیروی کار” کنگره آمریکا گفت: “افرادی که درصف رژیم های بدنام هستند، درسطوح بالای سیستم آموزشی آمریکا نفوذ کرده اند. حضور ۱۵ ساله موسویان دردانشگاه پرینستون نشانه بارز آن است. این افراد تهدید جدی امنیت ملی آمریکا هستند که سیستم آموزشی آمریکا رالکه ار کرده اند”.

تعجب همگان زمانی برانگیخته شد که فرماندهی استراتژیک ارتش آمریکا از موسویان برای سخنرانی درنشست سالانه دعوت کرد. این حضور موجب نگرانی کمیته نیروهای مسلح و کمیته آموزش و نیروی کار کنگره آمریکا شد و لذا طی نامه ای به رئیس فرماندهی استراتژیک آمریکا از او توضیح خواستند. سخنگوی فرماندهی استراتژیک آمریکا گفت که ژنرال کاتن پاسخ نامه را داده است.

موسویان به فاکس نیوز گفت” سخنرانی من درفرماندهی استراتژیک آمریکا درمورد ضرورت اجتناب آمریکا  از راه اندازی جنگ ها درخاورمیانه و تاکید بر ضورورت تمرکز آمریکا بر صلح و همکاری درخاورمیانه بود.

دردورانی که موسویان سفیر ایران درآلمان بود، دادگاه ترور رهبران کرد ایرانی در رستوران میکونوس برلین، سفارت ایران را مرکز هدایت عملیات ترور دانست و دولت آلمان هم موسویان را اخراج کرد.

موسویان گفت: “این یک دروغ  بزرگ است. متن حکم دادگاه برلین و توضیحات ضمیمه آن ۳۹۸ صفحه است که هیچ اتهام مستقیم یا غیرمستقیمی علیه من درآن وجود ندارد. مقامات آلمان هیچگاه من را از آلمان اخراج نکردند. از آن زمان تا کنون من مستمرا به آلمان سفر کرده ام”.

موسویان گفت: “کارمن دردانشگاه پرینستون صرفا آکادمیک است و هیچ ارتباطی با این دولت یا آن دولت ندارد. من درسال ۲۰۰۷ توسط دولت ایران دستگیر و زندانی و نهایتا از کار دیپلماتیک محروم شدم. از آن زمان به بعد یعنی ۱۳ سال قبل من بازنشسته شدم و در این مدت با هیچ دولتی شامل دولت ایران، سروکاری نداشته ام.”

اعضاء کنگره آمریکا در نامه خود به دانشگاه پرینستون نوشته اند با وجودی که موسویان توسط ایران دستگیرشده اما آنها شک دارند که ارتباطش را با آنها قطع کرده باشد.

اعضاء کنگره درنامه خود نوشته اند: “موسویان بعنوان نماینده غیررسمی دولت ایران به راحتی به آمریکا سفر میکند و درمورد روابط ایران و آمریکا بحث میکند. لذا ما شک داریم که او با دولت ایران ارتباط نداشته باشد”. 

ظریف در زمانیکه وزیر خارجه بود درمصاحبه ای گفت که هیچ اعتقادی به اتهام جاسوسی علیه موسویان ندارد و موسویان را به کشورش وفادار میداند.

بانکز نماینده کنگره آمریکا گفت: “ایران یک دولت تروریستی است و کنگره موظف است درمورد مرتبطین آن تحقیق کند. موسویان سالها مبلغ ایران بود و ضد اسرائیل است. دانشگاه پرینستون باید فورا ارتباط و حقوق وی و افراد دیگری مثل رابرت مالی را قطع کند چون رابرت مالی هم متهم به دادن اطلاعات محرمانه به ایران است.”

موسویان درمورد این اظهارات بانکز گفت: ” آقای بانکز در اظهارات قبلی خود گفت که موسویان به دولت ایران کمک کرد تا ایران به بمب هسته ای دست یافت. درحالیکه همه میدانند که ایران اساسا بمب هسته ای ندارد. لذا ادعاهای جدید اقای بانکز هم مثل ادعاهای قبلی اش بی اساس است”. 

مدیر اطلاعات ملی آمریکا گفت که ایران فعالیتهای کلیدی درمورد ساخت بمب هسته ای ندارد. سازمانهای اطلاعاتی اروپا هم همین ارزیابی را دارند.

دانشگاه پینستون پاسخ ایمیلها و تماسهای فاکس نیوز درمورد این ماجرا را نداد. 

کنگره آمریکا در نامه خود قید کرده که تحقیقات جدید درمورد ارتباط موسویان با دولت ایران را از تاریخ ۱۱ اکتبر امسال یعنی چهار روز بعد از عملیات اخیر حماس علیه اسرائیل آغاز کرده است.


کنگره آمریکا رابطه موسویان، پرفسور دانشگاه پرینستون با ایران را بررسی می‌کند