اقتصادی

ضرورت آشنایی جوامع با میزان آب مصرفی برای تولید کالاها – هشت صبح

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس کشاورز در ارتباط با دهمین شورای جهانی آب و رویکردهای آن گفت: شورای جهانی آب، نهادهای مدنی بین‌المللی دارد و این در حالیست که یونسکو نیز به عنوان نهاد بین‌الملل در مورد آب انگیزه دارد، بنابراین مسئله آب به عنوان مشکل جهانی مطرح است و همه برای حل مشکل آب تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: با تشکیل شورای جهانی آب تلاش بر این است که آب را از منظر جامعه مطرح کنند. بر این اساس علاوه بر حضور متخصصان آب، متخصصان علوم اجتماعی و سیاسی نیز در این نشست حضور دارند.

معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق ایران به برگزاری نشست عمومی وزرا، پارلمان و دیپلمات‌ها در دهمین شورای جهانی آب اشاره کرد و افزود: زنان خانه دار، جوانان سیاست گذاران، متخصصان آب و کارشناسان امور فرهنگی و اجتماعی که در حوزه آب تخصص دارند با در نظر گرفتن مسائل جهانی حوزه آب، موضوعات و چالش‌های جهانی را مطرح و راه‌حل‌هایی را برای آن در نظر می‌گیرند.

این پژوهشگر بخش آب با اشاره به تنوع موضوعات و تاکید بر مشارکت شفاف و عمومی در این اجلاس ادامه داد: دولت‌هایی که درپروژه‌های آبی دارای تجربیات زیادی هستند، مشکلات را مطرح می‌کنند تا بر این اساس دیدگاه‌ها به جامعه بیشتری منتقل شود.

وی با اشاره به اینکه در برخی از کشورها از جمله هند، مالزی و اندونزی نقاطی وجود دارد که ۱۲ هزار میلیمتر بارش دارد، تصریح کرد: این کشورها با وجود این حجم از بارش، اما همچنان با مشکل آبی مواجه هستند.

کشاورز با بیان اینکه موضوع آب یک چالش جهانی است، اظهار کرد: آب به عنوان یک عامل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مطرح است و بدون این سه بعد مشکل آب حل نمی‌شود.

وی خاطر نشان کرد: تا زمانیکه این سه بعد برای آحاد جامعه، تصمیم گیران، برنامه‌ریزان، جامعه مدنی و مصرف کننده شفاف نشود، کمکی به حل مسئله آب نمی‌شود.

کشاورز با اشاره به نظریه رد پای آب و ضرورت آشنایی جامعه با میزان آب مصرفی برای تولید کالاها، خدمات و محصولات مختلف، اظهار کرد: اگر جامعه بداند سرنوشت حیات بشر در آینده با آب گره خورده است، در رفتارش تجدید نظر می‌کند.

وی ارائه راه حل‌های مبتنی بر طبیعت برای حل مشکلات آبی، مدیریت خشکسالی توسط دولت فرانسه برای کشاورزی و استفاده از سیستم اطلاعات مکانی با توجه به پراکندگی‌ها و کنترل حجمی را از موضوعات جدید مطرح شده در دهمین شورای جهانی آب اعلام کرد.

این گزارش حاکی است دهمین اجلاس شورای جهانی آب با شعار” آب برای شکوفایی” در کشور اندونزی در حال برگزاری است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا