نسخه پیشنهادی کیسینجر برای روسیه و اوکراین

Print Friendly, PDF & Email

هشت صبح: وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در سخنانی برای مجمع جهانی داووس گفت که پس از پایان جنگ، اوکراین باید به عضویت ناتو در آمده و روسیه نیز فرصت یابد تا دوباره وارد جامعه جهانی شود.

تارنمای روزنامه دیلی میل گزارش داد: کیسینجر که مدتها باور داشت اوکراین باید بی طرف بماند، اذعان کرده که پیوستن این کشور به ناتو نتیجه مقتضی درگیری اخیر خواهد بود.

این دیپلمات کهنه کار ۹۹ ساله پیشتر گفته بود که کلید موفقیت اوکراین همسویی با غرب یا شرق نیست، بلکه حفظ هویت خود است. سال ۲۰۱۴ وی در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود: اگر اوکراین می خواهد باقی بماند، نباید از هیچ یک از طرفین جانبداری کند و باید پلی میان (غرب و روسیه) باشد.

با این حال وزیر امور خارجه دولت نیکسون در جریان سخنرانی ویدئویی برای اجلاس داووس گفت: در شرایط فعلی ایده اوکراین بی طرف دیگر معنایی ندارد.

وی از روسیه و کشورهای دیگر خواست که در جریان درگیر های اوکراین نیز به گفت‌وگو ادامه دهند.

کیسینجر افزود: اوکراین باید به تلاش برای آزادسازی مناطق اشغالی ادامه داده و در همین حال مذاکرات صلح را در پیش گیرد.

این دیپلمات کهنه کار ضمن آنکه از غرب خواست تا وارد درگیری مستقیم با روسیه نشود، بر اهمیت اجازه دادن به این کشور برای بازگشت به شبکه های بین المللی پس از حل و فصل جنگ تاکید کرد.

وی همچنین هشدار داد که آمریکا و ابرقدرتهایی مانند چین نباید اجازه تشدید خصومت ها را دهند و گفت که درگیری میان کشورهای مسلح به سلاح هسته ای و توانمندی هوش مصنوعی می تواند ویرانگر باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا