پایگاه خبری هشت صبح : فارس: وزیر علوم در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف حضور یافت و خطاب به دانشجویان گفت: حضور همه اقشار، قومیت‌ها و سلایق را برای پیشرفت ضروری می‌دانیم؛ اما سلایق مختلف فکری، سیاسی و فرهنگی باید در قالب قانون باشد، من وزیر مجری قانون هستم […]

پایگاه خبری هشت صبح :

فارس: وزیر علوم در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف حضور یافت و خطاب به دانشجویان گفت: حضور همه اقشار، قومیت‌ها و سلایق را برای پیشرفت ضروری می‌دانیم؛ اما سلایق مختلف فکری، سیاسی و فرهنگی باید در قالب قانون باشد، من وزیر مجری قانون هستم من چه کسی هستم که بخواهم نسبت به سلیقه‌ دانشجویان اجحاف کنم؟
 
محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بعدازظهر امروز در دانشگاه صنعتی شریف حضور یافت و به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

زلفی گل در پاسخ به یکی از دانشجویان درباره حق الزحمه دانشجویان دکتری گفت: حرف حساب جواب ندارد، در همه جای دنیا دانشجوی دکتری حق الزحمه دریافت می کند اما در کشور ما به دلیل منابع کمی که وجود دارد این امکان نیست، فرمایشات دانشجویان دکتری فرمایشات به حقی است من به عنوان وزیر آرزو دارم این اتفاق بیفتد و میدانم حرف شما درست است، پیگیری هم کردم و می کنم اما من که پولی ندارم، استدلالشان این است که دانشجوی پزشکی در بیمارستان کار می کند و در قبال آن حق الزحمه دریافت می کند و شما هم باید ارتباط با صنعت را تقویت کنید.
 
وزیر علوم گفت: کلان ایده ما براساس مطالعات گسترده ای که داشتیم و رایزنی هایی که با افراد صاحب تجربه انجام دادیم چند اولویت در ابتدای شروع به کارم تعیین کردم.
 
زلفی گل اظهار داشت: هرجامعه ای براساس وجود و حضور موثر سلایق گوناگون رشد می کند و اگر ما سرمایه اجتماعی بالایی داشته باشیم و از ظرفیت های مختلف داشته باشیم بسیار مهم است، ما از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم و حضور همه اقشار، قومیت ها و اصناف و سلایق را برای پیشرفت ضروری می دانیم؛ اما سلایق مختلف فکری، سیاسی و فرهنگی باید در قالب قانون باشد، من وزیر مجری قانون هستم من چه کسی هستم که بخواهم به سلیقه ای اجحاف کنم؟ من همچین قدرتی ندارم، ملاک ما قانون است، خدا را شکر ظرفیت جمهوری اسلامی آنقدر بالاست و قوانین آنقدر پیشرفته است که من وزیر اصلا در کار دانشگاه ها دخالت نمی کنم، دانشگاه های ما مستقل هستند و درباره اعضای هیات علمی هم خودشان بررسی می کنند و وزارت علوم نقش کلان دارد.
 
وی ادامه داد: بیایید به قانون احترام بگذاریم و استقلال دانشگاه ها را به رسمیت بشماریم، اما من باید مدیری در دانشگاه بگذارم که هماهنگ باشد و بتوانیم با هم کار کنیم؛ تغییر مدیریت ها به سمت جلو هست مانند کسی که مشعل المپیک را به نفر بعدی می دهد و خدای ناکرده بحث توهین و تحقیر نیست.
 
وزیر علوم در خصوص بحث آزادی گفت: یکی از آزادترین دانشگاه‌های جهان را می‌توانید در ایران پیدا کنید. مشروط بر اینکه قوانین و مقررات احترام گذاشته شود؛ مشروط به قوانین باشد اگر قرار باشد قشر فرهیخته ما، بخواهد به قانون احترام نگذارد، از بقیه اقشار چه انتظاری داریم؟ می‌توانید بررسی کنید که این آزادی فعلی در دانشگاه‌های ما، در کدام دانشگاه‌های دیگر جهان وجود دارد؟ ما موظف به رعایت قوانین کشور هستیم؛ علاوه بر قوانین کشور، موظف به دین و شرع هستیم؛ من به عنوان وزیر علوم موظف به اجرای قانون هستم و اگر این نباشد، شما باید به من اعتراض کنید.