استان ها

رشد ۳۳ درصدی حجم مبادلات تجاری گمرکات کردستان – هشت صبح

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

فرامرز امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تجارت خارجی از مسیر گمرکات کردستان در دو ماهه اول سال ۱۴۰۳ به رقمی بیش از ۹۸۰ میلیون دلار رسید.

وی بیان کرد: حجم مبادلات تجاری از طریق گمرکات کردستان در دو ماهه نخست سال جاری ۹۲۹ هزار و ۸۴۲ تن انواع کالا به ارزش ۹۸۰ میلیون و ۸۵۰ هزار دلار بوده است که از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

صادرات بیش از ۳۲۵ هزار تنی کالا از گمرکات کردستان به خارج از کشور

ناظر گمرکات کردستان به صادرات کالا از طریق گمرکات استان به خارج کشور پرداخت و بیان کرد: در ۲ ماه اول امسال ۳۲۵ هزار و ۲۰۸ تنی انواع کالا به ارزش نزدیک به ۱۳۵ میلیون دلار در گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است.

امیدی اذعان کرد: از این میزان، مقدار ۲۶۵ هزار تن به ارزش قریب به ۹۱ میلیون دلار نزد گمرکات استان اظهار و خروج شده است که نسبت به مدت مشابه به لحاط تناژ ۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی همچنین تعداد اظهارنامه‌های صادراتی استان را ۴ هزارو ۶۸۷ فقره عنوان کرد که در مقایسه با همین دوره در سال پیش ۹ درصد رشد داشته است.

این مسووول گمرکی کردستان عمده کالاهای صادر شده از این گمرکات را انواع محصولات کشاورزی و باغی، مصنوعات فلزی و پلاستیکی، فرآورده‌های لبنی، مصالح ساختمانی، انواع شیشه (جام) و تراکتور بر شمرد که به کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، امارات متحده عربی، روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان، گرجستان و کویت ارسال شده است.

ترخیص ۱۳ میلیون دلاری کالا از گمرکات کردستان

امیدی به کالاهای ترخیص شده از گمرکات تحت نظارت اشاره کرد و افزود: میزان واردات قطعی و ورود موقت از این گمرکات در دوماهه اول سالجاری مجموعاً مقدار ۴۲ هزار و ۵۳۷ تن انواع کالا به ارزش بالغ بر ۱۱۳ میلیون دلار بوده که سهم واردات قطعی ۲ هزار و ۲۰۸ تن به ارزش بیش از ۲۷ میلیون دلار است.

وی اذعان کرد: مجموع واردات و ورود موقت به لحاظ وزن ۱۹۴ درصد و از نظر ارزش دلاری ۴۶ درصد افزایش داشته است.

وی گریزی به کالاهای وارداتی زد و گفت: عمده کالاهای وارداتی عبارت است از شمش طلا، آلومینیوم، کالاهای واسطه‌ای، ماشین آلات و قطعات خط تولید، مواد اولیه و اقلام مصرفی مورد نیاز مرزنشینان که عمدتاً از کشورهای عراق، اسپانیا، آلمان، امارات، ترکیه و چین به کشور وارد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ترخیص شده‌اند.

گفتنی است؛ طی دو ماهه اول ۱۴۰۳ تشریفات گمرکی نزدیک به ۵۵۲ هزار تن انواع کالای ترانزیتی به ارزش بالغ بر ۶۸۷ میلیون دلار از گمرک باشماق صورت پذیرفته است. که مقدار ۴۶۵ هزار و ۵۲۸ تن آن به ارزش بیش از ۳۲۹ میلیون دلار طی ترانزیت مبدا به کشور ورود شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی رشد ۹۱ درصدی و از نظر ارزش دلاری ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در همین مدت مقدار بالغ بر ۸۶ هزارتن کالا به ارزش قریب به ۴۶۷ میلیون دلار از گمرکات استان طی تراتزیت خارجی مقصد به کشور عراق خارج شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا