مرکز دیپلماتیک رژیم صهیونیستی در مغرب تنها یک سال بعد از افتتاح شاهد یکی از رسوایی‌های اخلاقی و مالی علنی‌شده در ساختار دیپلماتیک رژیم صهیونیستی شده است. با وجود سرپوش و بایکوت رسانه‌‌ای این نوع رسوایی‌ها توسط رژیم صهیونیستی اما گستردگی این رسوایی به‌حدی است که شبکه رادیو و تلویزیون سراسری رژیم صهیونیستی (کان) را […]

مرکز دیپلماتیک رژیم صهیونیستی در مغرب تنها یک سال بعد از افتتاح شاهد یکی از رسوایی‌های اخلاقی و مالی علنی‌شده در ساختار دیپلماتیک رژیم صهیونیستی شده است.

با وجود سرپوش و بایکوت رسانه‌‌ای این نوع رسوایی‌ها توسط رژیم صهیونیستی اما گستردگی این رسوایی به‌حدی است که شبکه رادیو و تلویزیون سراسری رژیم صهیونیستی (کان) را هم مجبور به اطلاع‌رسانی در رابطه با آن کرده است.

این شبکه رسمی عبری‌زبان، اعتراف کرد مسئولین اسرائیل تحقیقات رسمی خود را در رابطه با وقوع رفتارهای غیراخلاقی در دفتر ارتباط اسرائیل در مغرب آغاز کرده‌اند. به‌اعتراف این رسانه دستور انجام این تحقیقات بعد از آن صادر شد که شمار رسوایی‌های افشاشده از این دفتر تعداد قابل‌توجهی شده‌اند.

براساس این گزارش، امروز شماری از دیپلمات‌های اسرائیلی حاضر در این دفتر متهم به برقراری روابط غیراخلاقی و سوءاستفاده از زنان و دریافت رشوه هستند، در حالی که اختلافات و تنش شدیدی هم بر روابط بین کارمندان این دفتر به وجود آمده است.

به‌گفته این رسانه عبری‌زبان، اطلاعاتی در رابطه با هویت قربانیان این سوءاستفاده و این‌که اسرائیلی هستند یا مغربی در دست نیست در حالی که شماری از دیپلمات‌های اسرائیلی هدایایی (رشوه) دریافت کرده و این مسئله را به اطلاع افراد مافوق خود نرسانده‌اند.

در این بین احمد دوابشه خبرنگار تلویزیون قطری العربی در قدس فاش کرد، زنانی که از سوی دیپلمات‌های اسرائیلی حاضر در مغرب مورد تعرض و سوءاستفاده قرار گرفتند، مغربی بودند.

برخی از رسانه‌های مغربی هم اعلام کردند، شمار زیادی از دیپلمات‌های اسرائیلی مأمور در مرکز ارتباطات اسرائیل در مغرب از کار برکنار و به مرکز وزارت خارجه فرا خوانده شدند، در حالی که برخی از کارمندان این مرکز نیز مجبور به تقدیم استعفای خود شده‌اند.

به‌گفته این رسانه‌ها میان افراد برکنارشده یک بانوی دیپلمات اسرائیلی است که علاوه بر تابعیت اسرائیلی دو تابعیت فرانسوی ـ مغربی هم دارد، وی بعد از برکناری حاضر به بازگشت به فلسطین اشغالی یا ماندن در مغرب نشده مستقیماً به پاریس سفر کرد.

در ادامه افشاگری‌های صورت‌گرفته مشخص شد، دست‌کم ۴ کارمند بلندپایه دفتر ارتباط اسرائیل از جمله سه نفر که از یهودیان مغربی‌تبار هستند، از کار برکنار شده‌اند و کنسول اسرائیل در مغرب نیز چهارمین فرد برکنارشده است.

زنی به‌نام مریم العسری که به‌عنوان منشی دیوید گافرین سفیر اسرائیل در مغرب فعالیت می‌کرد نیز از کار برکنار شده است.

به‌گفته این رسانه‌ها برخی از کارمندان مرکز ارتباط اسرائیل در مغرب به‌دلیل رسوایی‌های مالی و سوءاستفاده از موقعیت شغلی برای دریافت کمک از طایفه یهودیان مغرب و نیز دریافت پول از مسئولین محلی از کار برکنار شده‌اند در حالی که رسانه‌های عبری‌زبان به‌شکلی گسترده‌تر و شفاف‌تر مسئله رسوایی‌های اخلاقی و تعرض به بانوان مغربی را هم ذکر کرده‌اند.

گفتنی است، تنها یک سال از افتتاح این مرکز توسط یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی می‌گذرد، یائیر لاپید اوت ۲۰۲۱ در دوره نخست‌وزیری نفتالی بنت این دفتر را افتتاح کرده بود.

در این بین پایگاه عبری‌زبان واللا نیوز نیز در گزارشی در این رابطه از انجام تحقیقات گسترده توسط وزارت خارجه اسرائیل در مورد عملکرد دیوید گابرین پرده برداشت و خبر داد، ارتباط مبهمی بین وی و افسران امنیت و افسر اداری حاضر در این مرکز مشاهده شده است.

به‌نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی واللا نیوز این رسوایی باعث شد گابرین به وزارت خارجه فرا خوانده شود تا در این رابطه توضیح دهد و در حالی که او در اسرائیل حضور داشت، بازرس ویژه وزارت خارجه اسرائیل به رباط رفت تا تحقیقات در این رابطه را تکمیل کند.

یک مسئول عالی‌رتبه در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی هم به واللا نیوز خبر داد، تحقیقات همچنان ادامه دارد و در زمان حاضر سخن گفتن در مورد سرنوشت سفیر بسیار دشوار است.