با رأی نمایندگان صورت گرفت؛ موافقت مجلس با بررسی یک فوریتی طرح افزایش سرعت شبکه فیبر نوری نمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره جمع‌آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری موافقت کردند. به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای […]

با رأی نمایندگان صورت گرفت؛

موافقت مجلس با بررسی یک فوریتی طرح افزایش سرعت شبکه فیبر نوری

موافقت مجلس با بررسی یک فوریتی طرح افزایش سرعت شبکه فیبر نوری

نمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره جمع‌آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه ۲۵ آبان ماه) در جلسه علنی درخواست گروهی از نمایندگان برای بررسی یک فوریت الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بررسی کرده و در نهایت با این درخواست موافقت کردند.

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی به عنوان نماینده متقاضیان بررسی فوریت طرح، بیان کرد: این طرح از سوی کمیته ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در عرض ۶ ماه تهیه شده است و تصویب این طرح پیام خوبی به جامعه می‌دهد و اکنون اپراتورهای کشور ۲۸ درصد سهم امتیاز دارند که باید آن را به دولت پرداخت کنند.

وی افزود: برخی از اپراتورها نیز ۲۳ درصد باید به دولت بپردازند و مخابرات نیز باید سه درصد به دولت پرداخت کند. هیأت وزیران نیز ۸ درصد از سهم امتیاز پرداخت شده از سوی اپراتورها را به خود آنها واگذار می‌کند تا برای توسعه شبکه فیبر نوری در آن استفاده کنند. ما در این طرح پیش بینی کردیم که این ۸ درصد به عنوان منابع مالی در یک صندوق متمرکز شود که زیر نظر سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات قرار دارد. تمام اپراتورها و شرکت‌هایی که می‌تواند در توسعه فیبر نوری نقش داشته باشند می‌توانند از این اعتبار متمرکز استفاده کنند. بدین ترتیب امکان نظارت مجلس شورای اسلامی مهیا می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما تا سال ۱۴۰۳ باید ۲۰ میلیون مشترک خانگی را مشمول فیبر نوری کنیم. در این طرح فیبر نوری تا در منازل و خانه‌ها کشیده می‌شود. برای اینکه هر مشترک از فیبر نوری برخوردار شود به طور متوسط بین ۳.۵ میلیون تا پنج میلیون برای هر مشترک نیاز است که در مجموع بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با حرکت لاک‌پشتی این روزها نمی‌توان به هدف تعیین شده دست یافت ما به دنبال ایجاد صندوق واحد برای جمع‌آوری منابع مالی و تخصیص دقیق آن هستیم.


موافقت مجلس با بررسی یک فوریتی طرح افزایش سرعت شبکه فیبر نوری