تیتر یک

واشنگتن پست: همه در اسرائیل موافق پاسخ دادن به ایران هستند؛ گزینه‌ها شامل حمله احتمالی به تاسیسات در تهران یا حمله سایبری است / علی باقری: در صورت خطای مجدد صهیونیست‌ها، سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود / پیام بلینکن به اسرائیل: قدرت و خرد باید دو روی یک سکه باشند / الجزیره: پیام هشدار آمیز تهران به تل آویو از طریق قاهره

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

واشنگتن پست: همه در اسرائیل موافق پاسخ دادن به ایران هستند؛ گزینه‌ها شامل حمله احتمالی به تاسیسات در تهران یا حمله سایبری است / پیام بلینکن به اسرائیل: قدرت و خرد باید دو روی یک سکه باشند / الجزیره: پیام هشدار آمیز تهران به تل آویو از طریق قاهره / پولیتیکو: هیچکس نمی‌خواهد اوضاع از کنترل خارج شود، به جز شاید نتانیاهوبا گذشت دو روز از پاسخ نظامی ایران به اسرائیل، واکنش کشورهای اروپایی و منطقه در خصوص پیامدهای این حمله و دعوت به خویشتن‌داری ادامه دارد.

به گزارش «انتخاب»، منابع دیپلماتیک ایرانی به الجزیره گفته‌اند: تهران پس از پاسخ نظامی اخیرش به اسرائیل، پیام جدیدی از طریق ترکیه به واشنگتن ارسال کرد.

همچنین این منابع اعلام کرده‌اند: تهران پیام هشداری مهم و بی سابقه ای را از طریق قاهره به اسرائیل ارسال کرد. محتوای پیام تهران، پاسخ ایران به هرگونه ماجراجویی جدید اسرائیل است.

 پولیتیکو: هیچکس نمی‌خواهد اوضاع از کنترل خارج شود، به جز شاید نتانیاهو

پولیتیکو از قول یک مقام ارشد آمریکایی نوشت که هیچکس نمی‌خواهد اوضاع از کنترل خارج شود، به جز شاید نتانیاهو.

از سرگیری پروازهای هواپیمایی قطر

رویترز اعلام کرد: هواپیمایی قطر پروازهای برنامه ریزی شده خود را به ایران از سر می گیرد.

احضار سفیر ایران از سوی آلمان

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این باره اعلام کرد که سفیر ایران در برلین به دلیل حمله به اسرائیل احضار شد.

 جوزپ بورل: خاورمیانه «در لبه پرتگاه» ایستاده 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید خاورمیانه «در لبه پرتگاه» ایستاده و خواستار کاهش تنش در درگیری بین اسرائیل و ایران است.

 جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایستگاه رادیویی اسپانیایی Onda Cero گفت: ما در لبه پرتگاه هستیم و باید از آن دور شویم. ما باید ترمز بکشیم و دنده عقب برویم.»

انتقاد یائیر لاپید از نتانیاهو 

تایمز اسرائیل امروز اعلام کرد که  حزب حاکم لیکود در واکنش به اظهارات یایر لاپید مبنی بر اینکه نتانیاهو و دولتش «به یک تهدید وجودی تبدیل شده‌اند»، رهبر مخالفان را به ریاکاری متهم مرد و از او به خاطر گذراندن آخر هفته در آمریکا در حالی که اسرائیل توسط ایران مورد حمله قرار می‌گرفت، انتقاد می‌کند.

بریتانیا به اسرائیل توصیه کرد حمله ایران را تلافی نکند

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا، از اسرائیل خواست پس از پاسخ موشکی و پهپادی ایران تلافی نکند و گفت که باید “با عقل و قلب فکر کند”.

مکرون: به درخواست اردن موشک‌ها و پهپادهای ایرانی را رهگیری کردیم

مکرون نیز گفت: فرانسه از پایگاه خود در اردن برای رهگیری اهداف هوایی ایران در جریان حمله به “اسرائیل” به درخواست مقامات اردنی استفاده کرد.

کانال ۱۲ اسرائیل: نتانیاهو در تلاش است برای «پیمان راهبردی» با آمریکا علیه ایران در ازای عدم پاسخ به تهران

کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی اعلام کرد: اسرائیل در تلاش است تا مطمئن شود که آیا در ازای خویشتن داری می تواند به نوعی «پیمان راهبردی» با آمریکا علیه ایران دست یابد، بدون اینکه مجبور به تعهد در موضوعاتی مانند مسئله فلسطین باشد.

روایت تایمز اسرائیل از واکنش مردم اردن به رهگیری برخی پهپادهای ایران توسط این کشور

تایمز اسرائیل درمورد اقدام اردن در رهگیری برخی پهپادهای ایران نوشت: به نظر می‌رسد که مردم اردن کاملاً از آنچه رخ داده آگاه هستند و مانند بسیاری از کاربران ضد اسرائیلی از سراسر جهان در رسانه‌های اجتماعی اظهارنظرهای انتقادی علیه ملک عبدالله اردن کردند.  

این رسانه افزود: سابرینا بلانسری، یک روزنامه نگار مستقل مقیم امان، به تایمز اسرائیل گفت که وقتی پهپادها و موشک های ایرانی شنبه شب بر فراز امان پرواز کردند، می شد صدای جیغ ناشی از ترس مردم از خانه های اطراف را شنید، اما همچنین برخی فریادهای «الله اکبر» را به نشانه شادی سر می دادند.

گفتگوی بایدن با رهبران هفت کشور درباره پاسخ دیپلماتیک واحد به ایران 

سخنگوی کاخ سفید به ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: بایدن با رهبران هفت کشور درباره پاسخ دیپلماتیک واحد به ایران گفتگو کرد.

وی افزود:  بایدن می خواهد شاهد کاهش تنش در منطقه باشد. فقط به این دلیل که ایران این حمله بی‌سابقه را انجام داد که ما و شرکای اسرائیلی‌مان و دیگر شرکا، آن را خنثی کردیم، به این معنی نیست که ما باید تشدید دائمی تنش در حال افزایش در منطقه را بپذیریم.  

 

ابراز نگرانی  نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر از تحولات منطقه

 

وزارت امور خارجه قطر می گوید: نخست وزیر و وزیر امور خارجه نگرانی عمیق قطر را از تحولات اوضاع منطقه ابراز کردند.

 

این وزارتخانه افزود: نخست وزیر و وزیر امور خارجه همه طرف ها را به آرامش و حداکثر خویشتن داری دعوت می کنند.

 

پیام بلینکن به اسرائیل: قدرت و خرد باید دو روی یک سکه باشند

 

باراک راوید، خبرنگار اکسیوس نوشت: بلینکن طی پیامی به اسرائیل اعلام کرده« قدرت و خرد باید دو روی یک سکه باشند».

 

منبع اسرائیلی:  اسرائیل تصمیم دارد با هماهنگی آمریکا و بدون شعله‌ور شدن جنگ، به ایران حمله کند

 

کانال ۱۲ اسرائیل اعلام کرد: هدف اسرائیل صدمه زدن به ایران بدون ایجاد جنگی همه جانبه است.

 

این منبع افزود: اسرائیل تصمیم دارد با هماهنگی آمریکا و بدون شعله‌ور شدن جنگ، به ایران حمله کند.

 

 فرانسه سفیر ایران را احضار کرد

 

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: سفیر ایران در پاریس را احضار کردیم و تاکید کردیم که فرانسه حمله ایران به اسرائیل را به شدت محکوم می کند. اقدامات خطرناک و بی‌سابقه ایران که امنیت اسرائیل و شرکای ما را تهدید می‌کند باید فورا متوقف شود.

 

وزیر دفاع آمریکا به همتای کویتی خود: به دنبال تشدید تنش نیستیم

 

پنتاگون اعلام کرد که وزیر دفاع آمریکا به همتای کویتی خود گفت که واشنگتن به دنبال تشدید تنش نیست، اما به دفاع از اسرائیل ادامه خواهد داد.

 

بایدن: ما متعهد به حفاظت از منافع آمریکا و شرکای خود در منطقه از جمله عراق هستیم

 

بایدن درباره اوضاع غزه گفت: ما متعهد به آتش‌بسی هستیم که گروگان‌ها را به سرزمینشان بازگرداند و از گسترش درگیری جلوگیری کند.

 

 وی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: آمریکا به امنیت اسرائیل متعهد است.  ما متعهد به حفاظت از منافع آمریکا و شرکای خود در منطقه از جمله عراق هستیم.

 

مشاور سابق اوباما: به نظر می‌رسد که به سمت یک رویارویی نهایی بین اسرائیل و ایران می‌رویم / جنگ در سایه اکنون در حال خروج از سایه است

 

ولی نصر، مشاور سابق باراک اوباما می‌گوید: به نظر می‌رسد که به سمت یک رویارویی نهایی بین اسرائیل و ایران می‌رویم. ایران و اسرائیل اکنون شخصیت‌های اصلی داستان خاورمیانه هستند.آن‌ها یکدیگر را جدی‌ترین تهدید امنیت ملی خود می‌دانند.   

 

وی افزود: هیچ خط قرمز یا قاعده ای برای مهار رقابت آنها وجود ندارد. جنگ در سایه اکنون در حال خروج از سایه است.

 

واشنگتن پست: همه در اسرائیل موافق پاسخ دادن به ایران هستند؛  گزینه‌ها شامل حمله احتمالی به تاسیسات در تهران یا حمله سایبری است

 

به نوشته مشرق، واشنگتن پست، به نقل از یک منبع آگاه  گفت: اسرائیل به دنبال پاسخی است که پیامی را بدون ایجاد تلفات ارائه کند.

 

این رسانه افزود: گزینه‌ها شامل حمله احتمالی به تاسیسات در تهران یا حمله سایبری است.همه در اسرائیل موافق پاسخ دادن به ایران هستند و سوال این است که چگونه و چه زمانی. 

 

 یک مقام ارشد اسرائیلی: امارات در رهگیری موشک‌ها و پهپادهای ایرانی شرکت نکرد

 

 یک مقام ارشد اسرائیلی به تایمز اسرائیل گفت، امارات متحده عربی در رهگیری موشک‌ها و پهپادهای ایرانی که در آخر هفته به طور همزمان به سمت اسرائیل شلیک شدند، شرکت نکرد.

 

یک مقام آمریکایی: ما نمی خواهیم وارد دور اقدام و اقدام متقابل بین اسرائیل و ایران شویم

 

یک مقام آمریکایی به الجزیره گفت: ما نمی خواهیم وارد دور اقدام و اقدام متقابل یا رویارویی گسترده بین اسرائیل و ایران شویم.

 

لغو پروازهای یونایتد ایرلاینز به تل آویو

 

رویترز خبر داد که یونایتد ایرلاینز امروز پروازهای خود به تل آویو را لغو کرد.

 

تکذیب مشارکت عربستان در رهگیری حملات ایران به اسرائیل

 

العربیه در خبری اعلام کرد: منابع آگاه مشارکت عربستان سعودی در رهگیری حملات ایران به اسرائیل را تکذیب کردند.

 

سخنگوی کاخ سفید:  ایالات متحده  در تصمیم گیری اسرائیل در مورد پاسخ به حمله ایران دخالتی ندارد

 

باراک راوید، خبرنگار اکسیوس نوشت: جان کربی، سخنگوی کاخ سفید می گوید که ایالات متحده  در تصمیم گیری اسرائیل در مورد پاسخ به حمله ایران دخالتی ندارد.  

 

وی افزود که کربی گفت: دولت اسرائیل در مورد اینکه واکنش نشان خواهد داد یا نه و این واکنش احتمالی چگونه خواهد بود ، تصمیم خود را خواهد گرفت.

 

خبرنگار اکسیوس در ادامه تصریح کرد: جان کربی، [سخنگوی کاخ سفید] گفت بایدن به طور خصوصی و علنی به صراحت اعلام کرده که نمی خواهد شاهد تشدید جنگ غزه و تبدیل آن به یک درگیری منطقه ای باشد. کربی افزود: رئیس جمهور امریکا مطمئناً به دنبال جنگ با ایران نیست و من مطمئن هستم که نتانیاهو از نگرانی‌های بایدن، آگاه است.

 

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل:  نتانیاهو از ترس اینکه تحت فشار قرار بگیرد که به این حمله پاسخ ندهد، تماس رهبران کشورهای مختلف را بی جواب گذاشته

 

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل از قول یک منبع آگاه اعلام کرد: نتانیاهو پس از حمله ایران، از ترس اینکه تحت فشار قرار بگیرد که به این حمله پاسخ ندهد، تماس رهبران کشورهای مختلف را بی جواب گذاشته است.

 

پنتاگون: ایران قبل از حمله به اسرائیل، هیچ اطلاعاتی در اختیار ما قرار نداد

 

پنتاگون: ایالات متحده به دنبال تشدید تنش نیست، اما اقدامات لازم را برای محافظت از اسرائیل انجام می دهد

 

پنتاگون افزود: ایران بیش از ۱۱۰ موشک بالستیک متوسط، ۳۰ موشک کروز و بیش از ۱۵۰ پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کرد. ایران قبل از حمله به اسرائیل، هیچ اطلاعاتی در اختیار ما قرار نداد.

 

وزیر دفاع اسرائیل: تل‌آویو معادله‌ای را نمی‌پذیرد که در آن هر بار که اسرائیل به اهدافی در سوریه حمله می‌کند و ایران با حمله مستقیم پاسخ دهد

 

اکسیوس از قول منابع آگاه اعلام کرد:  گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در تماس با همتای آمریکایی خود گفت: تل‌آویو معادله‌ای را نمی‌پذیرد که در آن هر بار که اسرائیل به اهدافی در سوریه حمله می‌کند، ایران با حمله مستقیم پاسخ دهد.

 

این منبع افزود: بر اساس اظهارات منابع مطلع، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در این تماس تلفنی بر لزوم انجام هر کاری برای جلوگیری از تشدید تنش تاکید کرد.

 

یک مقام ایرانی: ما آماده پاسخ مجدد از طریق سلاح هایی هستیم که قبلا در درگیری با اسرائیل استفاده نشده

 

یک مقام ایرانی در گفتگو با الجزیره گفت: خواهان جنگ نیستیم ولی اگر ما تحمیل شود آماده‌ایم و گزینه‌های زیادی داریم. اسرائیل باید بداند که رفتار دیوانه وار و قلدرانه با کشوری مانند ایران کارساز نیست

 

وی افزود:  [اگر اسرائیل حمله کند] ما اراده کامل داریم تا دوباره به اسرائیل پاسخ نظامی دهیم، اما به شیوه ای قوی تر. ما آماده پاسخ مجدد از طریق سلاح هایی هستیم که قبلا در درگیری با اسرائیل استفاده نشده است.

 

علی باقری: در صورت خطای مجدد صهیونیست‌ها، سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود

 

علی باقری معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت: در صورت سرزدن خطای مجدد از سوی دشمن، صهیونیستها بدانند که دیگر ۱۲ روز وقت نخواهند داشت و سرعت پاسخ ایران کمتر از چند ثانیه خواهد بود.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا