رئیسی: همه نیازهای انسان معاصر در قانون اساسی جمهوری اسلامی لحاظ شده

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

رئیس جمهور گفت: قانون اساسی همه نیازهایی را که برای انسان معاصر فرض می‌شود و قرار است در جامعه اسلامی پیاده شود، دیده است؛ همه نیازها در زمینه‌های ارتباطات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، روابط داخلی و خارجی، نهادها و ساختارهای ضروری برای پیشرفت کشور در این قانون دیده شده است.

 

 سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه در «دومین همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی» با بیان اینکه هر چه نسبت به قانون اساسی داریم، منبعث از تدابیر و هدایت‌های حکیمانه امام خمینی (ره) است،‌ یاد ایشان و نیز همه کسانی که در تدوین و تصویب این میثاق ملی نقش‌آفرین بودند، گرامی داشت.

 

رئیس جمهور قانون اساسی را به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی منشور شکوهمند انقلاب اسلامی و تجسم انقلاب و آموخته‌های آن توصیف و تصریح کرد: قانون اساسی، بستر قوانین و مقررات و ارتباطات بین بخش‌های مختلف و اساس نظام اسلامی، تشکیلات و ساختار نظام اسلامی را به ما آموخته است.

 

 رئیسی با بیان اینکه مبحث ولایت فقیه از آغاز دوره فقه اجتهادی در قرون ۴ و ۵ هجری در آثار تمام فقهای بزرگ مطرح است، افزود: شاید در میزان بسط ید فقیه در مباحث فقهای مختلف تفاوت‌هایی وجود داشته باشد، اما اصل ولایت فقیه در آثار همه فقها وجود دارد.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: البته فقهای دیگر آنچنان که امام عظیم‌الشان ما به این مبحث پرداختند، درباره آن بحث نکردند و لذا می‌توان صاحب نظریه و دکترین ولایت فقیه در دوران معاصر را امام راحل دانست که در شکل کتاب حکومت اسلامی در اختیار همگان قرار گرفت.

 

رئیسی با اشاره به اینکه نظریه ولایت فقیه با ساختارسازی که شهید بزرگوار بهشتی و دیگر خبرگان قانون اساسی داشتند، نمود و نماد قانون اساسی شد، گفت: قانون اساسی همه نیازهایی را که برای انسان معاصر فرض می‌شود و قرار است در جامعه اسلامی پیاده شود، دیده است؛ همه نیازها در زمینه‌های ارتباطات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، روابط داخلی و خارجی، نهادها و ساختارهای ضروری برای پیشرفت کشور در این قانون دیده شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا