هشت صبح: عزت الله ضرغامی رئیس اسبق صداوسیما که حالا وزیر میراث فرهنگی و گردشگری هم هست به مناسبت هفته دولت به تلویزیون آمد و از عملکرد پر انتقاد خود در یکسال گذشته دفاع کرد. مهمترن بخش های سخنان وی به شرح زیر است:

• به انتصابات خود در وزارت میراث فرهنگی نمره قابل قبولی می‌دهم، گفت: انتصاب مدیر جدید موزه فرش که همواره بسیار مورد انتقاد و محل مناقشه است، مبارزه با مافیای چپ وزارتخانه است که در آینده نتایج مثبت آن هویدا می‌شود.

• توجه به شعار محوری و مورد تأکید بنده تحت عنوان ضرورت “زیر میز زدن” بسیار مهم بوده و توجه به آن اهمیتی ویژه دارد. ضرورت عمل به این شعار وقتی آشکار می‌شود که بدانیم در نظام اداری و اجرایی کشور به شدت با نوعی از بروکراسی پیجیده و فسادآور مواجه هستیم.

• نهضت تفویض اختیار را راه‌اندازی کردیم و در طول یک سال گذشته تلاش کردیم تا حتی‌الامکان اختیارات وزارتخانه را به مراکز استانی یا اصطلاحاً صف، واگذار کنیم.

• تزریق شهامت و جسارت به مدیران زیرمجموعه و بدنه دستگاه‌های اجرایی از جمله مباحث بسیار حائز اهمیت است و این به معنای قانون‌گریزی نیست؛ اما می‌توان با شهامت قانون را منعطف و یا اصطلاحاً تا حدودی خم کرد.

• از اولین روز مسئولیت بنده در وزارتخانه به همه مدیران اعلام کردم که کسی جز مجموعه میراث فرهنگی نباید مجوز انجام کاوش‌های مرتبط جهت انجام امور حفاری و گنج‌یابی را داشته باشد.

• باید بدانیم که توسعه گردشگری شامل هر دو نوع گردشگری داخلی و خارجی می‌شود که معمولاً گردشگری داخلی در حالی از نظرها مغفول واقع می‌شود که سهم بسیار عمده‌ای در حدود ۸۰ درصد از کل صنعت گردشگری را در کشورهای پیشرو در این زمینه شامل می‌شود.

• در طول چندماه گذشته تاکنون بالغ بر ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد کشور شده‌اند که سرمایه بسیار بزرگی است.

• برای توسعه گردشگری دریایی ضمن تجهیز اسکله‌ها و بنادر اقدام به تخصیص سوخت یارانه‌ای به کشتی‌های کروز کردیم که پیش از این بی‌سابقه بوده و به طور حتم باعث توسعه گردشگری و تسهیل شرایط به‌ویژه برای جام‌جهانی پیش‌رو خواهد بود‌.

• یکی از راهبردهای ما قطعاً اعطای تسهیلات به هتل‌های دو ستاره و مراکز اقامتی سطح پایین‌تر است.

• هر سه حوزه مأموریتی این وزارتخانه با فرهنگ کشور مرتبط است و بنده در زمینه فرهنگی دارای سابقه طولانی در کشور بوده‌ام؛ برخی از انتقادات، ناشی از عدم بهره‌مندی مطرح کنندگان آن از تجربه کار اجرایی در سطوح مختلف کشور است‌.

• بحث مدیریت از کارشناسی کاملاً جدا و متفاوت است و برخی از مواقع یک شخص در زمینه کارشناسی بسیار عالی و اصطلاحاً درجه یک است اما نمی‌تواند در نقش مدیر به خوبی به ایفای نقش بپردازد و بعضاً در عرض چند ماه اول نه‌تنها کارنامه خوبی در مسئولیت خود ندارد بلکه عملاً به نقطه‌ای می‌رسد که کار را تحویل می‌دهد لذا باید دانست لزوماً یک کارشناس موفق مدیری قوی نخواهد بود‌.

• بالغ بر ۲۰ مدیر وزارتخانه از جوانان دهه شصت انتخاب شده‌اند و زیر چهل سال سن دارند. به‌زعم بنده انتصابات اینجانب در مجموعه وزارتخانه نمره بسیار قابل قبولی می‌گیرد که برای مثال معاونت گردشگری و شخص دکتر شالبافیان یکی از آنان است.

• (در خصوص حواشی انتصاب نوروزیان ملقب به “چلمن سیزدهم” به مدیریت موزه فرش) برخی از مکان‌ها نظیر موزه فرش باید فضایی داشته باشد که در بدو ورود بتواند بازدیدکننده را به شور و شعف درآورده و وی را جذب کند، اما این موضوع در مدیریت قبلی این موزه به هیچ عنوان وجود نداشت و در واقع مدیر قبلی قادر به اجرای منویات بنده به عنوان وزیر نبود؛ لذا تصمیم بر تغییر وی گرفته شد.

• انتصاب نوروزیان به مدیریت موزه فرش مصداق عینی زیر میز زدن و مقابله جدی با مافیای چپ موجود در وزارتخانه بوده است. برخی از انتقادات مطروحه نظیر پیپ کشیدن و یا تعریف شخصیت طنز به هیچ عنوان خدشه یا نقطه‌ای تاریک در کارنامه یک شخص نیست؛ چراکه اتفاقاً تعریف یک شخصیت طنز برای بیان آرا و نظرات جدی، یک هنر و توانمندی محسوب می‌شود که انتصاب نوروزیان به عنوان مدیر موزه فرش که دارای سوابق متعدد فرهنگی بوده است بدون شک باعث ایجاد تحولاتی در این موزه شده که بخشی از آن هم اکنون قابل لمس است و بخشی دیگر نیز در آینده محقق خواهد شد.


دفاع تمام قد ضرغامی از انتصاب چلمن سیزدهم