هشت صبح: مهدي ذاکريان‌ در گفت‌وگو با آرمان‌امروز تاکيد دارد،‌ بن‌سلمان مي‌نشيند و نگاه مي‌کند، اروپا به‌دليل نياز به گاز ايران فضا را براي توافق ايران با آمريکا فراهم کند؟ بحثي که در کش‌مکش احيا يا لغو برجام به‌کرات شنيده مي‌شود،‌ اين است که «اروپا در آستانه فصل سرما احتياج مبرمي به‌گاز ايران دارد» مهدي […]

هشت صبح: مهدي ذاکريان‌ در گفت‌وگو با آرمان‌امروز تاکيد دارد،‌ بن‌سلمان مي‌نشيند و نگاه مي‌کند، اروپا به‌دليل نياز به گاز ايران فضا را براي توافق ايران با آمريکا فراهم کند؟

بحثي که در کش‌مکش احيا يا لغو برجام به‌کرات شنيده مي‌شود،‌ اين است که «اروپا در آستانه فصل سرما احتياج مبرمي به‌گاز ايران دارد» مهدي ذاکريان‌ در اين‌رابطه اعتقاد دارد، اين تحليل که اتحاديه اروپا مجدانه براي حصول توافق تا پيش از زمستان تلاش مي‌کند،‌ گزافه‌گويي است و اساسا اين برداشت‌هاي دور از  واقع‌بيني است که کشور را با گره‌هايي کور مواجه کرده است.

تحليل‌گر مسايل بين‌الملل در گفت‌وگو با «آرمان‌امروز» ادامه مي‌دهد: آقايان در حالي زمام‌دار سياست‌خارجي دولت شده‌‌اند که کمترين شناختي از مناسبات جهاني ندارند. غفلت از اين بدتر نمي‌شود که عده‌اي نشسته‌اند و  از نياز مبرم اروپا به گاز ايران صحبت مي‌‌کنند و فکر مي‌کنند به‌همين دليل دستِ‌بالا را در مذاکرات دارند. بله،‌ اروپا مشکل انرژي دارد و اگر تامين نشود،  مشکلات زيادي در زمستان به‌چشم خواهند ديد. چطور مي‌شود،‌ کسي نداند،‌ عربستان،‌ کويت،‌ امارات و حتي همين عراق مي‌توانند مشکل کمبود گاز اروپا را رفع کنند. اينکه دولت ‌سعودي براي متزلزل ‌کردن موقعيت ايران در  مذاکرات هسته‌اي دست به‌هرکاري مي‌زند، امري معلوم است. شما فکر مي‌کنيد، بن‌سلمان مي‌نشيند و نگاه مي‌کند ،  اروپا به‌دليل نياز به گاز ايران فضا را براي توافق ايران با آمريکا فراهم کند؟


او درباره چرايي تلاش‌ اروپايي‌ها براي احياي برجام تصريح کرد:‌ اروپا اشاعه صلح‌آميز هسته‌اي را اصلي مي‌دانند که به‌هيج وجه نبايد ناديده گرفته شود. در واقع آنها وقتي اصرار به توافق دارند،‌ مساله‌شان اشاعه هسته‌اي است که فقط در امور علمي و پزشکي به‌کار برود. دقيقا به‌همين دليل اروپايي‌ها حتي در دوره دولت‌داري آقاي خاتمي که همه کشورها ايشان را چهره‌اي مثبت مي‌دانستند،‌ مثل اکنون سعي‌شان را براي تحقق فعاليت‌‌هاي علمي انرژي هسته‌اي به‌کار گرفتند تا دغدغه‌شان را درباره فعاليت به‌جاي هسته‌اي رفع کنند.

استاد علوم سياسي دانشگاه افزود:‌ تيم سياست‌خارجي آقاي رئيسي آگاهي حداقلي از مناسبات بين‌الملل ندارند و با اين ذهنيت غلط که مذاکرات عقب بيفتد اروپا، آمريکا را راضي مي‌کند تا از اين طريق مشکلات‌اش رفع شود،‌ خوش‌خيالي‌‌اي است که باعث ماندگار شدن گرفتاري‌هاي مردم مي‌شود. توصيه‌ام به دولتي‌ها اين است که مساله را در همين مرحله حل کنند و اگر فکر مي‌کنند با نزديک شدن به فصل سرما‌ اروپا براي امضاي برجام به تکاپو خواهد افتاد، بدانند که عربستان،‌کويت، امارات همين امروز مي‌توانند خلاء انرژي اروپايي‌‌ها را جبران کنند.

مهدي ذاکريان گفت: مديريت ديپلماسي به‌‌دليل ضرورت رويارويي با سياست‌گذاري‌هاي مختلف در جهان،‌ قبل از هر چيز واقع‌بيني و درو شدن از فضاي احساسي و هيجاني مي‌خواهد. نزديک به يک‌ماه است که ايران پاسخ متن پيشنهادي اتحاديه‌اروپا را داده است. اما با برخي نگاه‌هاي غيرکارشناسانه منتظر هستيم شرايط طوري رقم بخورد که ديگران آستين‌ها را براي تحقق توافق بالا ببرند. در واقع اينکه سفره‌هاي مردم روز به‌روز کوچک‌تر مي‌شود و طبقه‌متوسط به طبقه پايين و طبقه پايين به حاشيه‌نشين تبديل شده است، دليلي جز نگاه غلط به‌سياست خارجي و شيوه‌ نادرست در مديريت رابطه با کشورهاي ديگر ندارد.


دکتر ذاکریان: هزينه تعلل آمريکا در توافق را اروپا مي‌پردازد