سیاسی

شهید امیرعبدالهیان فرزند دامغان و افتخار استان سمنان – هشت صبح

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: شهید حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.

شهید امیر عبدالهیان دیروز در بالگرد حامل رئیس جمهور در سفر استانی هیأت دولت به آذربایجان شرقی حضور داشت و برای سرکشی به یکی از طرح‌های عظیم شمال غرب کشورمان در معیت رئیس جمهور، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و استاندار این استان بود.

شهید امیر عبدالهیان فرزند صالح استان سمنان و مشخصاً شهرستان دامغان است.

امیر عبدالهیان متولد سال ۴۳ در شهر دامغان است وی کارشناسی روابط دیپلماتیک خود را از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه دریافت و بعدها توانست دکترای خود را نیز در رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه تهران بگیرد. او در مقطع کارشناسی ارشد هم در همین رشته و همین دانشگاه تحصیل کرد.

امیر عبدالهیان در سال ۷۱ وارد وزارت امور خارجه شد. وی ابتدا به عنوان کارشناس سیاسی اداره اول خلیج فارس مشغول به کار شد.

بعد از پنج سال وی اولین مأموریت بین‌المللی خود را دریافت کرد و به عنوان معاون سفیر ایران در بغداد مشغول به کار شد این سمت در سال ۷۶ به وی اعطا گردید.

او سال ۸۰ به تهران و وزارت خارجه بازگشت و به همان اداره یکم خلیج فارس که روزی کارشناس آن بود بازگشت اما این بار مسئولیت آن اداره را گرفت و معاون اداره سیاسی خلیج فارس وزیر امور خارجه ایران شد.

با توجه به سابقه کاری وی در عراق در سال ۸۲ دستیار ویژه وزیر امور خارجه وقت در امور عراق شد سمتی که در سال ۸۲ آن را گرفت و تا قبل از سفارت خود در بحرین در آن مشغول به کار بود.

سال ۸۶ وی بالاترین پست خود را در وزارت خارجی تا آن زمان دریافت کرد. امیر عبدالهیان سفیر ایران در بحرین شد و در سال ۸۹ نیز به مدیرکلی حوزه خلیج فارس وزارت امور خارجه برگزیده شد که پست حساسی نیز محسوب می‌شود.

در سال ۹۰ او توانست به عنوان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه را در دست بگیرد ولی در سال ۹۵ قدری از وزارت خارجه فاصله گرفت و دستیار ویژه رئیس مجلس وقت شد.

او همزمان مدیرکلی امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی را نیز بر عهده داشت سمتی که تا قبل از وزارتش ادامه یافت.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم او در سال ۱۴۰۰ توسط شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر خارجه انتخاب شد.

در این مدت وی یک سفر رسمی و یک سفر غیر رسمی به زادگاه خود در دامغان داشت.

شهید امیر عبدالهیان سی ام اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در سانحه هوایی به همراه رئیس جمهور ایران اسلامی به شهادت رسید.

شهید امیرعبدالهیان دو پسر نوجوان دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا