دومین همایش «تمدن دریایی-مسیر پیشرفت» آغاز به کار کرد – هشت صبح

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش خبرنگار مهر، دومین همایش ملی «تمدن دریایی-مسیر پیشرفت» از صبح امروز (چهارشنبه) به میزبانی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) با حضور امیر دریادار «شهرام ایرانی» فرمانده نیروی دریایی ارتش آغاز به کار کرد.

این همایش که با محورهایی همچون اقتصاد دریاپایه و توسعه پایدار سواحل و بنادر شکل گرفته، توجه ویژه به ظرفیت‌های مغفول دریایی ایران و راهکارهای برون‌رفت از شرایط فعلی دارد.

ایران به دلیل دسترسی مناسب به آب‌های آزاد در جنوب و به سواحل قابل کشتیرانی در شمال که امکان تجارت بین‌المللی میان ایران و کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان را فراهم می‌کند، یکی از کشورهای مهم در حوزه حمل‌ونقل دریایی محسوب می‌شود.

موقعیت ژئواستراتژیک ایران در شمال تنگه هرمز و خلیج فارس هم که اهمیت فراوانی در تجارت بین‌المللی انرژی دارد از یک سو و دسترسی به آب‌های آزاد در جنوب از سویی دیگر، امکان بهره‌مندی کشور از ظرفیت‌های دریایی را دوچندان می‌کند؛ اما برای بهره‌مندی از فرصت‌های استراتژیک دریامحور، بسترها و لوازم متعددی نیاز دارد.

در این همایش، دانشگاه‌های مختلف کشور، وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی همچون ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان شیلات، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، وزارت راه و شهرسازی و شرکت ملی نفتکش ایران حضور و مشارکت دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا