پزشکیان: اگر فساد [چای دبش] در دولت دیگری اتفاق می‌افتاد، آبرویش را می‌بردند؛ چون درون این روند اتفاق افتاده، نه رسانه‌ای به آن شکل ورود می‌کند نه در مجلس بحثی است

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

ایلنا: مسعود پزشکیان درباره فسادی که طی روزهای گذشته مطرح شده و واکنش‌ها به اینکه چرا دیر در خصوص فسادی به این وسعت اطلاع‌رسانی شد، گفت: جزئیات را من خبر ندارم اما این روند اختلاس‌ها و ویژه‌خواری‌هایی که اتفاق می‌افتد یک علت اصلی دارد؛ آن زمان که نایب رئیس مجلس بودم، در جریان ماجرای بانک‌ها که پول‌های مردم را یک عده بردند و خوردند و مردم گرفتار بودند و به خیابان‌ها می‌آمدند یک عده از آن‌هایی که به خیابان‌ها آمده بودند را می‌گرفتند و می‌گفتند شما امنیت را برهم زدید. در جلسات مفاسد اقتصادی به خاطر جایگاهی که داشتم بارها و بارها بحث که می‌شد می‌گفتیم سیستم داده‌ها را درست کنیم،‌ یا یه زبانی FATF داخلی را راه بیندازیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در FATF داخلی یا در این چارچوب داده‌ها لازم نیست من را تعقیب کنند یا به نماینده بگویند دنبال فساد بگردید؛ وقتی یک پولی به حساب به من، بچه‌ام، برادرم، دوستم و یا هرکسی که هست برود، امکان ندارد بدون حساب و کتاب باشد. من باید اطلاعات خودم را به سیستم بدهم، بگویم درآمد ماهانه‌ام فلان رقم است، حال این اطلاع را درست یا غلط داده‌ام وقتی درآمد اضافه از آن رقم وارد حسابم می‌شود، سیستم سوال می‌کند این رقم از کجا آمده است. چراکه من یک اعتبار دارم که خودم اعلام کرده‌ام و اگر اضافه بر آن به حساب خودم و یا بچه‌ام آمد، چراکه بچه من هم یک اعتبار دارد می‌گویم بچه‌ام کار و درآمد ندارد در نتیجه من سرپرست خانوار هستم اما وقتی یک پولی به حساب بچه‌ای که درآمد ندارد بیاید، یقه من را می‌گیرند که از کجا آمده است؟

وی تاکید کرد: مشکل همه این رانت‌ها، قاچاق‌ها، زمین‌خواری‌ها، رشوه‌ها و روندی که وجود دارد، نبود سیستم داده‌ها است. تا این سیستم را درست نکنیم نمی‌شود، همه می‌گویند کی‌ بود؟ کی بود؟ من نبودم! همه هم وقتی می‌آیند می‌گویند ما خودمان ضدفساد هستیم و با فساد داریم مبارزه می‌کنیم. لازم نیست این‌ها شعار دهند، همین سیستم داده‌ها را پیاده کنند. قوانینش هم در کشور وجود دارد و اجرا کنند؛ یعنی اگر مصمم هستند جلوی قاچاق، زمین‌خواری، رانت، رشوه، ویژه‌خواری گرفته شود، همین سیستم داده‌ها را پیاده کنند، مسئله حل است.

پزشکیان یادآور شد: الان اگر این اتفاق برای دولت دیگری می‌افتاد که این عزیزان با آن مسئله دارند، آبرویش را می‌بردند، اما حالا چون درون این روند اتفاق افتاده است، می‌بینید نه رسانه‌ای به آن شکل ورود می‌کند نه در مجلس بحثی است. در زمان آقای روحانی به خاطر یک اتفاق ساده مجلس را به هم می‌ریختند می‌گفتند آی سفره مردم فلان شد، مردم گرسنه هستند، مردم گیر دارند، خب بسم‌الله مردم الان سفره‌شان کمرنگ‌تر و گرفتارتر هستند الان مشکلات‌شان بیشتر شده صدای آنها را می‌شنوید؟ اگر هم می‌شنوید خیلی کمرنگ است.

وی اظهار داشت: سیستم داده‌ها راه بیندازند، بارها گفته‌ام در دولت آقای روحانی‌ هم گفته‌ام همان موقع مردم به خیابان ریختند و حق‌شان را می‌خواستند، یک عده برخورد می‌کردند شما دارید امنیت جامعه را برهم می‌زنید، امنیت جامعه را آن گردن کلفت‌هایی که پول‌های مردم را خوردند به هم زده‌اند، نه آدمی که دار و ندارش را گذاشته‌ در بانک که با آن زندگی کند اما پولش را خوردند و بردند. در مورد آن آدم‌هایی که پول مردم را خوردند آیا شنیدید اعلام کنند چه کسی را گرفتند؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا