هشت صبح: فرمانده کل سپاه با اشاره به حوادث اخیر گفت: در اغتشاشات اخیر دشمن همه گسل‌ها را فعال کرد و با همه ظرفیت به میدان آمد و همه تجربیات را به کار گرفت اما قاطعانه شکست خورد.  سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه در همایش افتتاحیه دوره جدید فرماندهی و ستاد سپاه […]

هشت صبح: فرمانده کل سپاه با اشاره به حوادث اخیر گفت: در اغتشاشات اخیر دشمن همه گسل‌ها را فعال کرد و با همه ظرفیت به میدان آمد و همه تجربیات را به کار گرفت اما قاطعانه شکست خورد.

 سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه در همایش افتتاحیه دوره جدید فرماندهی و ستاد سپاه با تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا (س )اظهار کرد: در آستانه سالگرد شهادت فرمانده رشید و اسوه جاودانه پاسداری از انقلاب اسلامی، فرمانده پر افتخار و ستاره درخشان سپهر وفاداری، ایمان و جهاد و شهادت حاج قاسم هستیم و شهادت ایشان را هم تسلیت عرض می‌کنم.

وی افزود: ما به مرور زمان در متن حوادث و ماجراهای ۴ دهه اخیر در جریان رشد و تکامل تفکر دفاعی، اندیشه های نظامی و همچنین توسعه ابزارهای جنگ در سطح جهان بوده ایم.

فرمانده کل سپاه افزود: یکی از امتیازات سپاه این است که در هر مقطع از زمان با پیشرفته ترین ، مدرن ترین ، قدرتمندترین و پیچیده ترین دشمنان و با پیشرفته ترین تجهیزات و ابزار آلات جنگ مواجه بوده است.

سردار سلامی خاطر نشان کرد: چند عنصر یک کشور را قدرتمند می‌کند. یک رهبر بزرگ؛ هر کشورو هر ملتی در تراز عظمت باورها، ایمان، اعتقادات و افکار رهبر خود بزرگ می‌شود چون رهبری عنصری تکثیر شونده و صاحب روح الهام بخش ، شخصیت توسعه یابنده ، اراده و فکر و آرمان و اعتقاد جاری در ذهن و روح جامعه است.

وی تصریح کرد: این جغرافیا و این موقعیت جغرافیایی در ابعاد سیاسی قبل از انقلاب هم همین موقعیت بود اما آنچه که تغییر کرد رهبری نظام بود که از رهبری وابسته و دست نشانده و مهره شطرنج سیاسی غرب به یک رهبر روحانی، به یک نظام ولایی، مقتدر، با دامنه های فکر وسیع جابجا شد. همین تغییر در رهبری ، ایران را از یک کشور عقب مانده وابسته و ذلیل در گورستان جهالت مدرن به یک ایران آزاد، مستقل دارای انتخاب و اسلامی تغییر داد و ایران ضعیف به یک ایران قوی تبدیل شد.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: در نظام اسلامی فرمانده یک رهبر است چون خاصیت نفوذ به دل ها را دارد و فقط دستور صادر نمی کند بلکه الگوهای رفتار و اخلاق و اعتقادات او در زیرمجموعه جریان پیدا می‌کند.

سرلشکر سلامی عنوان کرد: در دانشکده دافوس آنچه که تعلیم می‌شود و رشد می‌کند هنر فرماندهی است یعنی چگونه استعدادها در یک فرمانده شکوفا می‌شود و قدرت رهبری در فرمانده تجلی پیدا می‌کند.

وی رهبری را یک موهبت الهی است دانست و گفت: امت بدون رهبر راه را گم می‌کند. اگر میخواهیم راه را گم نکنیم باید به ستاره که محل تجلی نور همه شهدا است اقتدا کنیم.

فرمانده کل سپاه عنوان کرد: برای قدرتمند شدن کشور علاوه بر رهبر بزرگ به یک مکتب بزرگ نیاز است. ما امروز با الهام از ارزش های این مکتب که در مسیر جهاد و شهادت است ایستاده ایم چون با مکتب عاشورا پیوند خورده ایم. مکتبی که به فکر کرامت و آزادگی و حریت انسان است و این مکتب انسان می سازد.

سردار سلامی گفت: آنچه در میدان دفاع مقدس دیدیم همه رمزشکنی از بن بست ها بود. دشمن هرگز راه غلبه دشمن مقابل خود را با او یاد نمی‌دهد.

وی ادامه‌داد: ما فرماندهانی می‌خواهیم که بیش از آنکه علم بیاموزد، علم را تولید کند و قدرت ساده سازی پیچیدگی های دشمن را تولید کند. انتظار صداقت از دشمن سادگی است نباید به دشمن ساده نگاه کرد.

فرمانده کل سپاه به عنصر دیگری از مولفه های کشور قدرتمند اشاره کرد و گفت: ملت بزرگ هم از دیگر عنصرهای لازم برای داشتن کشور قدرتمند است. وقتی یک ملت با عظمت است می‌تواند از صحنه های سخت و بزرگ عبور کند.

سردار سلامی ادامه داد: قدرت‌های بزرگ چون قدرت بزرگی دارند کمتر می اندیشند و از امتیاز قدرت استفاده می‌کنند اما مومنان چون ثبات دارند از ایمان استفاده می‌کنند. ایمان در قدرت ظهور پیدا می‌کند.

وی دشمن بزرگ را از دیگر عنصرهای کشور قدرتمند دانست و افزود: دشمن بزرگ هم در داشتن کشور قدرتمند لازم است که ما بیشتر با آن سر و کار داریم تجربیات ما در همه صحنه ها مواجهه با قدرت های بزرگ است و شما دیگر از جنگ با امریکا نمی ترسید.

سردار سلامی با اشاره به اینکه طبق آیه ای از سوره نسا، دشمن دوست دارد شما از تجهیزات و قدرت خود غافل شوید و سپس غلبه کند گفت: امروز جنگ ها توسعه پیدا کرده‌است. جنگ سایبری، جنگ های بیولوژیک و جنگ نرم و جنگ شناختی از جمله جنگ هایی است که وجود دارد. وقتی از جنگ، تکنیک ‌و تاکتیک صحبت میکنیم باید شناخت جنگ های آینده در دانشگاه ها تدریس شود.

وی با تاکید بر اینکه جنگ هایی که به ما تحمیل می‌شود برای ما سازنده هستند و مارا آماده می‌کند افزود: ماجنگ‌های نیابتی و جنگ اطلاعاتی و نبرد سایبری داشتیم و گاهی هم نبرد نظامی داریم و در واقع ما انواع جنگ‌ها را تجربه کرده‌ایم و باعث شد تا ما قوی شویم.

وی با تاکید بر اینکه جنگ هایی که به ما تحمیل می‌شود برای ما سازنده هستند و مارا آماده می‌کند افزود: ماجنگ‌های نیابتی و جنگ اطلاعاتی و نبرد سایبری داشتیم و گاهی هم نبرد نظامی داریم و در واقع ما انواع جنگ‌ها را تجربه کرده‌ایم و باعث شد تا ما قوی شویم.

وی با تاکید بر اینکه جنگ هایی که به ما تحمیل می‌شود برای ما سازنده هستند و مارا آماده می‌کند افزود: ماجنگ‌های نیابتی و جنگ اطلاعاتی و نبرد سایبری داشتیم و گاهی هم نبرد نظامی داریم و در واقع ما انواع جنگ‌ها را تجربه کرده‌ایم و باعث شد تا ما قوی شویم.

سردار سلامی با اشاره به حوادث و اغتشاشات اخیر و بهره گیری از تجارب گذشته برای رویارویی با آن و تاکید بر اینکه دشمن همه گسل ها را فعال کرد و با همه ظرفیت ها و تجربیات خود به میدان آمد ، تصریح کرد: تهدیدات انقلاب اسلامی هویتی و حق و باطلی است و تا زمان غلبه حل شدنی نیست. ما دائماً با دشمنی و فتنه روبرو هستیم و امکان دارد پس از ماجراهای اخیر موضوع دیگری ایجاد شود.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: دشمن در حوادث اخیر هرچه لشکر و یگان تربیت کرده بود با همه توان به میدان آورد ، اما قاطعانه شکست خورد.

وی گفت: امروز آتش تفرقه به جان دشمنان افتاده است و به همدیگر بی اخلاقی می‌کنند و شکست خوردند و عصبی هستند.

سردار سلامی گفت: دشمن در واشنگتن و نیویورک برای ایران رییس جمهور انتخاب می‌کند و می‌گویند او رئیس‌جمهور دموکراتیک ایران است، این مسئله مضحک به نظر می‌رسد. لذا دشمن شناسی و تاریخ شناسی مهم است. باید تاریخ صد ساله مداخلات آمریکا و انگلیس در ایران را بخوانید.

فرمانده کل سپاه در پایان بیان داشت: امیدواریم دافوس یک فضای علمی و نوآورانه و مولد کننده علم باشد‌.

در پایان این مراسم از «سامانه بازی جنگ»دستیار فرمانده مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی شد.


سردار سلامی: دشمن در اغتشاشات اخیر همه گسل‌ها را فعال کرد