سیاسی

محمدی عراقی از عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی کناره‌گیری کرد

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

ایرنا: حجت الاسلام و المسلمین «محمود محمدی عراقی» از عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی کناره گیری کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی عراقی درباره علت کناره‌گیری خود از شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این شورا جایگاه والایی دارد و از مزیت‌های خاصی برخوردار است، به طور مثال مجلس شورای اسلامی بعد از تصویب قوانین به تایید شورای نگهبان نیاز دارد تا مصوباتش قانونی شود، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز جنبه مشورتی دارد، مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید به استحضار رهبر معظم انقلاب برسد اما مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون نیاز به تایید، لازم الاجراست.

وی ادامه داد:‌ به دلیل حضور سران سه قوه و اعضای فرهیخته در این شورا باید مصوبات آن دقیق و حساب شده باشد چراکه اعتماد رهبر معظم انقلاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت اعضا را بسیار سنگین می‌کند، اعضای شورا باید برای آرای خود احساس مسئولیت کنند که این مسأله نیاز به وقت‌گذاری کافی دارد و علت کناره‌گیری‌ از شورای عالی انقلاب فرهنگی دقیقا همین موضوع است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه یکی از قدیمی‌ترین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی است، گفت: آنچه سبب شده که تقاضای کناره‌گیری کنم چیزی جز احساس مسئولیت نبود، خیلی تلاش کردم تا در شورای عالی وقت بگذارم ولی به این نتیجه رسیدم که این جایگاه برای اعضای جوان‌ مناسب‌تر است.

حجت الاسلام محمدی عراقی همچنین گفت: در این زمینه نامه‌ای به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه دادم تحت این عنوان که بنده چهار مسئولیت از سوی ایشان دارم و مسئولیت دفتر قم بیشترین وقت را به خود اختصاص داده است، به همین خاطر احساس می‌کنم که برای مسئولیت‌های دیگر وقت کافی ندارم، از ایشان خواستم که اینجانب را نسبت به یکی از مسئولیت‌ها معاف کنند تا رسیدگی مطلوب‌تری به مسئولیت‌ها داشته باشم.

کناره گیری محمدی عراقی از عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی ادامه داد: البته پیش از این از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با موافقت اعضای شورا کناره‌گیری کردم، اما باز هم دریافتم که نمی‌توانم اطمینان داشته باشم که وقت کافی دارم چراکه مطالعه و بررسی جلسات وقت کافی نیاز دارد،بنابراین تنها راه این بود که از رهبر معظم انقلاب کسب تکلیف کنم، معظم له فرمودند خودش انتخاب کند، بعد از مشورت با دفتر مقام معظم رهبری و با توجه به حضور سه دهه در شورا و اینکه هر آنچه که توانسته‌ام در این شورا مطرح کرده‌ام به این نتیجه رسیدم که وقت کناره‌گیری است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه هیچ دلیلی جز وقت و احساس مسئولیت برای وقت‌گذاری کامل برای کناره‌گیری وجود ندارد، عنوان کرد: البته این به این معنا نیست که هیچ‌گونه کاستی از نظر بنده در برنامه‌های شورا وجود نداشته و نقدی به عملکرد خودم و شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارم. در بیانیه‌ای که صحن شورا با حضور رؤسای سه قوه و اعضای شورا بود برخی از این موضوعات را بیان کردم، ضمن تشکر از رئیس شورای عالی و سران سه قوه انصافا شهادت می‌دهم که در هیچ دوره‌ای تا این اندازه اهتمام از سوی رییس شورا برای برگزاری جلسات و پیگیری مصوبات وجود نداشته است.

ارائه گزارش سالانه از وضعیت فرهنگی کشور

براساس گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام محمدی عراقی همچنین گفت: پیشنهاد می‌کنم با توجه به جایگاه شورای عالی و انتظاری که رهبر معظم انقلاب اسلامی از این شورای عالی به عنوان ستاد مرکزی فرهنگی و قرارگاه فرهنگی دارند به نظر می‌رسد که ضروری است تا به صورت سالانه وضعیت فرهنگی کشور را رصد کنیم و گزارش رصد در صحن شورا قرائت شود و بعد به حضرت آیت الله خامنه ای ارائه شود، البته لازم است این گزارش در شاخص‌های تعیین شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گنجانده شود.

اثرسنجی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی افزود: همچنین لازم است که اثربخشی مصوبات را در جامعه ارزیابی کنیم تا مشخص شود مصوبات چه تأثیری روی جامعه گذاشته است و اگر نقصی وجود دارد مورد تجدید نظر قرار دهیم. انصافا شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه سیاست گذاری و تدوین اسناد راهبردی موفق بوده و اسنادی نظیر سند مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی جز اسناد خوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و این اسناد با نگاه راهبردی به تصویب رسیده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر وظیفه این شورا بر نظارت بر مصوبات خاطرنشان کرد: شورای عالی باید به صورت مستمر بررسی کند که آیا برای سیاست‌ها زمینه عمل فراهم شده است؟ اگر اجرا نشده است، چرایی آن مشخص شود.

حجت الاسلام محمدی عراقی یادآور شد:‌ با این حال بنده به این نتیجه رسیدم به دلیل اشتغال‌هایی که دارم، کناره گیری کنم و عزیزانی که از شرایط سنی بهتر برخوردارند و شرایط فرهنگی نسل جدید را درک می‌کنند، می‌توانند اثرگذارتر باشند، چراکه آنها حرف و شرایط و خواسته‌های جوان‌های جدید را بهتر درک می‌کنند، به این نیت کناره‌گیری کردم تا زمینه برای حضور دیگران فراهم شود.

وی ادامه داد:‌ بیشترین مشکلات فرهنگی امروز، متعلق به نسل جدید است و این نسل ابزارهای خودش را دارد، این عصر متفاوت است، کسانی که در این عصر متولد شده‌اند، شایستگی های زیادی دارند.

ضرورت همکاری حوزه و دانشگاه
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اظهار داشت: البته به رییس جمهوری قول داده‌ام که ارتباط با شورا و دبیرخانه این شورا را قطع نکنم و به خاطر حضور در قم بتوانم دیدگاه‌های حوزه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی منتقل کنم، بنده هم پذیرفتم چراکه یکی از راهبردهای مهم بنیانگذار انقلاب(ره)، همکاری حوزه و دانشگاه در حل معضلات کشور است، این رویکرد با برنامه‌های تشریفاتی دنبال می‌شود و هر ساله این روز را گرامی می‌داریم در حالی که اندیشه و راهبرد امام(ره) یکی از کلیدی‌ترین موضوعات است و حل بسیاری از مشکلات در گرو همکاری حوزه و دانشگاه است.

حجت الاسلام محمدی عراقی تصریح کرد: ‌یکی از معضلات اصلی کشور، بحث اقتصاد است که فقط و فقط از راه همکاری حوزه و دانشگاه می‌توان آن را حل کرد، رییس جمهور اعلام کرد اتاق فکر دولت در دانشگاه‌ها است و البته باید در حوزه‌ها نیز باشد، سرمایه عظیمی داریم، مزیت کشور ما فرهنگ است، زیربنای کشور فرهنگ است، در دنیا، ایران را به فرهنگ می‌شناسند و بیشتر چهره‌های مطرح، فرهنگی و علمی هستند.

وی همچنین گفت:‌ در اقتصاد مشکل تورم داریم، سوال بنده این است که آیا از همه ظرفیت علمی کشور برای حل این معضل استفاده کردند؟ به نظر من استفاده نشده است، در دانشگاه‌ها بیش از ۴۰ دانشکده اقتصاد داریم و ۱۰۰ استاد تمام اقتصاد داریم، تعداد قابل توجهی از استادان در حوزه سراغ داریم که هم رتبه‌های بالایی در اقتصادی دارند و در حد اجتهاد در اقتصاد هستند و اگر در همکاری حوزه و دانشگاه از آنها استفاده می‌کردیم اقتصاد و بانک‌ها اسلامی می‌شدند، البته دولتمردان زحمت می‌کشند و رهبر معظم انقلاب تشکر کردند، اما ‌آیا طرح جامع برای درمان اقتصاد بیمار داریم یا نه؟ این نسخه شفابخش را نخبگان می‌توانند ارائه دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در مسائل پیچیده اجتماعی نخبگان حوزه و دانشگاه هستند که می‌توانند به دولت و مجلس کمک کنند، دولتها باید از توان آنها استفاده کنند یکی از نهادهایی که در این زمینه مسئولیت دارد شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

حجت الاسلام محمدی عراقی تاکید کرد: بنابراین در درجه اول این کاستی‌ها را از خودم به عنوان عضو قدیمی شورا می‌پذیرم اما آنچه را در توان داشتم، انجام دادم پس باید راه برای کسانی که فکر جدیدی دارند، باز شود. امیدوارم نیروهای جوان موفق شوند، ما نیز تجربیاتمان را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین محمود محمدی عراقی متولد سال ۱۳۳۱ در کنگاور، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه روحانیت مبارز است.

وی همچنین از ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که به تازگی از این مسئولیت کناره گیری کرد.

محمدی عراقی از سال ۱۳۹۸ رییس دفتر قم رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا