هشت صبح: دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار دستیار رئیس‌جمهور روسیه گفت: ساخت راه آهن رشت- آستارا به عنوان تکمیل‌کننده کریدور شمال – جنوب، تحولی راهبردی در مبادلات تجاری و ترانزیت کالا در منطقه ایجاد خواهد کرد. دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای حضور در پنجمین نشست گفتگوی امنیتی منطقه […]

هشت صبح: دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار دستیار رئیس‌جمهور روسیه گفت: ساخت راه آهن رشت- آستارا به عنوان تکمیل‌کننده کریدور شمال – جنوب، تحولی راهبردی در مبادلات تجاری و ترانزیت کالا در منطقه ایجاد خواهد کرد.

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای حضور در پنجمین نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای به مسکو سفر کرده است بعدازظهر امروز سه شنبه با «ایگور لویتین» دستیار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدارسیون روسیه دیدار و درباره همکاری‌های اقتصادی و پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک با او گفتگو کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد دو کشور در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه اقتصادی به عنوان‌ اولویت اصلی روابط تهران – مسکو، اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی در چارچوب توافقات روسای جمهور دو کشور را گام بسیار مهمی در این حوزه برشمرد.

شمخانی با اشاره به تلاش مشترک دو کشور برای سرعت بخشیدن به تکمیل کریدور شمال-جنوب اظهار داشت: ساخت راه آهن رشت- آستارا به عنوان تکمیل کننده کریدور شمال – جنوب که قرار است با سرمایه گذاری روسیه انجام شود تحولی راهبردی در مبادلات تجاری و ترانزیت کالا در منطقه ایجاد خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان بی اثر سازی تحریم‌های یک جانبه آمریکا را از دیگر نقاط مشترک مورد توافق تهران – مسکو برشمرد و بر اتخاذ راهکارهای اصولی در این مسیر تاکید کرد.

شمخانی گفت: ایجاد راه آهن اینچه برون- گرمسار نیز که در ردیف توافقات دو کشور محسوب می‌شود ضمن آن که اقدامی مهم در تکمیل زنجیره ترانزیت کالا در منطقه محسوب می‌شود در توسعه و شکوفایی استانهای ساحلی خزر بسیار تعیین کننده است.

«ایگور لویتین» دستیار ولادیمیر پوتین، نیز در این ملاقات با اشاره به نتایج سفر اخیر خود به تهران که در راستای تسریع در پیگیری و اجرای توافقات دو کشور در حوزه اقتصادی به ویژه تکمیل پروژه راه آهن شمال- جنوب قطعه رشت- آستارا صورت گرفت؛ بر اراده قاطع فدارسیون روسیه برای اجرای تعهدات خود تاکید کرد.

دستیار رئیس جمهور روسیه، حوزه انرژی و ترانزیت را در همکاریهای تهران-مسکو بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و همکاری در این زمینه را راهکار مناسبی برای بی اثرسازی تحریم های آمریکا برشمرد.

وی اظهار امیدواری کرد که سفر دریابان شمخانی به مسکو ضمن تقویت روابط همه جانبه، منجر به تسریع در اجرای توافقات دو کشورشود.