مردم نگران نباشند/ مالیات بر سوداگری شامل ۵ درصد افراد می‌شود

Print Friendly, PDF & Email

عباسی در گفتگو با مهر:

مردم نگران نباشند/ مالیات بر سوداگری شامل ۵ درصد افراد می‌شود

مردم نگران نباشند/ مالیات بر سوداگری شامل ۵ درصد افراد می‌شود

نماینده مردم کرج در مجلس گفت: مردم بابت یک یا دو ملک مسکونی خود نگران نباشند، چرا که مالیات بر سوداگری فقط شامل پنج تا شش درصد افراد جامعه می‌شود که این جمعیت حتماً سوداگر هستند.

علیرضا عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی که در حال بررسی در صحن علنی مجلس است، گفت: این مالیات در ۱۴۰ کشور دنیا در حال انجام و پیاده‌سازی است و ما هم باید از سرمایه‌ای شدن دارایی‌هایی مانند طلا، سکه، ارز، خودرو و مسکن جلوگیری کنیم.

وی تصریح کرد: مسکن و خودرو جزو کالاهای مصرفی مردم است، اما متأسفانه الان تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده است. این روند باید عوض شود که طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی به عملی شدن این کار کمک خواهد کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اینکه تصویب احتمالی طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی چقدر می‌تواند از افزایش ناگهانی قیمت‌ها در حوزه‌های طلا، سکه، ارز، خودرو و مسکن جلوگیری کند، گفت: به دلیل اینکه در چهار حوزه مسکن، خودرو، طلا و ارز جهش‌های قیمتی داریم، این طور نیست که فقط با همین قانونی که ان‌شاءلله به زودی تصویب خواهد شد، همه مشکلات حل شوند. یعنی نباید اطلاعات نادرست به جامعه داد تا توقع ایجاد شود که تنها با این قانون، در آینده مشکلات حل خواهد شد. حل کل این مشکلات تنها منوط به این مالیات نیست، اما وجود این طرح به عنوان یک ابزار تنظیم‌گری برای حل مشکلات مهم است.

عباسی اظهار داشت: البته ممکن است بعضی‌ها با نگرانی‌هایی روبرو شده باشند. ما تا جایی که شده سعی کرده‌ایم این نگرانی‌ها را کم کنیم زیرا تقریباً ۷۰ درصد مردم یک واحد مسکونی بیشتر ندارند، اما ما در این طرح مطرح کردیم که مردم به تعداد اعضای خانواده و تا سقف چهار خانه می‌توانند واحد مسکونی داشته باشند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این مالیات فقط شامل پنج تا شش درصد افراد جامعه می‌شود که این جمعیت، حتماً سوداگر هستند. مردم بابت یک ملک یا دو ملک مسکونی خود نگرانی نداشته باشند، چون ما جوانب امر را در نظر گرفته‌ایم.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم با تصویب طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی مقداری از تلاطم‌های شکل گرفته در بازار در سال‌های اخیر را که باعث دلخوری مردم شده است، کاهش دهیم تا با جلوگیری از جهش‌های یک باره قیمت‌ها، تا حدی اعتماد به مردم برگردد.

وی بیان کرد: در بودجه، منابع پایدار و غیرپایدار داریم که یکی از منابع پایدار مالیات است. پس در اینجا دولت با اضافه کردن این پایه مالیاتی خود از سمت سوداگران، می‌تواند درآمدهای خود را افزایش دهد. در حال حاضر از تولیدکنندگان و کارمندان مالیات گرفته می‌شود، اما از سوداگران و کسانی که بدون زحمت به درآمدهای کلان می‌رسند، هیچ مالیاتی گرفته نمی‌شود. این طرح از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند که حتماً به نفع اقتصاد کشور و معیشت مردم است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا