در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر افزایش نرخ اجاره بهای خوابگاه دانشگاه‌های دولتی در ترم تابستان که در برخی شبکه‌های مجازی منتشر شد،‌ رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها حق افزایش نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی را در ترم تابستان ندارند، گفت: دانشجویان در صورت تخلف موارد را اطلاع […]

در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر افزایش نرخ اجاره بهای خوابگاه دانشگاه‌های دولتی در ترم تابستان که در برخی شبکه‌های مجازی منتشر شد،‌ رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها حق افزایش نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی را در ترم تابستان ندارند، گفت: دانشجویان در صورت تخلف موارد را اطلاع دهند.

مسعود گنجی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نرخ اجاره بهای خوابگاه‌ها را هر ساله قبل از آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها تعیین می‌کند و از مهر آن سال تا مهر سال بعدی این نرخ ثابت است و تغییر نخواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ نیز تعیین شده است و این نرخ برای دانشگاه‌هایی که ترم تابستانی دارند و خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، قابل تامین است و دانشگاهی حق افزایش اجاره بهای خوابگاه به صورت سرخود و خارج از نرخ تعیین شده را ندارد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان اظهار کرد: نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی در هرسال به صورت ماهیانه و روزانه تعیین می‌شود و دانشگاه‌های دولتی موظف به تبعیت از آن هستند.

گنجی افزود: دانشگاه‌ها مختار به تصمیم گیری برای واگذاری خوابگاه‌های خود در ترم تابستان برای دانشجویان هستند، اما نرخ اجاره بها همان نرخ مصوب صندوق رفاه است و هر مرکزی که تخلف کند، دانشجویان می‌توانند تخلفات را با مستندات لازم به صندوق ارائه کنند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه نرخ اجاره بها برای ترم پیش رو و همچنین ژتون تغذیه در جلسه ۱۶ شهریور هیات امنای صندوق مشخص می‌شود، گفت: بعد از تصویب افزایش قیمت در این جلسه میزان آن نیز در جلسات بعدی تعیین خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان اجاره‌بهای خوابگاه‌های روزانه مجردی در سطوح یک و دو برای اتاق‌های یک نفره بیش از ۵۸۷ هزارتومان، اتاق‌های سه تا چهار نفره ۴۶۹ هزار تومان، اتاق‌های پنج تا ۶ نفره ۴۱۱ هزارتومان و در نهایت برای اتاق‌های هفت و هشت نفره ۳۵۲ هزار تومان تعیین شده است.

همچنین نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های مجردی دانشجویان نوبت دوم یا شبانه برای سطوح یک و دو در اتاق‌های یک و دو نفره بیش از ۸۸۰ هزارتومان، اتاق‌های سه و چهار نفره ۷۰۴ هزارتومان، اتاق‌های پنج و ۶ نفره ۶۱۶ هزار تومان و اتاق‌های هفت و هشت نفره نیز ۵۲۸ هزار تومان است.

طبق این نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های متاهلی دانشجویان روزانه برای سطح چهار با امکانات مشترک ۶۷۵ هزار تومان و دانشجویان متاهل دوره شبانه نیز بیش از یک میلیون تومان تعیین شده است.

همچنین برای دانشجویان با سنوات اضافه مبالغ فوق افزایش خواهد یافت، در واقع دانشجویان سنوات اضافه در نیم سال اول به میزان صد درصد، در نیم سال دوم ۱۵۰درصد و در نیم سال سوم نیز ۲۰۰ درصد افزایش اجاره‌بها خواهند داشت و سکونت غیرمجاز مشمول جریمه ۱۰ برابری خواهد شد.

دانشجویان مهمان، بورسیه و شاغل نیز مشمول ۵۰ درصدی افزایش نرخ اجاره بها خواهند شد. براین اساس مبنای محاسبه برای ترم‌های اول و دوم، چهار ماه و نیم برای تابستان ۲.۵ است.