رشد تولید نفت چین آهسته می‌شود

Print Friendly, PDF & Email

پیش‌بینی می‌شود رشد تولید نفت در چین در سال‌های اخیر که حاصل فشار سرمایه‌گذاری متمرکز بوده است، در سال ۲۰۲۴ آهسته شود.

به گزارش هشت صبح، در حالی که چین بزرگترین وارد کننده نفت در جهان است، طبق گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» موسسه انرژی، این کشور، ششمین تولید کننده بزرگ نفت خام در سال ۲۰۲۲ بود و سرمایه‌گذاری بالا، به معکوس کردن کاهش چشمگیر تولید در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ کمک کرد.

تولید نفت چین در سال ۲۰۲۳، حدود ۴.۱۸ میلیون بشکه در روز خواهد بود که پایین‌تر از رکورد تولید ۴.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ است اما بانک گلدمن ساکس اعلام کرد که رشد تولید نفت چین، از نظر شگفتی آفرینی، امسال پس از تولید آمریکا، ایران و روسیه قرار دارد.

تحلیلگران و آژانس‌ها در خصوص چشم انداز تولید نفت چین در سال میلادی آینده، دو دسته شده‌اند و پیش‌بینی‌های آنها از افت تولید به میزان ۳۱ هزار بشکه در روز تا رشد تولید به میزان ۶۰ هزار بشکه در روز متغیر است. کندی رشد تولید چین، احتمالا وابستگی این کشور به واردات نفت را افزایش خواهد داد.

لین چن، تحلیلگر شرکت «ریستاد  انرژی» در این باره اظهار کرد: اکثر میدان‌های نفتی چین، در مرحله فرسودگی قرار دارند و با کاهش تولید طبیعی روبرو هستند، در حالی که کمبود آمار اکتشافات جدید قابل توجه، چالشی را برای حفظ رشد تولید با نرخ فعلی در بلندمدت ایجاد می‌کند.

پس از کاهش ۱۲ درصدی تولید در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، شرکت‌های ملی نفتی سینوپک، پتروچاینا و CNOOC، در بحبوجه تلاش چین برای دستیابی به امنیت انرژی بالاتر، به تزریق نقدینگی برای احیای تولید در میادین فعلی و اکتشاف میادین جدید پرداختند. تولید نفت داخلی چین از سال ۲۰۱۸، به طور میانگین دو درصد رشد سالانه داشته است.

طبق آمار اداره ملی انرژی چین، تولید چین از میدان‌های فراساحلی در سال ۲۰۲۲، به ۵۸ میلیون تن رسید که معادل ۱.۶ میلیون بشکه در روز بود و در ۶۰ درصد از مجموع رشد تولید این کشور سهم داشت.

تولیدکنندگان نفت در خشکی، به توسعه دارایی‌های شیل و ذخایر عمیق اقدام کردند که اکثر آنها در غرب چین واقع شده‌اند. تولید سالانه نفت شیل چین در سال ۲۰۲۲، از سه میلیون تن فراتر رفت و در مقایسه با سال ۲۰۱۸، رشد چهار برابری داشت.

با این حال، مشکلات فنی اکتشاف چنین چاه‌هایی به معنای آن است که رشد تولید نفت چین بعید است استمرار پیدا کند.

شرکت مشاوره «وود مک کنزی» پیش‌بینی کرد تولید داخلی چین به میزان ۰.۸ درصد در سال میلادی آینده کاهش پیدا کرده و به ۳.۹۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد و با کاهش آهسته در سال‌های آینده، دنبال می‌شود.

با این حال، شرکت «ریستاد انرژی» افزایش یک درصدی تولید نسبت به سال ۲۰۲۳ و رسیدن تولید نفت چین به ۴.۲۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ را پیش‌بینی کرده و خوش بینی کمتری نسبت به رشد تولید این کشور پس از سال میلادی آینده دارد.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تولید چین به میزان ۱.۴ درصد رشد کرده و به ۴.۳۶ میلیون بشکه در روز بالغ می‌شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا