مجلس

نرخ باروری در ۱۵ استان افزایش یافته/ لزوم اعطای خودرو به مادران – هشت صبح

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرنگار مهر، امیرحسین بانکی‌پور امروز (یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه) در نشست فراکسیون جمعیت و حمایت از خانواده به مناسبت فرارسیدن سومین سالروز تصویب قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، اظهار کرد: رشد جمعیت و جوانی جمعیت امروز مساله دنیا شده است و خیلی از کشورهای دنیا به دنبال اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌هایی هستند که بتوانند جوانی جمعیت را به کشور خود بازگردانند.

وی ادامه داد: در کشورهای مختلف تجربه‌ها و سیاست‌های متعددی برای جوانی جمعیت مورد توجه قرار گرفته و ما نیز سعی کردیم تجربه‌های تمام کشورها را بررسی کرده و سپس قانون جوانی جمعیت را به تصویب برسانیم.

بانکی‌پور بیان کرد: قانون جوانی جمعیت از لحاظ جامعیت و توجه به همه ابعاد مساله نسبت به آنچه در سایر کشورها رخ داده است، بسیار قوی است. ما در قانون، موضوع جوانی جمعیت و رشد خانواده و مباحثی چون تسهیلات آموزشی، تسهیلات بانکی، حقوق و دستمزد، بیمه، مالیات و نظام درمانی را به صورت یکجا در نظر گرفته‌ایم.

رئیس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تصریح کرد: ما در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی همه جوانب را در نظر گرفتیم. تغییر رفتار اجتماعی درباره سیاست‌های تنظیم جمعیت همواره زمان بر است، اما در جامعه ما با گذشت کمتر از دو سال از اجرای قانون، تغییر رفتار اجتماعی به طور محسوس دیده می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با گذشت دو سال از اجرای این قانون و در بیش از ۱۵ استان، نرخ باروری افزایش پیدا کرده در حالی که در هفت سال گذشته نرخ باروری ما در همه جا رو به کاهش بود.

وی گفت: قانون جوانی جمعیت در حال جوانه زدن است و ان‌شاءالله این نهال به درختی تنومند تبدیل خواهد شد. این قانون یک برنامه جامع برای نجات کشور از سیاه‌چاله جمعیتی به شمار می‌رود. امیدواریم در پنج سال آینده به نرخ باروری ۲.۵ دست یابیم.

رئیس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت و حمایت از خانواده متذکر شد: یکی از مطالبات جدی که اکنون وجود دارد، بحث اعطای خودرو به مادران است، در سال اول اجرای قانون مذکور، ۲۵۰ هزار خودرو به مادران تحویل داده شد اما امسال همراهی لازم از سوی خودروسازان دیده نمی‌شود. قطعاً در مجلس آینده این موضوع را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا