پزشکیان: باید طرح پزشک خانواده اجرایی شود – هشت صبح

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود پزشکیان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۱۹ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص ارزیابی اثربخشی سیاستگذاری ها و اقدامات عملیاتی دستگاه‌های مسئول برای ساماندهی مشکلات زنجیره تأمین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی کشور، گفت: ما ۶۰ هزار میلیارد تومان برای مابه‌التفاوت دارو در نظر گرفتیم در حالی که ۱۲۵ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز بود. سازمان برنامه و بودجه از محل هدفمندی یارانه‌ها این ۶۰ هزار میلیارد تومان را می‌دهد، در حالی که هدفمندی یارانه‌ها برای بیماران صعب‌العلاج و افراد ضعیف است.

وی ادامه داد: بسیاری از بیمارستان‌ها در پرداخت هزینه‌های دارویی به شرکت‌ها بدهکار هستند. بسیاری از شرکت‌های تولید دارو بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان از بیمارستان‌ها طلب دارند و اگر با این روش پیش برویم، مشکلی حل نخواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید یک درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی یارانه‌ها را در جای درست خود پرداخت کند. دولت هزینه‌ای را که باید به بیمارستان‌ها پرداخت می‌کرد، نداده و مشکلات در بیمارستان‌ها تشدید شده است و با ادامه این روند در سال‌های آینده مشکلات دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دارو و تجهیزات پزشکی همواره برای سیستم‌ها هزینه‌بر است و اگر پزشک خانواده را اجرایی کنیم، می‌توانیم مصرف را کنترل کنیم. باید روی نوع مصرف نیز نظارت شود و مصارف در این حوزه باید کنترل شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا