پایگاه خبری هشت صبح _ هفتمین و آخرین روز ثبت نام انتخابات مجلس خبرگان رهبری روز شنبه ۲۰ آبان که از ۸ صبح در وزارت کشور و فرمانداری‌های مراکز استان‌ها آغاز شده بود و ساعت ۱۸ امروز با ثبت نام بیش از ۴۰۰ داوطلب به کار خود پایان داد. در آخرین روز مهلت ثبت‌نام داوطلبان حضور در […]

پایان ثبت‌نام داوطلبان ششمین دوره مجلس خبرگان /کدام چهره ها ثبت نام کردند؟

 

پایگاه خبری هشت صبح _ هفتمین و آخرین روز ثبت نام انتخابات مجلس خبرگان رهبری روز شنبه ۲۰ آبان که از ۸ صبح در وزارت کشور و فرمانداری‌های مراکز استان‌ها آغاز شده بود و ساعت ۱۸ امروز با ثبت نام بیش از ۴۰۰ داوطلب به کار خود پایان داد.

در آخرین روز مهلت ثبت‌نام داوطلبان حضور در ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام حسین بابایی، نماینده  سیدابراهیم رئیسی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور به نیابت از وی برای حوزه انتخابیه خراسان جنوبی ثبت‌نام کرد.رئیسی هم‌اکنون عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری است.

حجت‌الاسلام بابایی به نمایندگی از سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در ستاد انتخابات کشور حاضر شد و ضمن انجام ثبت نام از طرف وی گفت: آیت‌الله رئیسی از سال ۱۳۸۶ نماینده مجلس خبرگان رهبری از خراسان جنوبی است و در این دوره از انتخابات نیز در پی درخواست‌های علما، نخبگان و مردم شریف استان برای تداوم نمایندگی خبرگان از خراسان جنوبی، نظر آیت‌الله رئیسی بر این تعلق گرفت که مانند دو دوره گذشته، از این استان در انتخابات شرکت کند تا ان‌شاءالله همچنان توفیق خدمتگزاری خاص به مردم مؤمن و شریف خراسان جنوبی را داشته باشد.

آیت‌الله علی اکبر کلانتری ۶۱ ساله عضو پنجمین دوره خبرگان رهبری که روز گذشته ثبت‌نام کرد و برادر کوچکتر حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری ۵۷ ساله که تولیت حرم شاهچراغ را برعهده دارد با یک روز فاصله در روز آخر متقاضی خبرگان رهبری شد. اما آیت‌الله علی اکبر کلانتری از حوزه انتخابیه شیراز برای دو دوره متوالی و برادر کوچکتر او از حوزه انتخابیه تهران برای اولین بار داوطلب خبرگان رهبری شدند.

در ادامه نماینده حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون قوه قضاییه و رییس شوراهای حل اختلاف با حضور در ستاد انتخابات کشور از حوزه انتخابیه تهران داوطلب ششمین دوره انتخابات خبرگان رهبری شد.

«محسن اسماعیلی» از دیگر داوطلبان ششم خبرگان رهبری امروز ثبت نام کرد که وی پیش از این در دوره چهارم و پنجم عضو خبرگان رهبری بوده است.

حجت الاسلام حسن روحانی که در چهارساعت پایانی آخرین روز ثبت نام در ستاد انتخابات کشور حاضر شد، یک ساعت بعد از حضور نماینده اش، وارد وزارت کشور شد تا شخصا ثبت نام خود را قطعی کند.

او در حین نام نویسی خطاب به خبرنگاران و عکاسان مستقر در ستاد گفت: «اگر فردا می آمدیم روز تولد ما بود».

در حین بررسی مدارک، یکی از خبرنگاران از روحانی سوال کرد که پس از پایان ریاست جمهوری مشغول چه کاری هستید گفت : کارهای فرهنگی و طبعا به فعالیت سیاسی مشغولم.

صبح شنبه ستاد انتخابات کشور شاهد حضور ٢ داوطلب اهل سنت بود که یک نفر برای سومین بار و دیگری برای نخستین بار از حوزه انتخابیه سیستان و بلوچستان.

داوطلبی که برای سومین بار در این انتخابات نام نویسی کرده بود، داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هم به شمار می رود که صلاحیتش تایید شده است.

همچنین ماموستا عبدالسلام کریمی دستیار و مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی به عنوان نفر سوم برای نخستین بار از حوزه انتخابیه تهران داوطلب انتخابات خبرگان رهبری شد.

آیت‌الله «سید احمد مرتضوی مقدم» به همراه حجت‌الاسلام والمسلمین امیررضا دهقانی‌نیا رییس مجتمع قضایی شهید بهشتی در دقایق پایانی آخرین روز ثبت‌نام با حضور در ستاد انتخابات کشور داوطلب انتخابات خبرگان رهبری شدند.

مرتضوی مقدم رییس پیشین دیوان عالی کشور و اکنون مشاور عالی رییس قوه قضاییه است و حجت‌الاسلام والمسلمین امیررضا دهقانی‌نیا رییس مجتمع قضایی شهید بهشتی هم به‌عنوان نفرات آخر با حضور در ستاد انتخابات ثبت‌نام کرد.

چهر‌ه‌های دیگری که اعلام داوطلبی کردند عبارتند از :

نماینده آیت‌الله سیدرضا حسینی مازندرانی رئیس حوزه علمیه امام حسین(ع) شهرری

حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم از طریق نماینده‌اش برای حوزه انتخابیه تبریز

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها از حوزه انتخابیه تهران

حجت‌الاسلام محسن رهامی نماینده ادوار اول ‌و دوم مجلس شورای اسلامی و از فعالان اصلاح طلب

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام 

علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی

آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام

سید محمود علوی عضو فعلی مجلس فعلی خبرگان رهبری و وزیر اطلاعات دولت یازدهم و دوازدهم 

 آیت الله رضا رمضانی گیلانی عضو فعلی خبرگان رهبری 

آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران و عضو فعلی خبرگان رهبری

آیت الله محسن قمی

 آیت الله امامی کاشانی

آیت الله حسن عالمی

آیت الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری

آیت الله غلام‌علی صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر و نماینده ولی فقیه در استان بوشهر

شمار داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان به ۴۹۱ رسید

سخنگوی ستاد انتخابات کشور شمار ثبت‌نام کنندگان قطعی انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان تا لحظه انتشار خبر ۴۹۱ نفر عنوان کرد.

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور عصرشنبه گفت: امروز روز شلوغی را در مراکز فرمانداری‌ها و همچنین ستاد انتخابات کشور داشتیم که در حال حاضر برخی از داوطلبان که قبل از ساعت ١٨ وارد مراکز ثبت نام شدند هنوز در داخل فرمانداران حضور دارند تا بر اساس قانون ثبت نام نهایی آنها انجام شود بر این اساس تاکنون ۴٩١ نفر متقاضی انتخابات خبرگان رهبری شدند.

وی گفت: بیشترین ثبت نامی تا به این لحظه به ازای هر کرسی به ترتیب به حوزه های انتخابیه قم  و هرمزگان ایلام قزوین یزد آذربایجان غربی زنجان چهارمحال بختیاری  اصفهان و تهران اختصاص دارد.

اسلامی افزود: تمام مدارک داوطلبان از سوی وزارت کشور و مراکز فرمانداری‌های مراکز استان امشب و نهایتا تا صبح فردا به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

زمان برگزاری آزمون ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری

مسئول آزمون علمی داوطلبان ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از برگزاری آزمون ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۲ در شهر مقدس قم خبر داد.

محمدجواد مهری، مسئول آزمون علمی داوطلبان ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگویی با اشاره به قانون جدید انتخابات مجلس خبرگان رهبری، گفت: ثبت‌نام داوطلبانی که قصد حضور در ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری را دارند، از ۱۴ آبان ماه آغاز و تا ۲۰ آبان ماه ادامه خواهد داشت و همه افرادی که در خود، این قابلیت و توانایی را می‌بینند – به ویژه فضلا و اساتید حوزه علمیه – دعوت می‌شود تا به عنوان داوطلب، ثبت‌نام کنند.

وی افزود: داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری شخصاً یا توسط نماینده خود که به صورت کتبی و رسمی معرفی شده باشد، می‌توانند در روزهای مذکور جمعاً به مدت ۷ روز از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۸ به فرمانداری مرکز استان و یا وزارت کشور مراجعه و با ارائه اصل شناسنامه عکس‌دار، اصل کارت ملی، اصل مدرک سطح چهار حوزه و دو قطعه عکس ۶ در۴ ضمن تکمیل پرسشنامه اعلام داوطلبی، نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند و در فرمانداری قم همانند وزارت کشور، امکان ثبت‌نام برای تمامی حوزه‌های انتخابیه فراهم شده است.

مسئول آزمون علمی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ماده ۱۲ قانون جدید انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اظهار کرد: داوطلبان باید دارای ۸ شرط باشند که عبارتند از تابعیت جمهوری اسلامی ایران، حداقل داشتن سن ۴۰ سال تمام، دارا بودن توانایی لازم جهت انجام وظایف مربوط به نمایندگی مجلس خبرگان، عدالت و اشتهار به دیانت، وثوق، شایستگی و سلامت اخلاقی و اقتصادی، داشتن بینش مناسب سیاسی ـ اجتماعی و آشنایی لازم با مسائل روز، تعهد به انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی ایران، التزام به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه، نداشتن سوابق سوء‌سیاسی و اجتماعی به تشخیص مراجع قانونی و رسمی نظام و اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته و بتواند ولی‌فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد.

مهری، افزود: با توجه به تبصره ۲ ماده ۱۲، داوطلبانی که سابقه نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را داشته و یا در امتحانات دوره‌های پیشین این مجلس، حائز نمره قبولی (کتبی و شفاهی) شده‌اند، معاف از امتحان خواهند بود و براساس ماده ۱۳ داوطلبان هنگام ثبت‌نام، باید مدرک سطح چهار حوزه را ارائه دهند؛ به استثنای دارندگان شرایط مندرج در تبصره‌های ۱، ۲ و ۳ ماده ۱۲ قانون انتخابات.

مسئول آزمون علمی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری، تعداد نمایندگان مجلس خبرگان رهبری را ۸۸ تن عنوان کرد و گفت: استان تهران ۱۶ نماینده؛ استان‌های‌ خراسان رضوی و خوزستان هرکدام ۶ نماینده‌؛ استان‌های اصفهان، آذربایجان‌شرقی و فارس هرکدام ۵ نماینده؛ استان‌های گیلان و مازندران هرکدام ۴ نماینده؛ استان‌های آذربایجان‌غربی و کرمان هرکدام ۳ نماینده؛ استان‌های اردبیل، البرز، سیستان ‌و بلوچستان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مرکزی و همدان هرکدام ۲ نماینده؛ استان‌های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، قم، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و یزد هرکدام یک نماینده.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهری با اشاره به زمان و مکان برگزاری آزمون کتبی، بیان کرد: آزمون کتبی روز سه‌شنبه، ۳۰ آبان ماه در مصلی شهر مقدس قم به مدت یک روز از ساعت ۷ صبح الی ۵ عصر برگزار می‌شود و درباره زمان و نشانی مکان برگزاری آزمون و دریافت کارت ورود به جلسه، مجدداً یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق پیامک و تلفنی به شخص داوطلب نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مسئول آزمون علمی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نکات ضروری و شرایط حضور در آزمون کتبی، اظهار کرد: همراه داشتن کارت ملی یا شناسنامه داوطلب برای شرکت در آزمون الزامی است، هر نوع کتاب و جزوه، وسایل الکترونیکی، تلفن همراه و غیره به جلسه آزمون ممنوع است، مدت زمان آزمون یک روز کامل، از ساعت ۷ صبح الی ۵ عصر است، بنابراین داوطلبین طوری برنامه‌ریزی کنند که زمان ورود و خروج آنان دچار مشکل نشود، حتماً قبل از ساعت ۷ صبح سر جلسه آزمون حاضر شوند که بعد از شروع آزمون، امکان حضور در جلسه فراهم نیست.

مهری در پایان با اشاره به اعلام نتایج قطعی قبول شدگان، خاطرنشان کرد: داوطلبانی که در آزمون کتبی حائز نمره قبولی شوند، دعوت به مصاحبه و آزمون شفاهی می‌شوند و نهایتاً در اول بهمن ماه اسامی کسانی که در آزمون کتبی و شفاهی قبول شده‌اند، به عنوان کاندیدای مجلس خبرگان رهبری اعلام شده و آن‌ها از ۲۶ بهمن ماه الی ۹ اسفند ماه به مدت ۱۴ روز تبلیغات انتخاباتی خواهند داشت که سرانجام در ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۲ برگزاری انتخابات و اخذ رأی از واجدین شرایط را انجام خواهیم داد.


پایان ثبت‌نام داوطلبان ششمین دوره مجلس خبرگان /کدام چهره ها ثبت نام کردند؟ – پایگاه خبری هشت صبح