پایگاه خبری هشت صبح : تسنیم: محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ویژه برنامه روز دانشجو در دانشگاه شاهد که هم اکنون در حال برگزاری است گفت: تلاش دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای کشور روشن است و آنها از هر روشی استفاده کردند از تحریم و خرابکاری گرفته تا ترور، تا […]

پایگاه خبری هشت صبح :

تسنیم: محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ویژه برنامه روز دانشجو در دانشگاه شاهد که هم اکنون در حال برگزاری است گفت: تلاش دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای کشور روشن است و آنها از هر روشی استفاده کردند از تحریم و خرابکاری گرفته تا ترور، تا جلوی پیشرفت صنعت هسته‌ای کشور را بگیرند. بیش از ۲۲ سال است که پرونده هسته‌ای ما باز شده و مذاکرات فراوانی هم صورت گرفته که حاصل آن سند برجام شد‌.

وی خاطرنشان کرد: بعد از خروج ترامپ از برجام و حسن نیت ایران در عمل به تعهدات خود، دولتمردان جدید آمریکا تلاش کردند به برجام بازگردند و مذاکراتی را شروع کردند و هم در این دولت و هم در دولت قبل مذاکراتی صورت گرفت که البته از سال گذشته تاکنون با شیوه متفاوتی پیگیری شده است.

اسلامی با اشاره به اینکه آنها از راه‌های مختلفی رفتند تا جلوی کار ما را بگیرند، تصریح کرد: از آژانس گفتند می‌خواهند از چند مکان ما بازدید داشته باشند، که البته این مکان‌ها اصلا اتمی و سایت هسته‌ای و برای سازمان انرژی اتمی نیست و ساخته و پرداخته سازمان های جاسوسی صهیونیست‌ها و منافقین است که گفتند در اینها فعالیت هسته‌ای می‌شود. با این حال این مسئله در سطح شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و گفته شد بیایند بازدید کنند و آمدند و بازدید کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جمع دانشجویان دانشگاه شاهد گفت: با همه زحمت‌هایی که برای ایران مطرح کردند بعد از بازدید گفتند درباره دو مکان دیگر سوالی ندارند. الان فقط دو مکان دیگر مانده که یکی از آنها هم محل فروش آهن قراضه و دیگری هم معدن متروکه است.هدف از اهداف سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای تحقق ۲۰ هزار مگاوات برق است. از ابتدای سال ۱۴۰۱ هم عملکرد سازمان انرژی اتمی در چارچوب این سند است.

وی افزود: معادن اورانیومی که امروز داریم بهره برداری می کنیم از ۱۴ معدن عبور کرده است و حجم فعالیت ما برای استخراج اورانیوم و سنگ‌هایی که همراه آن است چندین برابر شده است.