سردار شریف: سردار سلیمانی معادلات اشغالگران را به هم زد سخنگوی سپاه پاسداران گفت: اولین شکست جدی صهیونیست‌ها در جنگ ۳۳ روزه و از حزب‌الله لبنان با حضور سردار سلیمانی است و سردار سلیمانی معادلات اشغالگران را به هم زد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول […]

سردار شریف:

سردار سلیمانی معادلات اشغالگران را به هم زد

سردار سلیمانی معادلات اشغالگران را به هم زد

سخنگوی سپاه پاسداران گفت: اولین شکست جدی صهیونیست‌ها در جنگ ۳۳ روزه و از حزب‌الله لبنان با حضور سردار سلیمانی است و سردار سلیمانی معادلات اشغالگران را به هم زد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در گفتگویی در خصوص فلسفه تأسیس سپاه قدس گفت: توانمندسازی امت اسلامی برای بازپس‌گیری قبله اول مسلمین و همچنین کمک به مردم فلسطین و سایر بلاد اسلامی که مورد هجوم اشغالگران و آمریکایی‌ها قرار گرفتند، از جمله مأموریت‌های سپاه قدس است، در همین راستا سردار سلیمانی با ایمان و استحکام شخصیتی و همچنین نبوغی که در فراهم کردن نیازهای جبهه مقاومت داشت وارد این عرصه شدند.

وی با مقایسه دوران قبل از فرماندهی سردار سلیمانی و پنج سال پس از فرماندهی وی گفت: این مقایسه شناخت سردار سلیمانی از ظرفیت‌های کشورهای اسلامی از جمله فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و … را به خوبی نشان می‌دهد، ایشان شناخت خوبی از دشمن و اقدامات و استحکامات لازم برای مقابله با آن داشتند، از طرف دیگر همه این دست‌آوردها محصول تدابیر رهبر معظم انقلاب و اعتماد ایشان و سایر فرمانده‌های سپاه به سردار سلیمانی است.

سخنگوی سپاه حضور سردار سلیمانی در سپاه قدس را فرصتی مناسب برای حمایت از مردم فلسطین و توانمندسازی آنها و عقب‌نشینی‌های پی‌درپی صهیونیست‌ها دانست و گفت: صهیونیست‌ها پیش از حضور جدی سپاه قدس و فرماندهی سردار سلیمانی سودای از نیل تا فرات را داشتند، نیروی قدس سپاه و توانمندسازی جبهه مقاومت به مرحله‌ای رسید که صهیونیست‌ها این استراتژی را کنار گذاشتند و مجبور شدند دیوار بلندی را در نقاط تلاقی با سرزمین‌های اشغالی احداث کنند و پذیرفتند که امکان گسترش جغرافیایی برای آنها وجود ندارد و حفظ سرزمین‌های اشغال شده هدف اول آنها شد.

سردار شریف در تشریح استراتژی شهید سلیمانی در توانمندسازی جبهه مقاومت، گفت: سال‌های پی‌درپی اشغالگران صرفاً از ناحیه غزه دچار بحران می‌شدند اما تدبیری از رهبر انقلاب به نیروی قدس ابلاغ شده بود که براساس آن، ایشان خواستار تجهیز کرانه‌باختری برای رویارویی با اشغالگران بودند که امروز نه تنها در غزه بلکه در کرانه باختری و سرزمین‌های ۱۹۴۸ شاهد انگیزه مضاعف نسل سوم و چهارم فلسطینی‌ها برای مبارزه با اشغالگران و بازپس گیری سرزمین‌های خود هستیم، این مهم را ماه عسل نگاه بلند، عمیق و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر سردار سلیمانی در توانمندسازی جبهه مقاومت بود.

سردارشریف در تشریح نقش سردار سلیمانی در لبنان و توانمندسازی حزب‌الله گفت: پس از فرماندهی سردار سلیمانی، قدرت حزب‌الله بسیار بیشتر و حضور میدانی آنها مشهودتر شد؛ روابط نزدیک سردار با سید مقاومت به گونه‌ای بود که سیدحسن نصرالله می‌گوید که "پیروزی‌های لبنان بعد از سردار سلیمانی را مدیون کمک‌های ایشان می‌دانیم".

وی افزود: اولین شکست جدی صهیونیست‌ها در جنگ ۳۳ روزه و از حزب‌الله لبنان است که هم حضور سردار سلیمانی و هم کمک‌های نیروی قدس به فرماندهی ایشان را در آنجا داریم، این صحبت ما نیست بلکه صحبتی است که وینوگراد که از سوی اشغالگران برای بررسی این پرونده انتخاب شده بود اعلام کرد که باید بپذیریم با اینکه مدعی بودیم که حتی اگر تمام کشورهای عربی با هم متحد شوند قادر به شکست ما نیستند اما در جنگ ۳۳ روزه حزب‌الله بر پایه‌های آموزه‌های دفاع مقدس و مشورت‌ها و کمک‌های میدانی سردار سلیمانی اولین شکست به ما تحمیل شد.

سخنگوی سپاه با اشاره به اینکه داعش با بهره‌گیری از استخبارات حزب بعث عراق موفق شد استراتژی وحشت را در عراق دنبال کند و شهرهای بزرگی مانند موصل را تصرف و در آستانه حمله به کاظمین و بغداد بود، گفت: حضور سردار سلیمانی با بهره‌گیری از سازمان حشدالشعبی که متشکل از نیروهایی بودند که در دفاع مقدس نیز تجربه جنگ با صدام را داشتند، فضای روانی و رعب و وحشت از حضور داعش را شکست و به مردم و مسئولین عراق این امید را داد که امکان شکست داعش وجود دارد و در کنار این موضوع فتوای مرجعیت عراق کمک بسزایی در تغییر فضای حاکم بر عراق کرد و جبهه گسترده علیه تروریست‌ها شکل گرفت.

وی با اشاره به سازماندهی میدان در مبارزه با داعش گفت: سردار سلیمانی، رزمندگان لشکر بندر سابق که حالا حشدالشعبی بودند و برخی از فرماندهان با سابقه ایران که در دفاع مقدس تجارب خوبی در جنگ‌های شهری داشتند را به میدان آورد و در مقطعی از برخی از فرمانده‌های حزب الله لبنان استفاده خوبی کرد و اولین شکست‌ها را به داعش وارد کرد.

سردار شریف با اشاره به تحولات یمن و نقش سردار سلیمانی در این میدان، خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت در راستای کمک به مردم فلسطین باید دوستان و دشمنان این مردم را بشناسد، یمنی‌ها نسبت به موضوع بیت‌المقدس و فلسطین یک انگیزه ذاتی داشتند، بزرگترین تجمعات در حمایت از مردم فلسطین در کشورهای اسلامی بعد از ایران در یمن انجام می‌شود هم قبل از درگیری با امارات و سعودی هم پس از آن.

وی افزود: سعودی اقدامات نظامی برای سرکوب مردم یمن را تقریباً با چراغ سبز و حمایت صهیونیست‌ها شروع کرد، از آنجا که سردار سلیمانی ماموریت‌اش مقابله با صهیونیست‌ها بود این پیوند خود به خود ایجاد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره کمک ایران به یمن در خصوص تقویت قدرت نظامی این کشور تاکید کرد: یمنی‌ها پیش از تعرض سعودی و امارات نیز از نظر نظامی شرایط خوبی داشتند و یکی از قدرت‌های موشکی منطقه بودند، هرچند تلاش دولت‌های وابسته پیش از آغاز جنگ در راستای کاهش بنیه دفاعی یمن بود اما پس از درگیری با سعودی، یمنی‌ها توانستند از بنیه دفاعی قبلی خود هم استفاده کنند و همچنین سردار سلیمانی در کمک به آنها از هیچ اقدامی دریغ نکرد.

سخنگوی سپاه افزود: هر کشوری که مورد تهاجم قرار می‌گیرد مردم آن کشور از هر روزنه‌ای برای تقویت قدرت نظامی خود استفاده می‌کند. ما در دفاع مقدس زمانی که مورد تهاجم حزب بعث قرار گرفتیم با آنکه هشتاد و اندی کشور پشتیبان حزب بعث بودند؛ اما روزنه‌هایی وجود داشت که ما از آنها بهره ببریم؛ بارها گفته شده که ما از لیبی و یا بعضاً از سوریه موشک گرفتیم و یا از چینی‌ها تسلیحات نظامی گرفتیم، این طبیعت کشورهایی است که مورد تهاجم قرار می‌گیرند.

سردار شریف در خصوص جنایت ترور سردار شهید قاسم سلیمانی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا اظهار داشت: یکی از دلایل عمده آمریکایی‌ها برای ارتکاب این جنایت آن است که سردار سلیمانی را مسئول تمام شکست‌های خود می‌دانستند. برآورد آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها آن بود که مدیریت و هدایت میدانی و حضور معنادار سردار نمی‌گذارد که طراحی‌های آنها به نتیجه برسد. آنها برای داعش سرمایه‌گذاری های کلان کرده بودند و در جریان مبارزات انتخاباتی خود رسماً اعلام کردند که ما داعش را بوجود آوردیم و سردار قاسم سلیمانی را مسئول شکست و درهم پیچیده شدن طومار داعش می‌دانستند.

وی افزود: از سوی دیگر آنها همواره تلاش می‌کردند تا به مبدا گفتمان انقلاب اسلامی یعنی ایران نزدیک شوند. آنها مرتباً می‌گفتند که این قاسم سلیمانی است که خط جبهه مقاومت را امتداد بخشیده و ما را از مرزهای ایران فاصله داده است. بنابراین به این دو دلیل حداقلی که ذکر شد و نیز به دلیل کاریزمای شخصیتی حاج قاسم در میان مبارزان و کشورهای خواهان استقلال، پیدا کرده بود، طبیعی بود که آمریکایی‌ها او را مسؤول تمام شکست‌های خود تلقی کنند.

وی در خصوص انتقام خون شهید سردار سلیمانی اظهار داشت: انتقام در سطوح مختلف گرفته می‌شود، زدن پایگاه عین الاسد یک نشانه مهمی بود که بعد از پایان جنگ جهانی هیچ کسی جرأت چنین کاری را نداشت. حال آنکه جمهوری اسلامی و فرزندان امام و رهبر معظم انقلاب اولین سیلی را زدن د و در مراحل بعد نیز ما شاهد سیلی‌های بعدی هم بودیم و همچنان ادامه دارد.

سردار شریف در پاسخ به این سوال که آیا محور مقاومت و نیروی قدس سپاه پاسداران پس از شهادت سردار همچنان به این راه ادامه می‌دهد و یا تغییری در راهبردها و اهداف صورت گرفته است؟ گفت: در طول این سه سالی که از شهادت سردار می‌گذرد، به هر کدام از جغرافیای مقاومت که می‌نگرید شاهد رشد جریان مقاومت و افول جریان مقابل هستید. در فلسطین لبنان، عراق، یمن و افغانستان که این تقابل وجود داشته، به فضل الهی شاهد رشد جریان مقاومت هستیم. به عنوان نمونه قدرتی که امروز دولت سوریه دارد در واقع پس از برآمدن از پس تمام تهدیدهایی است که جریان حامی داعش ایجاد می‌کرد و در واقع این امر یکی از دستاوردهای جریان مقاومت است.

سردار شریف در پاسخ به این سوال که اگر سردار قاسم سلیمانی زنده بود با اغتشاشات اخیر در کشور چگونه برخورد می‌کرد، گفت: من فکر می‌کنم الان هم اگر حاج قاسم بود حتماً اولویت اول ایشان این بود که همه دیدگاه‌ها را زیر پرچم رهبر معظم انقلاب جمع کند؛ و اگر ناخشنودی‌هایی وجود داشته باشد تلاش می‌کرد تا منشأ ناخشنودی‌ها را مرتفع کند. حتماً بارها شنیدید که ایشان نوع نگاهش به جمعیت‌های مختلف در کشور از امتیاز ویژه ای برخوردار است؛ زیرا نوع نگاهش به مسائل کشوربسته نبوده است. من احساس می‌کنم اگر حاج قاسم بود همان کاری را می‌کرد که سردار سلامی درحال حاضر انجام می‌دهد.

وی افزود: نکته آخر آنکه در این ۴۳ سال ما مشابه این حوادث را داشتیم و همواره آنها را به فرصتی برای تداوم راه شهدا و تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی تبدیل کردیم، و این مرحله هم مرحله سختی نیست و ان‌شاءالله این اتفاق خواهد افتاد.