هشت صبح: حسین امیرعبداللهیان در چندماه گذشته در تماس با بسیاری از مقامات اروپایی و غیر اروپایی ارسال هرگونه پهپاد به روسیه را از اساس تکذیب کرده بود. وی اما دیروز شنبه در حاشیه “نخستین نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد” با بیان اینکه “مناسبات ما با روسیه بر اساس همسایگی […]

هشت صبح: حسین امیرعبداللهیان در چندماه گذشته در تماس با بسیاری از مقامات اروپایی و غیر اروپایی ارسال هرگونه پهپاد به روسیه را از اساس تکذیب کرده بود.

وی اما دیروز شنبه در حاشیه “نخستین نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد” با بیان اینکه “مناسبات ما با روسیه بر اساس همسایگی و منافع متقابل است”، تأکید کرد ایران ماه‌ها قبل از آنکه جنگ اوکراین شروع شود، تعدادی پهپاد به روسیه فروخته است.

امیرعبداللهیان در واکنش به ادعاهای مقامات اوکراین از جمله رئیس جمهور این کشور گفت که با همتای اوکراینی خود به توافق رسیده است چنانچه هرگونه مستندی دارند مبنی بر اینکه روسیه از پهپاد ایرانی در اوکراین استفاده کرده است، این اسناد را در اختیار ایران قرار دهد.

امیرعبداللهیان گفت که برای این منظور قرار بود دو هفته پیش در یک کشور اروپایی هیئت‌های سیاسی و دفاعی طرفین دور هم جمع شوند ولی طرف اوکراینی دقیقه ۹۰ به‌رغم حضور هیئت‌های ایرانی، از حضور در این نشست سر باز زد.


وزیر امور خارجه کشورمان کارشکنی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان را در به نتیجه نرسیدن این نشست دخیل دانست و گفت که آلمانی‌ها به کی‌یف گفته بودند که “در حالی که ما درصدد وضع تحریم علیه ایران به‌دلیل همین پهپادها هستیم ولی شما قصد دارید دور هم بنشینید و قهوه بنوشید”.

امیرعبداللهیان گفت به‌رغم این کارشکنی‌ها بار دیگر توافق شده است که چنانچه طرف اوکراینی بر عهد خود پایبند بماند، طی روزهای آینده این موضوع بررسی شود.

وزیر امور خارجه ایران گفت چنانچه ثابت شود که روسیه در جنگ اوکراین از پهپادهای ایرانی استفاده کرده است، ایران در این مسئله بی‌تفاوت نخواهد ماند.

امیرعبداللهیان بر موضع جمهوری اسلامی ایران در این جنگ که توقف آن و بازگشت طرفین به مذاکره است، تأکید کرد.

واکنش فوری آمریکا به اظهارات وزیر خارجه

بلافاصله بعد از اظهارات حسین امیرعبداللهیان، رابرت مالی مذاکره کننده ارشد آمریکا گفت: این واقعیت ندارد. این مقام آمریکایی ادعا کرد: ایران تعداد محدودی پهپاد پیش از جنگ، نداد. آنها دهها فروند را همین تابستان منتقل کردند و نیروهای نظامی ایرانی اکنون با حضور در مناطق اشغالی اوکراین به روسیه کمک می‌کنند که از آنها علیه غیرنظامیان اوکراینی استفاده کنند.

وی افزود: آنها در مواجهه با شواهد و مدارک، به یک سیاست جدید نیاز دارند، نه یک داستان جدید.

واکنش زلنسکی

ولودمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هم روز شنبه به سخنان حسین امیرعبداللهیان واکنش نشان داد. رئیس جمهور اوکراین گفت: پهپادهایی که ایران به روسیه ارسال کرده، محدود نیستند و نیروهای اوکراینی روزانه حداقل ۱۰ پهپاد ایرانی را سرنگون می‌کنند.