هشت صبح:اسماعیل تقدسی- بعد از بازداشت خلیل دردمند توسط نیروهای امنیتی عربستان در چندماه گذشته انتقادات فراوانی به عملکرد دستگاه سیاست خارجی به عنوان متولی اصلی پیگیری وضعیت این حاجی دربند وجود داشته است. خبرگزارش فارس امروز اما در گزارشی روات متفاوتی از عملکرد وزارت خارجه در پرونده این حاجی دربند منتشر کرده که متن کامل […]

هشت صبح:اسماعیل تقدسی- بعد از بازداشت خلیل دردمند توسط نیروهای امنیتی عربستان در چندماه گذشته انتقادات فراوانی به عملکرد دستگاه سیاست خارجی به عنوان متولی اصلی پیگیری وضعیت این حاجی دربند وجود داشته است. خبرگزارش فارس امروز اما در گزارشی روات متفاوتی از عملکرد وزارت خارجه در پرونده این حاجی دربند منتشر کرده که متن کامل آن به شرح زیر است:

پس از بازداشت حاجی ایرانی در عربستان اقداماتی از سوی وزارت امور خارجه صورت گرفت؛ از تماس‌های تلفنی امیرعبداللهیان با همتایان عراقی و عمانی و دیدار با خانواده این شهروند ایرانی و پیگیری‌هایی که در این خصوص همچنان ادامه دارد.

به گزارش هشت صبح به نقل از فارس، «خلیل دردمند» یکی از حجاج ایرانی است که بعد از پایان مناسک حج و در پی انداختن عکسی از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی با کعبه در مکه مکرمه از سوی پلیس عربستان سعودی بازداشت و زندانی شده است. در همین خصوص دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران علیرغم این‌که مناسبات دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی از دی ماه ۱۳۹۴ قطع است در این مدت اقداماتی را در راستای آزادی هر چه سریع‌تر این شهروند ایرانی صورت داده است از تماس‌های تلفنی وزیر امور خارجه با همتایان عراقی و عمانی و دیدار و گفت‌وگو با خانواده این حاجی ایرانی.

خلیل دردمند از اهالی دُرچه اصفهان است که به همراه مادرش به حج تمتع ۱۴۰۱ مشرف شده بود و پس از انجام مناسک حج تمتع در روز عید غدیر توسط نیروهای امنیتی عربستان سعودی در مسجدالحرام دستگیر و به زندانی که چند ایرانی در آنجا بودند، منتقل شده اما پس از ۲ روز توسط نیروهای سعودی فراخوانده و به زندانی دیگر منتقل شده است. (بیشتر بخوانید)

* دستگاه دیپلماسی در این خصوص چه کرد؟

۱۴ مرداد ماه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با فؤاد حسین همتای عراقی ضمن قدردانی از تلاش‌های وزیر امور خارجه عراق در کمک به برگزاری حج تمتع اخیر زوار ایرانی، سرنوشت این شهروند ایرانی بازداشت شده را مورد پیگیری قرار داد و خواستار انتقال پیام برای آزادی او شد. در سفری هم که فؤاد حسین وزیر خارجه عراق هفتم شهریور ماه به تهران داشت، یکی از موضوعات مورد گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با همتای عراقی پیگیری وضعیت حاجی ایرانی دستگیر شده در عربستان سعودی بود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین ۲۷ مرداد ماه در گفت‌وگوی تلفنی با «بدر البوسعیدی» همتای عمانی درباره بازداشت این شهروند ایرانی گفت‌وگو و بر ضرورت آزادی هر چه سریع‌تر وی تأکید کرد. وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفت‌وگو اعلام کرد که در چارچوب مناسبات دوستانه دو کشور، پیگیری لازم را برای آزادی این زائر ایرانی به عمل می‌آورد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه یک روز بعد و در عصر پنجشنبه ۲۸ مرداد ماه در گفت‌وگو با پدر «خلیل دردمند»، ضمن احوالپرسی و دلجویی از خانواده ‌اش، وی را در جریان اقدامات انجام شده از سوی وزارت امور خارجه از ابتدا تاکنون قرار داد و تأکید کرد: این وزارتخانه تمام توان خود را برای آزادی هر چه سریع‌تر این تبعه کشورمان به کار گرفته است.

وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد با مساعدت عربستان، تنها بازمانده حجاج کشورمان به کشور باز گردد. از سوی دیگر اعلام شد که اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه نیز به صورت فعال موضوع را در دست پیگیری داشته و تا آزادی این شهروند کشورمان به انجام وظیفه خود عمل خواهد کرد و موضوع به صورت جدی در دستورکار اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه قرار دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ظهر یکشنبه ۳۰ مرداد ماه با خانواده «خلیل دردمند» دیدار و شرحی از اقدامات وزارت امور خارجه و برنامه آتی برای آزادی و بازگشت این تبعه ایرانی به وطن را برای خانواده وی تشریح و تأکید کرد: وزارت امور خارجه از هیچ تلاشی برای آزادی اتباع خود فروگذار نخواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی یکشنبه شب ۳۰ مرداد ماه نیز در پستی در اینستاگرام در خصوص دیدار با خانواده حاجی ایرانی بازداشت شده در مکه مکرمه نوشت: امروز با خانواده آقای خلیل دردمند حاجی ایرانی که بعد از پایان مناسک حج در مکه مکرمه از سوی پلیس عربستان سعودی بازداشت شده است، دیدار کردم و این خانواده را در جریان اقدامات انجام شده از سوی وزارت امور خارجه از ابتدای بازداشت تا امروز قرار دادم. به آنها گفتم وزارت خارجه وظیفه دارد از منافع مردم عزیز ایران در سراسر جهان دفاع کند و همکارانم مخصوصا در اداره کنسولی با تمام توان پیگیر آزادی این شهروند ایرانی هستند، در این رابطه قول‌هایی نیز مبنی بر مساعدت از طرف عربستان دریافت کرده‌ایم.

وزیر خارجه اضافه کرد: در روزهای اخیر در گفت‌وگوی تلفنی جداگانه با وزرای امور خارجه عراق و عمان نیز در خصوص این موضوع صحبت کردم و مقرر شد پیگیری‌هایی از جانب ایشان نیز صورت گیرد.

حمایت از حقوق اتباع ایرانی در خارج از کشور از جمله وظایف وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است و براساس پیگیری‌های خبرنگار فارس، تلاش‌های دستگاه دیپلماسی برای آزادی هر چه سریع‌تر این شهروند ایرانی از طرق مختلف در جریان است.


عملکرد ضعیف وزارت خارجه درباره آزادی حاجی در بند