به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور در دیدار «لیو جیان چائو» وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به حضور و فعالیت شرکت‌های چینی در ایران، اظهار داشت: ایران آمادگی دارد بستر فعالیت و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر را فراهم و زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور را مهیا کند. معاون […]


به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور در دیدار «لیو جیان چائو» وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به حضور و فعالیت شرکت‌های چینی در ایران، اظهار داشت: ایران آمادگی دارد بستر فعالیت و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر را فراهم و زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور را مهیا کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری ظرفیت‌های گسترده کشورمان نظیر منابع نفت و گاز، وجود معادن بزرگ و موقعیت جغرافیایی استثنایی برای توسعه ترانزیت خاطر نشان کرد: عملیاتی کردن موافقت نامه همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین می‌تواند زمینه مناسبی را برای تأمین منافع دو کشور با بهره برداری از این ظرفیت‌ها فراهم آورد.

وی با اشاره به ذخایر نفت و گاز و میعانات قابل استحصال در ایران، افزود: مجموع این میزان ذخایر در دنیا اول است که این موضوع ظرفیت و فرصت بزرگی برای سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و چین به شمار می‌رود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نقش و اثرگذاری حزب کمونیست چین در امور این کشور و نیز مسائل بین المللی، اظهار امیدواری کرد که شاهد پیگیری جدی و اجرای توافق‌های میان دو کشور باشیم.

مخبر به سفر اخیر خود به شانگهای و توافق‌های خوبی که انجام شد نیز اشاره کرد و افزود: در این سفر توافق‌های خوبی در بخش‌های مختلف نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی، انتقال تکنولوژی و تولید خودرو حاصل شد که امیدوارم با پیگیری‌های دو طرف شاهد عملیاتی شدن این توافق‌ها باشیم.

مخبر از مواضع دولت چین در قبال حوادث غزه و همچنین پشتیبانی از عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و سازمان بریکس قدردانی کرد و گفت: جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار زنان و کودکان در حقیقت نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است و متأسفانه مجامع بین‌المللی به وظایف خود در این زمینه عمل نمی‌کنند و عکس العمل مؤثری انجام نمی‌دهند.

وزیر بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز در این دیدار با اشاره به تبادل هیأت‌های دو کشور طی یک سال گذشته خاطرنشان کرد: رفت و آمد و دیدارهای مقامات عالی‌رتبه دو کشور نشانگر اراده دو طرف بر گسترش مناسبات و توسعه همکاری‌های فی‌مابین است.

وی با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه آمریکا، گفت: چین آمادگی دارد با استفاده از تجربیات گذشته، راهکارهای مناسبی را برای ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور پیدا کند.

لیو جیان چائو همچنین از آمادگی وزارت بین الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین برای همراهی و هماهنگی در جهت توسعه مناسبات تهران و پکن خبر داد و افزود: امیدوارم با فراهم شدن بستر مناسب برای فعالیت شرکت‌های چینی در ایران، شاهد توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور در زمینه‌های مختلف باشیم.