به گزارش خبرنگار مهر، محمد مخبر معاون اول رییس جمهور در نشست خبری مشترک با حسین عرنوس نخست وزیر سوریه که ظهر امروز در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعد آباد برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: سفر آقای نخست وزیر سوریه و هیات همراه به تهران، برای هر دو کشور حائز اهمیت است و موجب […]


به گزارش خبرنگار مهر، محمد مخبر معاون اول رییس جمهور در نشست خبری مشترک با حسین عرنوس نخست وزیر سوریه که ظهر امروز در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعد آباد برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: سفر آقای نخست وزیر سوریه و هیات همراه به تهران، برای هر دو کشور حائز اهمیت است و موجب دستاوردهایی خواهد بود.

وی افزود: در عین حال لازم است جنایات آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها در غزه را که از مصادیق بارز جنایت و نسل کشی است، محکوم کنیم و لازم است بالاخره جهان نسبت به آن ورود کند.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: در غزه شاهد جنایت‌هایی هستیم که در آن فقط کودکان و زنان را مورد کشتار قرار داده می‌شوند و چون دو هدفی که اسراییلی‌ها مورد برنامه خود قرار داده بودند محقق نشده است، آنها انتقام خود را زنان و کودکان می‌گیرند لذا لازم است که با این رژیم برخورد شود.

مخبر گفت: دولت و ملت ایران نگاه ویژه ای نسبت به سوریه دارند و آرامش، استقلال، موفقیت و رفاه مردم سوریه را از اولویت‌های خود می‌دانند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به حوادث و جنایاتی که این روزها توسط رژیم صهیونیستی در غزه اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: این روزها دنیا شاهد اتفاقاتی کم نظیر در تاریخ است و جنایاتی که در غزه علیه زنان و کودکان این کشور رخ می‌دهد در حقیقت جنایت علیه بشریت، نسل کشی و جنایت جنگی به شمار می‌رود که همگی از موارد اقدامات مجرمانه هستند اما متأسفانه مجامع بین المللی هیچ عکس العمل مناسبی در برابر این جنایات از خود نشان نمی‌دهند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه اظهار داشت: یکی از بحث‌های مهمی که با نخست وزیر و هیات همراه سوریه انجام گرفت، حضور و فعالیت شرکت‌های ایرانی در بازسازی مناطق نفتی سوریه و بازسازی پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، مراکز صنعتی و تاسیسات برقی و نیروگاهی این کشور است.

وی افزود: همچنین برای فعال شدن بنگاه‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی که در سوریه وجود دارد، با جدیت پیگیری خواهیم کرد و در این خصوص، کارگروهی نیز برای این موارد تعیین کردیم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود بیان داشت: در پی مذاکرات انجام شده، خوشبختانه تفاهم نامه در خصوص امور مالیاتی و گمرکی بین مقامات ایران و سوریه امضا خواهد رسید.

مخبر اذعان داشت: یادآوری می‌کنم که امنیت کشورهای منطقه سرمایه مشترک همه ملت‌های منطقه است و حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت سوریه با قوت و قاطعیت برای شکست دادن تروریسم در منطقه ادامه دارد.

معاون اول رییس جمهور گفت: قطعاً عملیاتی کردن ۱۶ سندی که در سفر آقای رییس جمهور به سوریه به امضا رسید و پیگیری اسناد امروز امضا شده امروز، می‌تواند موجب توسعه همکاری‌های دو کشور شود.