قرائت پیام قالیباف در شانزدهمین اجلاس روسای پارلمان‌های عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی

Print Friendly, PDF & Email

شانزدهمین اجلاس روسای پارلمان‌های عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی امروز در مسکو روسیه برگزار شد و پیام محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای به این کنفرانس توسط کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه قرائت شد.

به گزارش هشت صبح ، محمدباقر قالیباف در این پیام  بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران در مسیر همگرایی در راستای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای تأکید کرد.

این پیام را کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این نشست که روز سه‌شنبه با حضور رئیس دومای دولتی روسیه و روسای مجالس قزاقستان، بلاروس، تاجیکستان و بلاروس و سفیران برخی کشورها در مسکو برگزار شد، قرائت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیام خود به این نشست با تبریک پیشاپیش میلاد حضرت مسیح (ع) و آغاز سال نو میلادی، تأکید کرد: ظرفیت‌های لازم در پارلمان ها برای ساخت جهانی عاری از جنگ و درگیری، خشونت و افراط گرایی و مبتنی بر توسعه همکاریهای همه جانبه، برابر و سودمند در جهت دستیابی به امنیت و صلح پایدار وجود دارد.

قالیباف با تشکر از دعوت صورت گرفته از وی برای شرکت در این مجمع پارلمانی ابراز امیدواری کرد که این نشست بتواند گام موثری در جهت کاهش تهدیدات و افزایش امنیت جمعی در میان کشورهای عضو و کشورهای منطقه بردارد.
یادکردی از سردار سلیمانی و نقش وی در تأمین امنیت منطقه

سفیر ایران در مسکو در ادامه اظهار کرد : اینجانب به نمایندگی از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، آمادگی پارلمان جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری و تعامل فعال و هدفمند با پارلمانهای کشورهای عضو سازمان امنیت دسته جمعی، در امر تقویت رهیافت ارزشمند همگرائی و افزایش مشارکت در تقویت صلح و امنیت منطقه ای اعلام می‌کنم.

وی با بیان اینکه منطقه پیرامونی با مشکلات متعدد امنیتی مواجه است، اظهار کرد : در این چهارچوب، جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه گذشته، همکاریهای امنیتی نزدیکی با روسیه و دیگر اعضای سازمان پیمان امنیت دسته جمعی داشته است.

جلالی  یادآور شد: در غرب آسیا، شکل‌گیری گروههای تروریستی مانند داعش و تلاش برای سرنگونی دولتهای قانونی نشان دهنده تلاش هدفمند برای افزایش ناامنی در منطقه بود.

سفیر ایران در مسکو گفت: در آن دوران سخت، همکاری امنیتی و نظامی میان جمهوری اسلامی ایران با روسیه، در کنار رشادت های سردار شهید قاسم سلیمانی، موجب بازگرداندن امنیت و ثبات به منطقه و برهم زدن طراحی آمریکا و متحدین آن شد. اما این تهدیدات هنوز هم ادامه دارد.

جلالی با اشاره به شهادت گروهی از مرزبانان ایرانی در روزهای اخیر در مرزهای جنوب شرقی ایران گفت:  این حادثه تروریستی به شهادت ۱۱ نیروی پلیس و مرزبان ایرانی منجر شد. این حادثه غم انگیز، از سوی گروههای تروریستی مورد حمایت قدرتهای غربی انجام گرفت و سازمان ملل نیز آن را محکوم کرد.

سفیر ایران در مسکو در ادامه خاطرنشان کرد: این قبیل حوادث نشان می دهد که مسائل و تهدیدات امنیتی مشترک در منطقه ما، در درجه اول ریشه در مداخلات قدرتها و بازیگران فرامنطقه ای دارد.
وی تصریح کرد: اقدامات آمریکا و هم‌پیمانان این کشور در جنگ‌ها و انقلاب‌های رنگی، تجاوز نظامی به کشورهایی مانند عراق، سوریه، افغانستان و لیبی و ایجاد منازعات منطقه‌ای مانند بحران اوکراین، مسائل امنیتی منطقه را پیچیده تر کرده است و از طریق آن، مقاصد سیاسی و اهداف ژئوپلتیک خود را دنبال کرده اند.

جلالی در ادامه به تحولات اخیر فلسطین اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بار دیگر منطقه غرب آسیا شاهد بی ثباتی و ناامنی دیگری است که نتیجه اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی است و بیش از هفتاد روز از حملات و جنایات رژیم غاصب صهیونیستی علیه مردم بی دفاع و مظلوم غزه می‌گذرد.

وی ادامه داد: در این مدت رژیم آپارتاید اسرائیل از هیچ اقدامی در جهت نقض قوانین و حقوق بین الملل کوتاهی نکرده است. استفاده از بمبهای ممنوعه فسفری، تخریب منازل مسکونی، بمباران بیمارستانها، مساجد، کلیساها و مدارس، مصداق بارز نقض قوانین بین المللی و حقوق بشری است. از زمان آغاز حملات متجاوزانه رژیم اسرائیل به نوار غزه تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار نفر از ساکنین جان خود را از دست داده اند که از این بین ۱۴ هزار نفر زنان و کودکان هستند.

سفیر ایران در مسکو یادآور شد: در طی این مدت، مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت بارها سعی نمود تا با تصویب قطعنامه، از توقف حملات و توسعه اقدامات بشردوستانه حمایت نماید، اما کشورهای غربی به رهبری آمریکا، با استفاده از حق وتو این اقدامات صلح طلبانه را ناکام گذاشته اند.

جلالی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: محاصره باریکه غزه، اشغال سرزمین فلسطین و کشتار غیرنظامیان، توسط رژیم صهیونیستی بوسیله غرب به عنوان حق دفاع از خود شناخته می‌شود، در حالیکه دفاع مردم و گروه های مقاومت فلسطینی از خود و تلاش آنها برای آزادسازی سرزمینها اشغالی اقدامی تروریستی عنوان می‌شود.

وی گفت: براساس اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل حق دفاع از سرزمین یک حق مشروع برای گروههای فلسطینی محسوب می‌شود.

سفیر ایران در مسکو گفت:‌ صلح پایدار تنها با راه حلی مبتنی بر رفع تجاوزات صهیونیستها، تضمین حقوق مردم فلسطین از جمله حق بازگشت همه فلسطینان رانده شده از وطن به سرزمین مادری خود و تشکیل دولت فلسطینی در تمامی سرزمین فلسطین به پایتختی قدس شریف میسر خواهد بود.

وی افزود: در این راستا جمهوری اسلامی ایران برای حل مسأله فلسطین، راه حلی دموکراتیک مبتنی بر برگزاری یک همه پرسی فراگیر با حضور همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در اولین زمان ممکن جهت تعیین سرنوشت فلسطین، ارائه کرده است.

وی با اشاره به تلاش‌های ایران در تعامل با کشورهای منطقه برای اقدامات فعالانه درباره حوادث غزه در قالب پیام‌های رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه به همتایان خود در دیگر کشورها، اظهار داشت: ما در این روزها، اقدامات دولتهای منطقه را بویژه در سازمان ملل و شورای امنیت در نظر داریم و از تلاشها برای برقراری آتش بس، توقف حملات رژیم صهیونیستی و ارسال کمکهای بشردوستانه تشکر می کنیم.

سفیر ایران در مسکو در ادامه گفت: دستیابی به مقوله امنیت و صلح پایدار یک مسأله جهانی است و در این راستا جمهوری اسلامی ایران با همکاری دیگر کشورها از تمامی ظرفیتهای خود برای دستیابی به آن تلاش خواهد کرد.

وی اظهارکرد : برگزاری تمرینهای نظامی مشترک بین ایران و روسیه در سالهای اخیر در دریای عمان و اقیانوس هند، خود گواهی بر اقدامات مثبت و تلاشی برای حفظ امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

جلالی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است امنیت دسته جمعی بدون مداخله بازیگران فرامنطقه‌ای و با تکیه بر توان و ظرفیت موثر کشورهای منطقه، راه حلی در جهت حل مشکلات و بحرانها و تامین کننده منافع آنها خواهد بود.
وی افزود: مبارزه با تروریسم، افراط گرایی خشونت آمیز و قاچاق مواد مخدر و همچنین مقابله با اقدامات جدایی طلبانه که از اهداف سازمان پیمان امنیت جمعی است، مورد حمایت جدی ایران که خود همواره قربانی اقدامات تروریستی بوده، قرار دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا