هشت صبح: سرجیو ماسا وزیر اقتصاد آرژانتین گفت که کشورش برای واردات کالا از چین بجای دلار آمریکا، یوان پرداخت خواهد کرد. به گزارش تاس، ماسا  در توئیتی نوشت که با زو شیائولی سفیر و کارآفرینان چینی توافق کرده که بر اساس آن قرار شد آرژانتین «در ازای واردات، یوان» پرداخت کند. وی افزود که […]

هشت صبح: سرجیو ماسا وزیر اقتصاد آرژانتین گفت که کشورش برای واردات کالا از چین بجای دلار آمریکا، یوان پرداخت خواهد کرد.

به گزارش تاس، ماسا  در توئیتی نوشت که با زو شیائولی سفیر و کارآفرینان چینی توافق کرده که بر اساس آن قرار شد آرژانتین «در ازای واردات، یوان» پرداخت کند.

وی افزود که استفاده از یوان در مبادلات با چین باعث خواهد شد که آرژانتین آزادی عمل بیشتری داشته باشد.

در چند ماه گذشته، شماری از بلوک‌های منطقه‌ای در جهان به دلیل تزلزل‌پذیر بودن دلار، انجام مبادلات تجاری با ارزهای غیر از دلار آمریکا را در پیش گرفته‌اند.

به باور کارشناسان، به دنبال ایجاد نوسانات شدید در دلار در سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد ارزش ارزهای محلی بیشترین آسیب‌پذیری را در برابر دلار آمریکا داشته باشند و در نتیجه کشورها برای مقاوم کردن اقتصاد خود به دنبال جایگزین مناسبی برای دلار در معاملات تجاری جهانی هستند.

کارشناسان اقتصاد بین‌الملل می‌گویند کاهش استفاده از دلار و همچنین دلارزدایی یک مساله جدید نیست اما به نظر می‌رسد به تازگی این رویکرد به شدت در حال جریان است و می‌توان شاهد تغییرات چشمگیر در آینده بود.


پای یوان به روابط چین و آرژانتین هم باز شد