رئیس سازمان انرژی اتمی: طرف غربی دوباره پرونده ‌PMD را باز کرده‌ است

Print Friendly, PDF & Email

هشت صبح: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در مذاکرات اخیر هسته‌ای‌ طرف غربی دوباره پرونده ‌PMD را باز کرده‌اند، گفت: نکته مسلم این است که ماهیت اصلی که برجام برای آن متولد شد نمی‌تواند مجدد زنده شود.

محمد اسلامی شامگاه پنج‌شنبه در مراسم گرامی‌داشت شهید آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران انقلاب اسلامی در امامزاده هارونیه اصفهان اظهار داشت: وقایع انقلاب اسلامی قبل از پیروزی تا امروز برای ما عبرت آموز و تکمیل‌کننده باورهای ما است تا به فرهنگ اسلام ناب محمدی شکل دهد.

وی با بیان اینکه مصیبتی که امروز در انرژی هسته‌ای داریم ریشه‌اش به منافقین و خبرسازی آن‌ها برمی‌گردد، تصریح کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی هم رویه‌ای دارد که هر خبری به دستش می‌رسد را باید بررسی کند. مستند بودن خبر هم جزء الزامات آژانس است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با آرزوی موفقیت و دستاورد استدلال قدرتمند برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران برای بر چیده شدن تحریم‌ها، اظهار داشت: ایران بر سر انرژی هسته ای از حدود ۲۰ سال پیش موظف شد حق مسلم و حقوق خود را کنار گذاشته و اجازه دهد نظارت‌های آژانس هسته ای تشدید و فراتر از آنچه باید انجام شود تا بلکه اعتماد سازی اتفاق بیفتد.

وی افزود: اما در دوره اخیر مذاکرات اسرائیل ادعا کرده که اسنادی را از ایران دزدیده است و هر دفعه یکی از آنها را برملا می‌کند؛ در حالی که ۱۶ سازمان اطلاعاتی گواهی داده‌اند که ایران فعالیت هسته‌ای ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه دلایلی باید وجود داشته باشد تا بتوان آن ادعا را مورد بررسی قرار داد، افزود: هر بار یک نقطه ای از ایران همچون لویزان، جنوب تهران و منطقه پارچین به آژانس هسته ای به عنوان مرکز فعالیت هسته ای ایران معرفی و در نهایت به “مذاکرات هسته ای” منجر شد. تا کنون سران زیادی در ادوار مختلف همچون حسن روحانی، علی لاریجانی، سعید جلیلی و محمد جواد ظریف دبیر امنیت ملی بوده اند که در این ۲۰ سال مذاکره کردند و در نهایت تبدیل به یک سند معامله‌ای با ” برجام” شد.

وی ادامه داد: به طور واضح در این سند موارد ادعایی و اتهامات کار پنهان و نظامی( pmd) با یک شرح بسته شده (ابعاد احتمالی انرژی هسته ای) و تعهدی از طرف آژانس در قبال نداشتن فعالیت هسته‌ای ایران و برداشتن همه تحریم‌ها علیه ایران شرط شده است.

اسلامی گفت: گزارش‌های آژانس هسته‌ای به شورای حکام و از شورای حکام به سازمان امنیت ملی و از سازمان امنیت ملی برای قطع نامه صادر شده که در طول این سالها این مسیر تاریخی مدام تکرار شده است.

وی تصریح کرد: در مذاکرات اخیر، بار دیگر همین موارد پی.ام.دی که قبلا پرونده‌اش بسته شده را مطرح کرده‌اند. نکته مسلم این است که ماهیت اصلی که برجام برای آن متولد شد نمی‌تواند مجدد زنده شود، زیرا برای همه این موارد قبلا جمع بندی صورت گرفته است. امیدواریم تیم مذاکره‌کننده با استدلال‌های قوی، این شر را از سر ملت بردارد و کشور در مسیر پیشرفت و توسعه گام‌های مستحکمی بردارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا