غفلت در بخش فرهنگ پیامدهای جبران ناپذیری دارد

مخبر:

غفلت در بخش فرهنگ پیامدهای جبران ناپذیری دارد

غفلت در بخش فرهنگ پیامدهای جبران ناپذیری دارد

معاون اول رئیس جمهور گفت: توجه جدی به مسائل فرهنگی و پژوهشی در برنامه هفتم ضروری است و غفلت در بخش فرهنگ پیامدهای جبران ناپذیری دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، چهاردهمین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

مخبر در این جلسه با اشاره به اهمیت، حساسیت و نقش گسترده فرهنگ در توسعه کشور، بر لزوم توجه جدی به مسائل فرهنگی در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور تاکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: فرهنگ با روح و جان مردم سروکار دارد و اگر در بخش فرهنگ غفلتی صورت گیرد، مسائل و مشکلات ناشی از آن قابل جبران نخواهد بود.

وی با اشاره به حضور صاحب نظران و متولیان اصلی بخش فرهنگ در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی، از دبیر این شورا خواست با توجه به اینکه برنامه هفتم توسعه کشور در حال تدوین است، احکام فرهنگی لازم را با نگاه آمایش فرهنگ و شجاعانه و بدون درنظر گرفتن ملاحظات غیر ضروری احصاء کند تا در برنامه هفتم توسعه گنجانده شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اهمیت موضوع تحقیق و پژوهش تصریح کرد: متأسفانه به موضوع پژوهش آنطور که باید توجه نشده و دستاوردهای موجود نیز حاصل همت، عزم، دلسوزی و غیرت دانشمندان کشور بوده که لازم است در برنامه هفتم توسعه کشور سهم بیشتری در بودجه تحقیق و پژوهش لحاظ گردد بطوری که هیچ دستگاهی نتواند از زیر بار آن شانه خالی کند.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و سایر اعضا نیز حضور داشتند، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گزارشی از بودجه تحقیق و توسعه ایران و مقایسه آن با کشورهای دیگر ارائه کرد و خواستار توجه بیشتر به پژوهش و تحقیق و افزایش سهم این بخش در بودجه شد.

در ادامه این جلسه دبیر ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور گزارشی از نحوه تشکیل کمیته تطبیق فرهنگ و اقدامات تمهیدی و بستر سازی این کمیته ارائه کرد و به تشریح ماده واحده تدوین سند آمایش فرهنگ پرداخت که پس از بحث و تبادل نظر این ماده واحده در راستای بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی کشور به تصویب رسید.

در این نشست همچنین مقرر شد تا کمیسیون دائمی برنامه هفتم که جنبه نظارتی بر برش‌های استانی و بودجه و اعتبارات دارد، در ذیل ستاد مشترک فرهنگ تعریف شده و شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، وزارت کشور، مرکز ملی فضای مجازی و ستاد مشترک نیروهای مسلح نیز به اعضا ستاد مشترک فرهنگ اضافه شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا