دادگاهی در کره جنوبی روز شنبه حکم بازداشت وزیر دفاع سابق و رئیس گارد ساحلی این کشور را صادر کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دادگاه مرکزی سئول» حکم بازداشت وزیر دفاع سابق و رئیس پیشین گارد ساحلی کره جنوبی را صادر کرد. این دادگاه مدعی شده دلیل بازداشت این دو مقام […]

حکم بازداشت وزیر دفاع سابق کره جنوبی صادر شد

دادگاهی در کره جنوبی روز شنبه حکم بازداشت وزیر دفاع سابق و رئیس گارد ساحلی این کشور را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دادگاه مرکزی سئول» حکم بازداشت وزیر دفاع سابق و رئیس پیشین گارد ساحلی کره جنوبی را صادر کرد.

این دادگاه مدعی شده دلیل بازداشت این دو مقام کره جنوبی، سوء‌مدیریت و رفتار نامناسب دو سال پیش آنهاست که منجر به مرگ یک کارمند وزارت شیلات این کشور به دست نیروهای کره شمالی شد.

به نوشته رویترز، تصمیم این دادگاه که خطر فرار متهمان و ازبین‌رفتن شواهد و مدارک را در بردارد، چند روز پس از آن صادر می‌شود که دادستان‌ها روز سه‌شنبه حکم بازداشت متهمان را صادر کرده بودند؛ حکم بازداشت پس از تحقیقات دولتی صادر شد که جزئیات تازه و منتشرنشده‌ای را درباره لحظات آخر زندگی «لی دائه-جین»، کارمند وزارت شیلات نشان می‌داد.

اسناد و مدارک جدیدِ تحقیقات پارلمانی نشان می‌دهد پس از اینکه نیروهای کره شمالی لی دائه-جین را با ضرب گلوله بیهوش کرده بودند، جسد او به مدت ۶ ساعت روی آب شناور بود، در حالی‌که گارد ساحلی و نیروی دریایی در جریان تلاش‌های اولیه امدادونجات با نقض قوانین از دیگر کشتی‌ها و مقامات نزدیک به محل حادثه درخواست کمک نکردند.

در حکم بازداشت دادگاه، این دو مقام کره جنوبی به سوء‌استفاده از قدرت، جعل اسناد رسمی، مخفی‌کردن و تحریف حقایق، و ترک فعل متهم شده‌اند.

مرگ لی‌‎دائه-جین هم‌اکنون به پرونده‌ای حساس در کره جنوبی تبدیل شده و بیشتر به این علت جنجالی شده که برادر او تلاش دارد «بی‌گناهی» او را ثابت کند. «مون جائه‌این»، رئیس‌جمهور پیشین کره جنوبی مرگ لی دائه-جین را «تلاشی نافرجام برای گریز از بدهی‌های قمار، مشکلات روحی و روانی و زندگی ناخوشایند» توصیف کرده بود.

همچنین «حسابرسی و بازرسی دولتی» هفته پیش اعلام کرد درباره این پرونده، از دادستان‌ها درخواست کرده تحقیقات از ۲۰ مقام از ۵ سازمان، از جمله مشاور سابق امنیت ملی و رئیس سابق سرویس اطلاعات ملی دولت قبل را شروع کنند.