هشت صبح: جنگ بر سر پهپادها در جنگ اوکراین وارد فاز تازه ای شد. نمایندگی روسیه در سازمان ملل اعلام کرده است که مسکو فقط از پهپادهای تولید داخل در اوکراین استفاده می‌کند.  «دیمیتری پولیانسکی»، معاون اول نمایندگی روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که فدراسیون روسیه در عملیات ویژه خود در اوکراین تنها […]

هشت صبح: جنگ بر سر پهپادها در جنگ اوکراین وارد فاز تازه ای شد. نمایندگی روسیه در سازمان ملل اعلام کرده است که مسکو فقط از پهپادهای تولید داخل در اوکراین استفاده می‌کند.

 «دیمیتری پولیانسکی»، معاون اول نمایندگی روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که فدراسیون روسیه در عملیات ویژه خود در اوکراین تنها از پهپادهای ساخت داخل استفاده می کند.

پولیانسکی پس از رایزنی های شورای امنیت سازمان ملل درباره ادعاهای کشورهای غربی علیه ایران مبنی بر حضور پهپادهای این کشور در جنگ اوکراین، گفت: «ما صنعت هواپیماهای بدون سرنشین خود را داریم که قطعات لازم را تولید می کند.»

این دیپلمات روسی اضافه کرد که نوشته هایی به زبان روسی روی بقایای پهپادهایی که به اهدافی در اوکراین حمله کرده بودند، دیده می شود. او در ادامه بصورت کنایه آمیزی گفت: «فکر نمی‌کنم که زبان روسی در ایران زیاد استفاده شود.»

پیش از این نیز، «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اخبار منتشر شده در هفته‌های اخیر و نیز موضع برخی مقامات اوکراینی مبنی بر استفاده ارتش روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین اظهار داشته بود: «جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده در خصوص تحویل پهپاد به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین را بی اساس دانسته و آن را تایید نمی‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «ما از ابتدای منازعه تاکنون، همواره سیاست اصولی و روشن خود را مبتنی بر بی‌طرفی فعال و مخالفت با جنگ و لزوم حل و فصل سیاسی اختلافات دو طرف، به دور از خشونت، اعلام کرده‌ایم.»