مخبر در مراسم بهره‌برداری از راه‌آهن خاش: لوکوموتیو پیشرفت کشور با وجود همه کارشکنی‌ها به حرکت در آمده است زاهدان- معاون اول رئیس جمهور گفت: لوکوموتیو پیشرفت کشور علیرغم همه کارشکنی‌های دشمن چه در داخل و چه در خارج از کشور به حرکت در آمده است و دیگر کسی نمی تواند آن را متوقف کند. […]

مخبر در مراسم بهره‌برداری از راه‌آهن خاش:

لوکوموتیو پیشرفت کشور با وجود همه کارشکنی‌ها به حرکت در آمده است

لوکوموتیو پیشرفت کشور با وجود همه کارشکنی‌ها به حرکت در آمده است

زاهدان- معاون اول رئیس جمهور گفت: لوکوموتیو پیشرفت کشور علیرغم همه کارشکنی‌های دشمن چه در داخل و چه در خارج از کشور به حرکت در آمده است و دیگر کسی نمی تواند آن را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر عصر امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره برداری از راه آهن خاش-زاهدان با تاکید بر اینکه دشمنان ملت همواره به دلیل موقعیت جغرافیایی و منابع ایران به دنبال تسلط بر کشور بوده اند، افزود: استعمارگران و نظام سلطه همواره سیاست وابستگی مردم ایران را پیگیری کرده و به ویژه زمانی که احساس کردند ایران در حال استقلال و یک جهش جدی است به گونه‌ای توطئه ریزی کردند که کشور محتاج آنان باشند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه منطقه سیستان و بلوچستان زمانی تأمین کننده بزرگ مواد پروتینی و کشاورزی کشور بود، ادامه داد: دشمنان ملت هرگز نتوانستند این خودکفایی مردم منطقه را تحمل کنند و به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند در هر استان و ناحیه‌ای با ایجاد توطئه و تفرقه انسجام ملی را خدشه دار کنند.

با اعمال تحریم دنبال این بودند در میز مذاکرات به خواسته‌های آنان تن دهیم

وی با بیان اینکه مردم بزرگ ایران همواره در برابر توطئه‌های دشمن ایستادگی کردند، افزود: هیچگاه در جمهوری اسلامی ایران مسائل و مشکلات جز با حضور مردم حل نشده است چرا که نظام و انقلاب اسلامی با حضور مردم موضوعیت دارد و امروز نیز به رغم همه فشارها و توطئه‌ها مردم پای آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی ایستاده اند.

مخبر با اشاره به افزایش فشارهای اقتصادی دشمنان در دو دهه گذشته تصریح کرد: دشمنان پس از ناکامی‌ها در رسیدن به اهدافشان به دنبال ایجاد مشکل در معیشت مردم بودند و حتی به بیماران نیز رحم نکردند و به دروغ گفتند که دارو و تجهیزات پزشکی شامل تحریم نمی‌شود اما اجازه نمی‌دادند پول‌های خرید دارو برای سلامت مردم جابه جا شود.

وی افزود: آنها با اعمال تحریم‌های سخت اقتصادی به دنبال این بودند که در میز مذاکرات به خواسته‌های آنان تن دهیم اما مردم محکم و استوار در برابر دشمنان ایستادگی کردند.

وی با اشاره به اینکه خنثی سازی تحریم‌ها یکی تأکیدات رهبر انقلاب و از راهبردهای اساسی دولت سیزدهم است، ادامه داد: دولت سیزدهم علاوه بر خنثی سازی تحریم‌ها به دنبال رفع تحریم از موضع اقتدار و عدالت است.

لوکوموتیو پیشرفت کشور با بالاترین سرعت به حرکت درآمده است

دکتر مخبر با اشاره به مشکلات کشور در زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم از جمله فروش نفت، جلوگیری از واردات واکسن و ایجاد مشکل در ساخت واکسن داخلی کرونا و جلوگیری از جابه جایی اموال و دارایی‌های ایران در سایر کشورها، تاکید کرد: دولت سیزدهم با پیگیری راهبرد مقام معظم رهبری در حوزه خنثی سازی تحریم‌ها، تمام توطئه‌های آنان را با شکست مواجه کرد و توانستیم علاوه بر آزاد سازی اموال مردم ایران در سایر کشورها و ساماندهی کالاهای اساسی در راستای ساخت و واردات واکسن کرونا اقدامات اساسی انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه لوکوموتیو پیشرفت کشور با بالاترین سرعت به حرکت درآمده است، به اقدامات دولت سیزدهم در راستای رفع مشکلات استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: به زودی با شیرین سازی آب دریا و استخراج آب‌های ژرف مشکلات آب این منطقه حل خواهد شد.

وی ادامه داد: در زمینه نفت و گاز صد میلیارد دلار سرمایه گذاری داخلی و خارجی انجام می‌شود که این به معنای پیشرفت و رفع بیکاری و تقویت ارزش پول ملی است.

مخبر با اشاره به حوادث اخیر در کشور، گفت: در کشور پهناور و بزرگی همانند ایران اتفاقاتی به صورت ناخواسته رخ می‌دهد که برخی از آنها ناراحت کننده است و البته دشمنان ملت هم در این حوادث گذشته چندین اقدام را به صورت موازی پیگیری کردند و همگان به وضوح دیدند که از هیچ اقدامی علیه ملت ایران فروگذار نکردند.

وی تاکید کرد: کشور در آستانه جهش اساسی است و این برای دشمنان قابل تحمل نیست.

دولت مردمی برای حل مشکلات سیستان و بلوچستان مصمم است

مخبر در ادامه به تشریح اقدامات دولت در راستای آبادانی و پیشرفت استان سیستان و بلوچستان پرداخت و اظهار داشت: دولت مردمی برای حل مشکلات آب، مسکن، اشتغالزایی و حمل و نقل این استان مصمم است و البته سیستان و بلوچستان با دسترسی به اقیانوس و مرزهای زمینی پهناور می‌تواند این منطقه و کشور را از نظر اقتصادی احیا کند.

وی با اشاره به سفر اخیرش به کشور روسیه و شرکت در کنفرانس کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: تمام کشورهای حاشیه دریای خزر به دنبال حل مشکلات ترانزیتی خود از طریق ایران هستند چرا که از مسیر ترانزیتی ایران می‌توانند به راحتی و تنها ظرف چند روز دسترسی‌های بین المللی داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور به دیدگاه مقام معظم رهبری درخصوص سیستان و بلوچستان مبنی براینکه «مکران گنج خفته است» اشاره کرد و افزود: باید این گنج را به روی زمین آورده و بالفعل کنیم و زمینه‌های رفاه و آبادانی این استان با کمک مردم فراهم شود و باید امروز این منطقه به دست شما مردم آباد شود و دولت در این مسیر تسهیل گر و حامی مردم سیستان و بلوچستان است.

وی تصریح کرد: مردم اگر ناراحتی و گلایه‌ای هم داشته باشند اما هیچ گاه اجازه سوءاستفاده را نمی‌دهند و اگر احساس کنند که امنیت و تمامیت ارضی کشور به خطر افتاده است حاضرند جان خود را نیز فدای ایران کنند و مقابل دشمنان بایستند که تجربه‌های تاریخی گذشته این مهم را ثابت کرده است.

وجود پهنه بزرگی از آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان

دکتر مخبر با بیان اینکه از ویژگی‌های مهم منطقه سیستان و بلوچستان این است که مقام معظم رهبری خود را اهل سیستان می‌داند، افزود: ایرانشهر و این استان زمانی پناه رهبری بود و ایشان نگاه ویژه ای به این منطقه دارند و حتی زمانی که اهالی این خطه در محضر مقام معظم رهبری حاضر می‌شوند ایشان همانند برادر و فرزند آنان را در آغوش می‌گیرد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: دولت نسبت به استان پهناور سیستان و بلوچستان نگاه ویژه ای دارد که می‌توان با اتکا به امکانات و ظرفیت‌های این خطه کشور را اداره کرد و یکی از این نعمت‌ها وجود پهنه‌ای بزرگ از معدن مس در این منطقه است تا جایی که می‌تواند برای کشور سالانه ۲۰ میلیارد دلار درآمد زایی داشته باشد و این گنج پنهان باید در اختیار مردم قرار گیرد تا مشکل بیکاری منطقه به صورت کامل حل شود.

وی با اشاره به وجود پهنه بزرگی از آب‌های ژرف در این استان ادامه داد: یکی از نعمت‌های خدادادی به سرزمین ایران این است که هر منطقه‌ای که مشکل کم آبی دارد پهنه‌ای بزرگ و دریایی از آب در زیر زمین جریان دارد تا جایی که در همین استان به اندازه خلیج فارس در ژرف های زمین آب جاری است که باید از آن بهره برداری شود.

اتصال کریدور شرقی و زاهدان به راه آهن سراسری

دکتر مخبر ادامه داد: با کمک انرژی خورشیدی می‌توان مشکل برق این منطقه و حتی کشورهای همسایه را نیز حل کرد.

وی همچنین خطوط ریلی و راه آهن را از مزیت‌های کشور و راهبرد اساسی دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: توسعه و تکمیل خطوط ملی راه آهن از هدف‌های مهم دولت است تا جایی که با اتصال ۶۰ کیلومتر خط ریلی رشت به آستارا و اتصال کریدور شرقی و زاهدان به راه آهن سراسری، زاهدان به فنلاند وصل می‌شود و همچنین با اتصال دو خط ریلی بصره دسترسی ایران تا مدیترانه ایجاد می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به رشادت‌ها و جان فشانی‌های مردم سیستان و بلوچستان در هشت سال دفاع مقدس گفت: مردم این خطه در جبهه‌های حق علیه باطل حضور داشتند و رشادت‌های فراوانی از خود نشان دادند.