روزنامه رسالت: چه بخواهیم چه نخواهیم، برای حجاب از دست قوانین کاری برنمی‌آید

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

روزنامه رسالت نوشت: سال‌ها تلاش فرهنگی صورت گرفت تا ما به جامعه امروز برسیم. برای رسیدن به جامعه‌ای مطلوب نیز باید تلاش شود تا ریل‌های جامعه عوض شود. از دست قوانین، بخواهیم یا نخواهیم، کار اصلی بر نمی‌آید.

روزنامه اصولگرای رسالت نوشت: نه منع حجاب رضاخان تنها تلاش صورت گرفته در جهت ترویج بی‌حجابی بود و نه منع بی‌حجابی‌ای که پس از انقلاب آغاز شدتنها دفاع از حجاب. ماجرا از هر دو سو گسترده‌تر از این حرف‌هاست. تلاشی که برای ترویج بی‌حجابی از سوی پهلوی دوم صورت گرفت، بسیار مؤثرتر از ایده‌های ظالمانه و کم‌هوشانه رضاخان بود. پهلوی دوم  با جریان مد، تبلیغات و رسانه به جنگ حجاب آمد. مسئله‌ای که در دوران جمهوری اسلامی هم هرگز متوقف نشد.

این روزنامه افزوده است: پیش از انقلاب تلاش فرهنگی، رسانه‌ای، تبلیغاتی و پوشاکی هم از سوی غرب صورت می‌گرفت و هم از سوی حاکمیت. پس از انقلاب هم در سال‌های متمادی، بیشتر شعار مبارزه با بی‌حجابی داده شد. باقی قضایا همه در جهت ترویج هویت غربی بود.

از دانشگاه‌ها گرفته تا مدل توسعه، از صنعت مد گرفته تا نوع مواجهه با مؤلفه‌های اساسی فرهنگ مثل زبان. چه از سوی غرب و چه از سوی برخی جریان‌های کاملا متنفذ و مقتدر در درون نظام جمهوری اسلامی، این همواره بی‌حجابی و بدتر از آن، هویت غربی بود که ترویج داده می‌شد.

سال‌ها تلاش فرهنگی صورت گرفت تا ما به جامعه امروز  برسیم. برای رسیدن به جامعه‌ای مطلوب نیز باید تلاش شود تا ریل‌های جامعه عوض شود. از دست قوانین، بخواهیم یا نخواهیم، کار اصلی بر نمی‌آید. ریل‌گذاری فرهنگی به چه معناست؟ رهبر انقلاب باری در تعریف مفهوم فرهنگ، از آن به عنوان «هوایی که تنفس می‌کنیم» اطلاق کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا