داوری سیاسی استاد فلسفه درباره رئیسی – تابناک

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش «تابناک»، روزنامه سازندگی در یادداشتی با بررسی اظهارات مصطفی ملکیان درباره سیدابراهیم رئیسی نوشته است: مصطفی ملکیان که طرفدارانش اغلب از او به عنوان «استاد ملکیان» یاد می‌کنند، به تازگی گفت‌وگویی تصویری با پایگاه خبری دیدارنیوز داشته و در آن درباره ابراهیم رئیسی، سخنانی عنوان کرده که در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیاد و متفاوتی برانگیخته است. 

او در این گفت‌وگو می‌گوید: «در حال حاضر ۷۰ میلیون نفر از جمعیت ایران از رئیسی داناتر هستند، برای او تاسف می‌خورم!» ملکیان با بیان این که در اسلام کسی که می‌داند داناتر از او برای پستی وجود دارد و پست را قبول کند، مورد سرزنش واقع شده، به نقد شدیداللحن رئیسی و رأی‌دهندگان به او می‌پردازد.

این گفته‌های ملکیان اگر از طرف کنش‌گری سیاسی بیان می‌شد شاید چندان جای تعجب نداشت چراکه اصولاً فعالان سیاسی به گفتن نظرات اغراق شده و کلی عادت دارند اما شنیدن چنین نظراتی از جانب مصطفی ملکیان که به دقت و انصاف در بیان نظرات و عقایدش مشهور است، جای تعجب دارد. 

از فایل تصویری این گفت‌وگو کاملاً مشخص است که ملکیان عدد ۷۰ میلیون را خیلی آنی و بی‌تأمل به کار می‌برد و فقط خواسته برای نظرش عددی غلوآمیز بیان کند و این‌گونه سخن گفتن و عددسازی از ملکیان دور از انتظار بود. 

مصطفی ملکیان که در ابتدای این گفت‌وگو هم عنوان کرده از ابتدای فعالیت فکری‌اش دل‌نگران سنت یا تجدد با هیچ امر انتزاعی دیگری نبوده بلکه دل‌نگران انسان‌های گوشت و پوست و استخوان‌داری است که می‌آیند، رنج می‌کشند و می‌روند اما در این گفت‌وگو نکاتی بیان می‌کند که تناسبی با مشی محتاطانه و دوراندیشانه او در سال‌های متمادی ندارد.

مصطفی ملکیان طی این چند دهه، ادوار مختلف فکری را از سرگذرانده و خودش در گفت‌وگو با شماره ۳۲ مهرنامه (آذر ۱۳۹۲) به این ادوار مختلف اشاره می‌کند؛ با توجه به اظهاراتش در این گفت‌وگو و دیگر اظهارات پراکنده‌اش طی یک سال اخیر به نظر می‌رسد در مواجهه با سیاست هم دچار چرخش و دگردیسی اساسی شد. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا