طرح مجلس یرای مصیبت مهاجران

هشت صبح: عضو کمیسیون شوراهای مجلس گفت: برای حل مشکل مهاجران، جمعی از نمایندگان مجلس طرحی ۳۶ ماده‌ای را تحت عنوان تشکیل سازمان ملی مهاجرت تهیه کرده‌اند تا یک قانون جامع و کامل درباره ساماندهی مهاجرین داشته باشیم.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  تسنیم، ضمن تاکید بر ساماندهی اتباع خارجی، اظهار کرد: مجلس با طرح تاسیس سازمان ملی اقامت به دنبال ساماندهی مهاجران در قالب چارچوبی مشخص است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته سیاست‌های متفاوتی برای ساماندهی اتباع خارجی پیگیری شده است، افزود: هدف ما در این طرح این است که از ظرفیت نیروی انسانی به طور قانونمند استفاده شود، مانند دیگر کشورها که تهدید مهاجرت اتباع خارجی را با برنامه‌ریزی تبدیل به فرصت کرده‌اند که با این اقدام هم مسئله کاهش جمعیت را برطرف و هم نیروی کار مورد نیاز خود را تأمین کرده‌اند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس، تصریح کرد: بدون شک اگر مهاجران در کشور بدون برنامه و ضابطه حضور داشته و تردد کنند، مشکلات زیادی برای جامعه به همراه خواهند داشت لذا لازم است که ما ابتدا از مهاجران یک بانک اطلاعاتی تهیه کنیم و اگر مشخصات مهاجران از جمله اثر انگشت، درج اسامی و چهره نگاری در سامانه ثبت نشود، هیچ خدماتی به آنها داده نشود.

ابوترابی با اشاره به طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت، گفت: برای حل مشکل مهاجران ، جمعی از نمایندگان مجلس طرحی ۳۶ ماده‌ای را تهیه کرده‌اند تا یک قانون جامع و کامل درباره ساماندهی مهاجرین داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه براساس طرح مذکور، سازمان ملی مهاجرت ذیل نهاد ریاست‌جمهوری تشکیل می‌شود که وظیفه این سازمان ساماندهی کسانی که از ایران مهاجرت کرده‌اند و هم مهاجرانی که وارد ایران شده‌اند، می‌باشد، افزود: اقامت، درمان، طرح دعوا، خرید و فروش، تحصیل، کار، محل زندگی اتباع خارجی از جمله مواردی است که با تصویب این قانون روند مشخصی خواهد گرفت.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس با ابراز اینکه پیش از این اتباع خارجی برای پیشبرد کارهای خود بین چند سازمان رفت و آمد می‌کردند، بیان کرد: براساس طرح مذکور سازمانی به نام «سازمان ملی مهاجرت» تشکیل خواهد شد که همه آنها ذیل نهاد ریاست جمهوری متمرکز می‌شوند. همچنین ایرانی‌الاصل‌های بسیاری هم در خارج از کشور حضور دارند که ظرفیت عظیمی هستند و می‌خواهند این ظرفیت‌ها را به ایران بیاورند اما با موانع متعددی روبرو شدند که این قانون مشکلات مربوط به آنها را هم رفع خواهد کرد.

ابوترابی با تاکید بر اینکه قانون جهانی درباره مهاجرت تغییرات زیادی داشته است، اظهار کرد: کشورهای پیشرفته توانسته‌اند با ساماندهی اتباع بیگانه و با برنامه‌ریزی از نظر فرهنگی در طولانی‌مدت این افراد را در جامعه خود هضم کرده‌اند که کشور آلمان در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است و توانسته این تهدید را برای خود به فرصت تبدیل کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در پایان یادآور شد:کلیات طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت در کمسیون شوراها به تصویب رسیده و در حال بررسی جزئیات آن هستیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا