به گزارش پایگاه خبری هشت صبح ، پس از توافق تهران و واشنگتن مبنی بر تبادل زندانیان، پنج زندانی ایرانی در آمریکا آزاد شدند. دو تن از این شهروندان امروز وارد ایران شدند، یک نفر به کشور ثالث و دوتن دیگر در آمریکا ماندند. ماجرای وارد نشدن این سه تن به ایران با حواشی‌هایی همراه بود که پایگاه خبری هشت صبح با […]

همشهری آنلاین - اولین تصاویر زندانیان آزاد شده از ایران پس از ورود به خاک  آمریکا

به گزارش پایگاه خبری هشت صبح ، پس از توافق تهران و واشنگتن مبنی بر تبادل زندانیان، پنج زندانی ایرانی در آمریکا آزاد شدند. دو تن از این شهروندان امروز وارد ایران شدند، یک نفر به کشور ثالث و دوتن دیگر در آمریکا ماندند. ماجرای وارد نشدن این سه تن به ایران با حواشی‌هایی همراه بود که پایگاه خبری هشت صبح با پیگری از عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به آن پرداخت. 

حسین نوش آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در گفتگو با پایگاه خبری هشت صبح درباره علت نیامدن این سه زندانی به ایران گفت: کسانی در آمریکا ماندند مقیم این کشور هستند و نیامدن آن‌ها به معنای مشکل داشتن با جمهوری اسلامی نیست. 

وی ادامه داد: صرفا آزادی این افراد برای ایران اهمیت داشته است چراکه اتباع کشورمان بودند و اجباری برای بازگشت آن‌ها به ایران وجود نداشت.

بر اساس این گزارش، در پی اجرای توافق بین ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان «رضا سرهنگ‌پور» و «مهرداد معین انصاری» دو شهروند ایرانی زندانی در آمریکا دوشنبه وارد قطر شدند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، درباره وضعیت سه نفر دیگر گفت: یک نفر با توجه به حضور خانواده‌اش در یکی از کشورهای دیگر به خانواده خود در کشور ثالث منتقل خواهد شد و دو نفر دیگر ابراز تمایل کردند که براساس سابقه حضور فعلا در آمریکا باشند.

حال با شفاف شدن دلیل ماندن آن دو شهروند در آمریکا این سوال به وجود می‌آید که آیا آمریکا نیز حاضر به پذیرش آن‌ها است یا خیر؟ تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، طی نامه‌ای به بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، بیان کرد که اطمینان حاصل کنید این دو ایرانی آمریکا را ترک کنند. 


چرا تعدادی از زندانی‌های تبادل شده به ایران بازنگشتند؟ – پایگاه خبری هشت صبح