اقتصادی

مصرف روزانه بنزین به ۱۱۸ میلیون لیتر رسید – هشت صبح

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرنگار مهر، جلیل سالاری مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی امروز در نشست خبری با بیان اینکه ناترازی یکی از موضوعات روز کشور است، اظهار کرد: روزانه ۱۱۰ میلیون نفت گاز و نزدیک به ۱۰۷ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: با وجود ۳۰ میلیون کاربری، روزانه در سطح کشور ۱۳۹ میلیون لیتر مصرف سوخت داریم که شامل ۱۱۸ میلیون لیتر بنزین و ۲۱ میلیون متر مکعب سی ان جی می‌شود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: سالانه ۹۳ میلیارد لیتر سوخت را با شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای جابه‌جا می‌کنیم که نزدیک ۱۳۷ میلیارد لیتر سوخت و نفت خام از طریق شبکه خطوط لوله و شبکه ریلی و حدود ۷ میلیارد لیتر سوخت نیز از طریق دریا جابه‌جا می‌شود.

سالاری با بیان اینکه مصرف نامتعارف برای کنترل ناترازی باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: روابط مالی بین دولت و شرکت‌ها ضرورت داشت که بررسی شود. همچنین سیاست‌های اصل ۴۴، نظام رگولاتوری و استفاده از ابزارهای کیفی سازی و ارتقا باید برای کنترل مصرف اجرایی شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خاطر نشان کرد: ۱۹ میلیارد دلار فرصت سرمایه‌گذاری در صنایع پالایشی کبا راه‌اندازی واحد آیزوماکس طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه نفت آبادان روزانه حدود ۳ میلیون لیتر به ظرفیت نفت‌گاز و یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر به تولید روزانه بنزین این پالایشگاه افزوده خواهد شد.

بهره برداری از واحدهای گوگردزدایی و تولید بنزین پالایشگاه شیراز تا شهریور

وی ادامه داد: واحدهای گوگردزدایی و تولید بنزین پالایشگاه شیراز تا شهریور به بهره‌برداری می‌رسند که با راه‌اندازی این واحدها ۴ میلیون لیتر نفت‌گاز و یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین یورو به تولیدات کشور افزوده خواهد شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش بیان کرد: طرح کیفی‌سازی پالایشگاه نفت تهران نیز در حال اجراست که با بهره‌برداری از بخشی از این طرح تا پایان امسال، میزان بنزین تولیدی در این پالایشگاه از روزانه ۶ میلیون لیتر به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسیده و علاوه بر آن کیفیت بنزین تولیدی به استاندارد یورو ۴ و ۵ اروپا خواهد رسید.

وی تاکید کرد: بیش از یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر خط لوله در سال جاری راه اندازی می‌شوند که با راه‌اندازی این خطوط، در مصرف روزانه ۶۷ میلیون لیتر گازوئیل در کشور صرفه‌جویی خواهد شد؛ افزون بر آن، ۷۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی شرکت‌های پالایشی اضافه خواهد شد که در نتیجه آن به تولیدات روزانه بنزین و نفت‌گاز به‌ترتیب ۱.۶ و ۲.۵ میلیون لیتر افزوده خواهد شد.

وی همچنین به اتصال نیروگاه‌ها به شبکه خطوط لوله و افزایش ۱۰ درصدی زیرساخت ریلی برای توسعه حمل‌ونقل و بهبود شرایط انتقال اشاره کرد و افزود: تنوع‌سازی سبد سوخت نیز در دستور کار قرار گرفته است که دراین‌باره با تبدیل متانول به بنزین، ۷.۵ میلیون لیتر به بنزین کشور افزوده می‌شود.

۳۲ میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور اضافه می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین از تبدیل کارگاهی ۲۰۰ هزار خودرو در سال جاری خبر داد و گفت: تولید کارخانه‌ای سی‌ان‌جی باید به ۳۰ درصد افزایش یابد که تکلیف مجموعه‌های خودروسازی کشور است.

سالاری فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش را ۱۹ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: از این میزان ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار مربوط به طرح‌های کیفی‌سازی پالایشگاه‌های موجود، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آن مربوط به بخش خطوط لوله و ۲۵۵ میلیون دلار آن نیز مربوط به بخش ذخیره‌سازی است که در نتیجه اجرای این طرح‌ها ۳۲ میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور و ۱۶ میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه نفت‌گاز روزانه کشور افزوده خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به تحویل بیش از ۱۸ میلیارد لیتر سوخت مایع به بخش نیروگاهی کشور در سال گذشته، بیان کرد: در بخش برون‌مرزی، به‌موازات برگزاری اجلاس کمیسیون‌های مشترک و دیپلماسی انرژی دولت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز پیشتازانه عمل کرد و با اجرای پروژه فراسرزمینی در ونزوئلا از سوی ۲۳۰ سازنده، یک میلیون و ۶۰۰ هزار قلم کالا به این کشور صادر شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش همچنین از اجرای طرح‌های مطالعاتی برای اجرای پروژه‌های فراسرزمینی در کشورهای سوریه، سریلانکا و عراق خبر داد و گفت: این طرح‌ها امسال در حال پیگیری است.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز تحلیل داده و پایش سامانه مانیتورینگ این شرکت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با مجوز هیئت وزیران، سال گذشته در فهرست سازمان‌های توسعه‌ای قرار گرفتیم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تأکید کرد: در بخش مولدسازی دارایی‌ها به‌دلیل محدودیت منابع، کارگروه مولدسازی و دارایی تشکیل و در قالب این کارگروه، نحوه تخصیص تمام دارایی‌ها به پروژه‌ها احصا شد.

سالاری همچنین از پیگیری بحث واگذاری سهام در پالایشگاه‌هایی نظیر ستاره خلیج‌فارس و دیگر شرکت‌های پالایشی با مشارکت مردم خبر داد و افزود: در بحث زنجیره انتقال و توزیع، شیوه‌نامه برندینگ شکل گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: سال گذشته زنجیره تولید و عرضه را با مشارکت شرکت‌های پالایشی برای حضور این شرکت‌ها در بازار توزیع و عرضه فرآورده ایجاد کردیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا